Egzamin ósmoklasisty to dla przyszłych absolwentów szkoły podstawowej najważniejszy egzamin, nie bez powodu nazywany "małą maturą". Choć nie ma progu zdawalności, co oznacza, że tego egzaminu nie można nie zdać, to wyniki są ważnym kryterium wpływającym na rekrutację do szkoły średniej. Z tego względu egzamin ten budzi duży stres u uczniów, którzy nie tylko muszą się oswoić z samą ideą egzaminów, ale i wykazać się dużą wiedzą, by zdobyć jak największą liczbę punktów.
Czytaj: Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?
Jak się przygotować do egzaminu ósmoklasisty? Te 3 sposoby pomogą
Jeśli uczniowie chcą zdobyć maksymalną liczbę punktów na testach, muszą wykazać się znajomością lektur oraz zagadnień z poszczególnych przedmiotów. Lista lektur do egzaminu ósmoklasisty na szczęście nie jest długa, dlatego bez problemu można się z nią zapoznać w ciągu roku szkolnego i szybko powtórzyć tuż przed testami. Jeśli chodzi o zagadnienia z poszczególnych przedmiotów (języka polskiego, matematyki czy nowożytnego języka obcego), w tym wypadku konieczna będzie systematyczna praca, by nie tylko nabyć niezbędną wiedzę, ale i uporządkować ją. Co zrobić, by wypaść na egzaminie jak najlepiej?
1. Rozwiązuj zadania i przykładowe arkusze
Gotowe arkusze i korepetytoria wiedzy do egzaminu ósmoklasisty to doskonały sposób, by zaznajomić się z tym, jak będzie wyglądał test wiedzy. W materiałach przeznaczonych dla ósmoklasistów znajdują się przykładowe zadania zamknięte, ćwiczenia z czytania ze zrozumieniem i inne przykłady zadań, z którymi będą musieli mierzyć się uczniowie. Im więcej rozwiąże się takich zadań, tym większą część materiału powtórzy i lepiej zaznajomi z przebiegiem egzaminu.
2. Rozwieszaj fiszki w domu
Dobrym sposobem na przyswajanie wiedzy jest rozwieszanie fiszek, tablic i notatek w różnych miejscach w domu. W ten sposób nawet wzrokowo przyswajamy wiedzę i to wtedy, gdy nie zdajemy sobie sprawy. Może to pomóc w przypadku słówek z języka obcego, ale i wzorów z matematyki.
3. Pisz wypracowania
Uczniowie muszą napisać dłuższą wypowiedź pisemną na egzaminie óśmoklasisty z języka polskiego, ale i na teście z języka obcego. Aby nie stresować się tym, że zadanie nas przerośnie, warto jak najwięcej razy przećwiczyć je w domu. Zasady pisania rozprawki są klarowne: powinna zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie, a także w 2-3 argumentach uzasadniać tezę. Dobrze jest napisać w domu kilka próbnych wypracowań na różne tematy i sprawdzić zasady oceniania. Takie gotowe zadania również znajdziemy w repetytoriach, które znajdziemy w księgarniach.
Czytaj: Czego na pewno nie będzie na egzaminie ósmoklasisty? O to nie musisz się martwić