Historia i teraźniejszość. Co to za przedmiot? Od której klasy jest nauczany HiT?

2023-07-11 16:06

Nowy przedmiot "historia i teraźniejszość" rok temu zastąpił wiedzę o społeczeństwie. Wzbudził wiele kontrowersji, więc warto wiedzieć o nim więcej. O czym jest historia i teraźniejszość? W jakich klasach obowiązuje ten przedmiot?

historia i teraźniejszość

i

Autor: Getty Images Historia i teraźniejszość zamiast wiedzy o społeczeństwie.

Historia i teraźniejszość, to przedmiot, który od 1 września 2022 zastępuje wiedzę o społeczeństwie w szkołach ponadpodstawowych (w liceum, technikum oraz szkołach branżowych) w zakresie podstawowym.

Spis treści

  1. Czym jest przedmiot Historia i teraźniejszość?
  2. Historia i teraźniejszość. W jakich klasach lekcje HiT?
  3. Historia i teraźniejszość. O czym jest przedmiot? Jaki rozkład materiału?
  4. Podręcznik do przedmiotu Historia i teraźniejszość
  5. Kto może uczyć Historii i teraźniejszości?
  6. Wymiar godzin HiT. Ile godzin Historii i teraźniejszości w szkołach?
Uczniowie i studenci żądają dymisji Ministra Edukacji i Nauki

Czym jest przedmiot Historia i teraźniejszość?

Historia i teraźniejszość to przedmiot, który funkcjonuje w nowej formie od 2022 roku. Upraszczając można jednak stwierdzić, że zastąpił on znaną w szkołach od lat wiedzę o społeczeństwie, czyli WOS.

Historia i teraźniejszość. W jakich klasach lekcje HiT?

Historia i teraźniejszość to przedmiot, którego uczy się młodzież w szkołach średnich. Uczniowie liceum w zależności od klasy mają dwie lub jedną godzinę lekcyjną tego przedmiotu w tygodniu. W klasie 1. są to dwie godziny, a w 2. i 3. po jednej godzinie. Dla uczniów technikum jest to po jednej godzinie lekcyjnej w każdym roku edukacji. 

Historia i teraźniejszość. O czym jest przedmiot? Jaki rozkład materiału?

Historia i teraźniejszość to przedmiot interdyscyplinarny, który ma za zadanie pozwolić uczniom na uzyskanie szerszej perspektywy w wiedzy o współczesnym świecie. Przedmiot ma łączyć elementy najnowszej historii Polski i świata, z ważną wiedzą społeczną, polityczną i instytucjonalną. 

Podręcznik do przedmiotu Historia i teraźniejszość

Nowy przedmiot, który ma zastąpić WOS ma dedykowany podręcznik. "Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników" autorstwa historyka Wojciecha Roszkowskiego to książka, która wzbudziła sporo kontrowersji i była oskarżana o niewłaściwe treści, nawet te pedofilskie. To zupełnie nowy przedmiot, więc druga część podręcznika, nie jest jeszcze zatwierdzona. Druga część książki "Historia i teraźniejszość" otrzymała póki co pierwszą z trzech ocen, które są niezbędne, by publikacja miała status podręcznika szkolnego.

Kto może uczyć Historii i teraźniejszości?

Kilka miesięcy temu minister Czarnek uzasadniał wprowadzenie historii i teraźniejszości tym, że potrzebny jest przedmiot, który będzie uczył o historii drugiej połowy XX wieku i początku XXI w. 

- Chcemy dotrzeć do wszystkich z informacjami, prawdą, na temat tego, co działo się od drugiej wojny światowej do początku XXI wieku, bo znajomość najnowszej historii jest warunkiem rozumienia rzeczywistości - podkreślił.

jak czytamy na stronach ministerstwa, nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).

Wymiar godzin HiT. Ile godzin Historii i teraźniejszości w szkołach?

Podstawa programowa HiT zakłada:

  • liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny), 
  • technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny), 
  • branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina