Ministerstwo Edukacji od jakiegoś czasu z zamiłowaniem wprowadza nowe przedmioty. Rok temu pojawiła się historia i teraźniejszość, a teraz ciąg dalszy zmian. Biznes i zarządzanie pojawi się w szkołach od roku szkolnego 2023/2024. Czego dokładnie uczyć się będą uczniowie podczas zajęć z BiZ? Jaka liczba godzin tego przedmiotu będzie obowiązywać w szkołach ponadpodstawowych?
Dowiedz się: Ranking liceów i techników 2023. Oto 20 najlepszych szkół w Polsce
Spis treści
- Czym jest nowy przedmiot Biznes i Zarządzanie?
- Biznes i Zarządzanie. W jakich klasach będzie nauczany BiZ?
- Ile godzin przedmiotu BiZ?
- Biznes i Zarządzanie - podstawa programowa
- Kto może uczyć nowego przedmiotu BiZ?
- Od kiedy matura z Biznesu i Zarządzania?
Przeczytaj: Jest nowy Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. "Chcemy, żeby naszym dzieciom nie działa się krzywda"
Czym jest nowy przedmiot Biznes i Zarządzanie?
Biznes i Zarządzanie to nic innego jak unowocześnione i pogłębione, wcześniejsze podstawy przedsiębiorczości. Uczniowie na zajęciach będą mogli rozwijać kompetencje przedsiębiorcze, menedżerskie i przywódcze. Przedmiot ma być na tyle nowoczesny, by ukształtować młodzież tak, by odnajdywała się w zmieniającym się świecie.
Zgodnie ze statystykami cytowanymi przez resort oświaty, szacuje się, że 65 % dzisiejszych uczniów, będzie w przyszłości wykonywać zawody, które jeszcze nie istnieją. Nowocześniejsza forma zajęć ukierunkowujących młodzież w tematach pracy w zespole, zarządzania finansami, czy współczesnej gospodarki wydaje się zatem niezbędna. Podczas zajęć uczniowie mają rozwijać kompetencje 4K - kooperację, komunikację, kreatywność i krytyczne myślenie.
Biznes i Zarządzanie. W jakich klasach będzie nauczany BiZ?
BiZ to przedmiot przygotowany dla szkół ponadpodstawowych. Biznes i zarządzanie będzie obowiązkowym przedmiotem w szkole branżowej I stopnia, liceum oraz w technikum. Przedmiot nauczany będzie w klasach 1. i 2., a nie w 2. i 3. jak dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości.
Ile godzin przedmiotu BiZ?
Na przedmiot przewidziano dwie godziny tygodniowo, w poziomie podstawowym dla liceów i techników. W zakresie rozszerzonym będzie to znacznie więcej, bo aż 8 godzin lekcyjnych.
Biznes i Zarządzanie - podstawa programowa
Podstawę programową BiZ podzielono na aspekty takie jak wiedza, umiejętność stosowania wiedzy w praktyce i kształtowanie postaw. Całość programu dostępna jest na gov.pl w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 lutego 2023 r.. pod kątem samej wiedzy, którą uczeń powinien zdobyć podczas zajęć z biznesu i zarządzania, wyszczególniono:
1. Charakteryzowanie elementów kompetencji przedsiębiorczych, wyjaśnianie zależności zachodzących między nimi i rozumienie ich roli we współczesnym świecie.
2. Rozumienie znaczenia i wyzwań pracy zespołowej oraz poznanie technik ją wspomagających.
3. Charakteryzowanie etapów zarządzania projektami.
4. Identyfikowanie podstawowych rodzajów ryzyk związanych z realizacją projektów.
5. Wyjaśnianie mechanizmów funkcjonowania gospodarki rynkowej, powiązań między jej podmiotami i poznanie roli państwa w procesach gospodarczych.
6. Zaznajomienie się z prawami i instytucjami chroniącymi konsumenta.
7. Rozumienie różnych postaw ludzi wobec pieniędzy oraz konsekwencji wynikających z tych postaw.
8. Charakteryzowanie usług finansowych ważnych dla gospodarstwa domowego.
9. Rozumienie metod aktywnego poszukiwania pracy.
10. Wyjaśnianie zasad zarządzania przedsiębiorstwem.
11. Znajomość procesu planowania własnego biznesu.
Kto może uczyć nowego przedmiotu BiZ?
Docelowo ma zostać wykształcona specjalna kadra odpowiadająca za realizację przedmiotu BiZ. Póki co jednak, biznesu i zarządzania uczyć będą ci sami nauczyciele, którzy uczyli podstaw przedsiębiorczości.
Od kiedy matura z Biznesu i Zarządzania?
Już w 2027 roku maturzyści będą mogli zdawać ten przedmiot w ramach dodatkowego przedmiotu na poziomie podstawowym i rozszerzonym matury.