Kiedy są matury 2024? Na to pytanie nie możemy w tym roku odpowiedzieć, że termin matur przypada na dzień zaraz po majówce. Matura 2024 została przesunięta z uwagi na fakt, że 4 maja wypada w sobotę. Co ciekawe, egzaminy nie rozpoczną się również od razu po zakończeniu długiego weekendu.
Termin matur to jednak nie wszystko. Matura 2024 to liczne zmiany, z którymi każdy maturzysta powinien się zaznajomić.
Zobacz także: Koniec "Chłopów" na maturze z polskiego! Lista lektur bez słynnych dzieł literackich
Matura 2024 – najważniejsze informacje
W 2024 absolwenci szkół średnich i techników muszą obowiązkowo przystąpić do czterech egzaminów w części pisemnej:
- egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym,
- egzamin z matematyki na poziomie podstawowym,
- egzamin z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
- egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
W części ustnej absolwenci muszą przystąpić do dwóch egzaminów:
- egzamin z języka polskiego,
- egzamin z języka obcego nowożytnego.
Aby zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązującego w części ustnej oraz w części pisemnej. Próg ten nie obowiązuje jedynie z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej.
Matura 2024 – najważniejsze zmiany
Zgodnie z opublikowanymi przez CKE informacjami, zmiany na maturze 2024 dotyczą przede wszystkim zmniejszenia liczby pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego z 227 do 110, złagodzenia sposobu oceniania egzaminów pisemnych z języka polskiego i obniżenia wymagań egzaminacyjnych o ok, 20-25%.
Matura 2024 – zmiany na egzaminie z języka polskiego
Na maturze 2024 z języka polskiego w części pisemnej absolwent otrzyma dwa arkusze egzaminacyjne. Pierwszy będzie podzielony na część język polski w użyciu oraz test historycznoliteracki. Drugi arkusz to wypracowanie, gdzie absolwent będzie miał dwa tematy do wyboru.
Warto pamiętać, że wypracowanie ma uwzględniać dwa utwory literackie – jeden z nich musi znajdować się na liście lektur obowiązkowych. W pracy należy uwzględnić również dwa konteksty np.: kulturowy, społeczny, polityczny, historyczny lub biograficzny.
Minimalna długość wypracowania to 300 wyrazów na poziomie podstawowym oraz 500 wyrazów na poziomie rozszerzonym.
W tym roku usunięto część lektur w wymaganiach egzaminacyjnych.
Dość istotna zmiana pojawiła się w tym roku na maturze ustnej z języka polskiego. Absolwent będzie losował zestaw składający się z dwóch zadań. Pierwsze z puli pytań jawnych.
Drugie zadanie dotyczyć będzie zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki i języka. Zdający będzie miał za zadanie omówić je na podstawie dołączonych do polecania materiału.
Matura 2024 – zmiany na egzaminie z matematyki
Zmiany na maturze 2024 nie ominęły również matematyki. W arkuszu egzaminacyjnym z matematyki na poziomie podstawowym zrezygnowano z zadań, z których można było uzyskać 5 lub 6 punktów. W zamian za to zwiększono liczbę zadań, za które absolwent może otrzymać 1 lub 2 punkty. Dodatkowo na maturze z matematyki na poziomie podstawowym ma być więcej zadań otwartych i nowy typ zadań „prawda – fałsz”.
Egzamin maturalny z matematyki 2024 zawiera ograniczony zakres wymagań podstawy programowej – zmniejszono liczbę zadań na dowodzie w arkuszu do jednego, usunięto zadania na dowód geometryczny, usunięto wzory skróconego mnożenia dla potęg trzecich, ograniczono wymagania dotyczące wielomianów, ograniczono wymagania ze stereometrii, w tym całkowicie usunięto zagadnienia dotyczące brył obrotowych.
Matura 2024 – harmonogram
Pisemne egzaminy maturalne w 2024 odbędą się od 7 do 24 maja. Termin egzamin ustnych zaplanowana z podziałem na dwa okresy: od 11 do 16 maja oraz od 20 do 25 maja.
Wynik egzaminów maturalnych ma zostać ogłoszony 9 lipca.
Harmonogram egzaminów maturalnych pisemnych z podziałem na przedmioty, przedstawia się następująco:
- 7 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
- 8 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu odbędą się egzaminy z języka kaszubskiego, łemkowskiego, łacińskiego i kultury antycznej.
- 9 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Po południu odbędą się egzaminy z języków francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego na poziomie podstawowym.
- 10 maja o godzinie 9:00 odbędzie się egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Po południu będą egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
- 13 maja o godzinie 9:00 będą egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. Po południu odbędzie się egzamin z filozofii.
- 14 maja o godzinie 9:00 będzie egzamin z biologii. Po południu będą egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
- 15 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu będą egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
- 16 maja o godzinie 9:00 odbędzie się egzamin z chemii. Po południu będzie egzamin z historii muzyki.
- 17 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z geografii. Po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) na poziomie podstawowym.
- 20 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po południu odbędą się egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
- 21 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z historii. Po południu będą egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
- 22 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z informatyki. Po południu odbędzie się egzamin z historii sztuki.
- 23 maja o godzinie 9:00 odbędzie się egzamin z fizyki. Po południu będą egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
- 24 maja będzie dniem pełnym egzaminów w językach obcych. Rano odbędą się egzaminy pisemne z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii. Te egzaminy zdawane będą przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.
Egzaminy maturalne ustne odbędą się zgodnie z harmonogramem ustalonym przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w poszczególnych szkołach.