Egzamin ósmoklasisty to obowiązkowy sprawdzian, do którego przystępują uczniowie kończący szkołę: ósmą klasę szkołę podstawowej oraz klasę, która odpowiada ostatniej klasie SP (jeśli uczęszczają do szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej).
Pierwszy egzamin ósmoklasisty odbył się w roku szkolnym 2018/2019. Wtedy do E8 przystąpiło ponad 377 tys. uczniów. Czym różni się od egzaminu gimnazjalnego? Przede wszystkim - to więcej zadań otwartych i takich, w których uczniowie mogą przedstawić swój tok myślenia.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej, są trzy obowiązkowe przedmioty egzaminacyjne: język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Uczeń może wybrać język: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Nie może być on dowolny, ósmoklasista może napisać E8 tylko z tego języka, którego uczył się w szkole.
W jakiej kolejności są egzaminy ósmoklasisty i kiedy uczniowie napiszą je w roku szkolnym 2024/2025 r.? Wyjaśniamy.
Spis treści
- Egzamin ósmoklasisty 2025 - kiedy uczniowie napiszą E8?
- Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2025 r.?
- Jak wygląda egzamin ósmoklasisty?
- Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty 2025 - kiedy uczniowie napiszą E8?
Pieczę nad egzaminem ósmoklasisty sprawuje Centralna Komisja Edukacyjna. CKE m.in. przygotowuje arkusze egzaminacyjne i ustala zasady oceniania. To na stronie CKE pojawiają się komunikaty, które dotyczą np. harmonogramu egzaminu ósmoklasisty.
Kiedy i o której jest egzamin ósmoklasisty 2025 r.? Daty to:
- język polski - wtorek, 13 maja 2025 r., godz. 9.00,
- matematyka - środa, 14 maja 2025 r., godz. 9.00,
- język obcy nowożytny - czwartek, 15 maja 2025 r., godz. 9.00.
To termin główny E8. Uczniowie, którzy nie przystąpią wtedy do egzaminu (z przyczyn zdrowotnych lub losowych), będą pisali go w czerwcu.
Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty to: 10 czerwca (wtorek) jęz. polski, 11 czerwca (środa) matematyka, 12 czerwca (czwartek) język obcy nowożytny. Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godz. 9.00.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2025 r.?
Egzamin ósmoklasisty trwa trzy kolejne dni, w kolejności:
- język polski,
- matematyka,
- język obcy nowożytny.
Od tego roku uczniowie zyskali więcej czasu, E8 jest dłuższy. Czas trwania egzaminu ósmoklasisty 2025 r. to:
- egzamin z języka polskiego - 150 minut (zamiast 120 minut),
- egzamin z matematyki - 125 minut (zamiast 100 minut),
- egzamin z języka obcego nowożytnego - 110 minut (zamiast 90 minut).
Jak widać uczniowie najwięcej czasu dostali na napisanie egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego - to 30 dodatkowych minut.
Polecany artykuł:
Jak wygląda egzamin ósmoklasisty?
E8 to zarówno pytania zamknięte, w których trzeba wybrać odpowiedź z kilku podanych, jak i zadania otwarte, w których uczeń musi samodzielnie przedstawić odpowiedź. Na egzaminie nie można mieć np. słownika czy kalkulatora, ale uczniowie mogą zabrać na egzamin ósmoklasisty np. linijkę.
Uczniowie (już na sali egzaminacyjnej) otrzymują arkusz egzaminacyjny, na którym muszą wpisać swoje dane (kod ucznia, PESEL) oraz przykleić naklejkę z kodem. Rozwiązania niektórych zadań - wskazanych w instrukcji - należy zaznaczyć w karcie odpowiedzi. Instrukcję dla ucznia warto dokładnie przeczytać, podobnie jak i treść zadań. Pamiętaj, aby nie używać korektora. W instrukcji znajdziesz informacje, w jaki sposób zaznaczać ewentualne pomyłki w zadaniach zamkniętych i otwartych.
Egzamin jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej (jest obowiązkowy), ale niektórzy uczniowie mogą być z niego zwolnieni.
Polecany artykuł:
Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?
Uczniowie poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 r. 4 lipca (piątek). Otrzymają zaświadczenie, na którym - dla każdego przedmiotu egzaminacyjnego - będzie podany wynik procentowy i centylowy.
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Nie jest określony minimalny wynik, który uczeń musi uzyskać. Warto jednak pamiętać, że wynik egzaminu ósmoklasisty ma znaczenie w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Połowa punktów to oceny na świadectwie, połowa - wynik E8. Uczeń nie zostanie bez szkoły, musi kontynuować naukę, ale im lepiej napisze egzamin ósmoklasisty, tym mam większe szanse na to, aby dostać się do tej wymarzonej.