Egzamin ósmoklasisty z matematyki w tym roku odbędzie się 24 maja. Drugiego dnia testów uczniowie będą musieli wykazać się znajomością zagadnień z zajęć lekcyjnych i rozwiązać różne rodzaje zadań. I choć nie ma progu zdawalności na egzaminie ósmoklasisty, co oznacza, że nie można go nie zdać, wielu absolwentów szkół podstawowych najbardziej boi się tego właśnie egzaminu. Wyniki brane są pod uwagę w procesie rekrutacyjnym do szkół średnich, dlatego jeśli uczniowie chcą się dostać do dobrego liceum lub technikum, muszą dać z siebie wszystko i zdobyć jak największą liczbę punktów.
Co powtórzyć do egzaminu ósmoklasisty z matematyki?
Lista zagadnień, które mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty, jest długa. Obejmuje między innymi liczby naturalne i całkowite, ułamki, obliczenia procentowe, potęgowanie, równania czy zadania z geometrii. Warto powtórzyć ten materiał, bo z pewnością na egzaminie pojawią się zadania, które będą sprawdzały wiedzę z tych zagadnień.
Oprócz tego uczniowie klas ósmych mogą mierzyć się z poleceniami, sprawdzającymi ich wiedzę na temat jednostek długości i masy, a także wyrażeń algebraicznych z jedną i wieloma zmiennymi. Mogą pojawić się także zadania z wielokątów, które uczniowie zwykle lubią, a także układów współrzędnych czy rachunku prawdopodobieństwa.
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty z matematyki
Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki na pewno pojawią się zadania z:
- geometrii — obliczania pola powierzchni czy objętości
- ułamków
- potęgowania i pierwiastków
- wyrażenia algebraiczne i ich przekształcenia
- równania z jedną niewiadomą
- wyliczanie średniej arytmetycznej
- zadania z układu współrzędnych
Czytaj: Czego nie będzie na egzaminie ósmoklasisty? O to nie musisz się martwić
Ile trwa egzamin ósmoklasisty? Ile wynosi czas podstawowy, a ile wydłużony?