Egzamin ósmoklasisty z matematyki odbędzie się 24 maja 2023 roku o godzinie 9:00. Egzamin ten, podobnie jak dwa pozostałe egzaminy – z języka polskiego i z języka obcego – sprawdza, czy – i w jakim stopniu – uczeń opanował wiedzę i wymagania zawarte w podstawie programowej dla dwóch pierwszych etapów edukacyjnych (czyli przez osiem lat nauki w szkole podstawowej). Odbywa się w drugim dniu egzaminów.
Ile trwa egzamin ósmoklasisty z matematyki?
Egzamin ósmoklasisty z matematyki trwa 100 minut, o 20 minut krócej niż egzamin z języka polskiego. Każdy uczeń, który kończy szkołę podstawową, musi obowiązkowo do niego przystąpić, by otrzymać świadectwo. Nie ma jednak minimalnego progu punktowego, jaki należy osiągnąć, by zdać egzamin.
Spis treści
- Ile trwa egzamin ósmoklasisty z matematyki?
- Egzamin z matematyki – zmieniony zakres materiału
- Co może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty 2023 z matematyki?
- Egzamin z matematyki - zadania
Egzamin z matematyki – zmieniony zakres materiału
Ponieważ egzamin kompleksowo ma sprawdzić wiedzę uczniów, zadania egzaminacyjne będą sprawdzać (a egzaminatorzy oceniać) stopień, w jakim opanowali oni wszystkie zawarte w podstawie programowej wymagania. A nie jest ich mało.
By sprawnie poradzić sobie z rozwiązaniem zadań, uczeń musi wykazać się tzw. sprawnością rachunkową, czyli m.in. wykonywać działania na liczbach naturalnych oraz ułamkach zwykłych i dziesiętnych.
Na egzaminie do tej pory pojawiały się również zadania wykorzystujące m.in. elementy algebry i wyrażenia algebraiczne (również ich przekształcenia), obliczenia w geometrii, obliczenia praktyczne (np. zakres temperatur), elementy statystyki opisowej (w tym wartości wykresów i dane z tabelek), działania na potęgach i pierwiastkach, obliczenia procentowe, geometria przestrzenna, a nawet elementy rachunku prawdopodobieństwa.
Co może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty 2023 z matematyki?
Egzamin sprawdzający wiedzę z matematyki może zawierać następujące partie materiału:
- liczby naturalne i działania na liczbach naturalnych
- liczby całkowite
- ułamki zwykłe i dziesiętne
- obliczenia procentowe, obliczenia zegarowe, jednostki długości i masy
- potęgi i pierwiastki
- wyrażenia algebraiczne z jedną i z wieloma zmiennymi
- sumy algebraiczne i działania na nich
- obliczenia procentowe
- równania z jedną niewiadomą
- geometria: kąty, proste
- własności figur geometrycznych na płaszczyźnie
- wielokąty
- układ współrzędnych na płaszczyźnie
- geometria przestrzenna
- wprowadzenie do kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa
- elementy statystyki opisowej
Egzamin z matematyki - zadania
W zadaniach zamkniętych uczeń sam będzie musiał wybrać właściwą odpowiedź, co, jak podkreślają nauczyciele matematyki, wcale nie będzie takie łatwe, gdyż będą to zarówno zadania wielokrotnego wyboru, jak i zadania na dobieranie czy zadania prawda-fałsz.
Z kolei w zadaniach otwartych odpowiedź trzeba będzie sformułować samodzielnie. Wśród nich znajdą się jednak i zadania, w których wystarczy zastosować standardową metodę otrzymywania wyniku, jak i takie, przy których trzeba się będzie trochę nagłówkować i dojść do rozwiązania, korzystając z różnych wzorów i metod.
By je rozwiązać, trzeba będzie najpierw ułożyć własny plan, a potem go zrealizować, dochodząc do wyniku metodą „małych kroków”. Na egzaminie będą również zadania, w których trzeba będzie uzasadnić taki, a nie inny sposób dochodzenia do wyniku.