Spis treści:
- Wymagania konkursu przedmiotowego z historii
- Etapy konkursu z historii
- Uprawnienia laureatów i finalistów konkursu z historii
Przedmiotowy konkurs z historii jest jednym z kilkunastu konkursów kuratoryjnych. W konkursie przedmiotowym z historii 2018/2019 mogą wziąć udział uczniowie III klas likwidowanych gimnazjów oraz klas VII i VIII szkół podstawowych.
Organizowany jest w całym kraju, jednak jest konkursem o zasięgu wojewódzkim co oznacza, że zadania dla dzieci z konkretnego województwa przygotowywane są przez rodzime kuratorium oświaty lub pod jego nadzorem.
Podobnie jak w przypadku pozostałych konkursów kuratoryjnych, tak i zasady konkursu przedmiotowego z historii są podobne w całym kraju – inne natomiast są zadania, z jakimi mierzą się uczniowie w poszczególnych rejonach kraju.
Wymagania konkursu przedmiotowego z historii
W konkursie przedmiotowym z historii udział biorą zwykle pasjonaci tego przedmiotu. Jednak sama pasja to za mało: niezbędna jest nie tylko dokładna znajomość treści zawartych w podstawie programowej z tego przedmiotu, a także zagadnień, których nie ma w programie nauczania.
Szczegółowe wymagania dotyczące zagadnień konkursu przedmiotowego z historii znajdują się na stronach www kuratoriów oświaty lub wyznaczonych przed kuratora organizatorów konkursu w poszczególnych województwach. Są również wymagania ogólne, zgodnie z którymi uczeń, który przystępuje do konkursu z historii musi umieć:
- umieszczać procesy, zjawiska i fakty historycznych w czasie oraz porządkować je i ustalać związków przyczynowo–skutkowych;
- dostrzegać zmiany w życiu politycznym i społecznym oraz ciągłości w rozwoju kulturowym;
- analizować informacje uzyskane z różnych źródeł i wyciągać wnioski;
- wyjaśniać związku przyczynowo –skutkowe, a także analizować zjawiska i procesy historyczne;
- rozróżniać w narracji historycznej warstwę informacyjną, wyjaśniającą i oceniającą;
- tworzyć narrację historyczną.
Czytaj:
Konkurs przedmiotowy z biologii 2018/2019: zasady
Wymagania edukacyjne dla klas 4-6
Kryteria oceniania dla klas 4-6
Etapy konkursu z historii
Jak każdy konkurs kuratoryjny, tak i konkurs z historii składa się z trzech etapów.
- Pierwszym jest etap szkolny, w którym wziąć może udział każdy chętny uczeń.
- W etapie drugim, rejonowym, udział biorą tylko ci uczniowie, którzy w etapie szkolnym uzyskali co najmniej 80 proc. punktów, jakie można było zdobyć.
- Trzecim etapem jest etap wojewódzki – do niego z kolei kwalifikują się ci uczestnicy etapu rejonowego, którzy uzyskali co najmniej 90 proc. możliwych punktów.
Każdy z etapów trwa po 90 minut. Pierwszy odbywa się w szkole uczestnika, drugi i trzeci zaś w miejscach wyznaczonych przez organizatora konkursu.
Egzamin ósmoklasisty 2019 - zasady i harmonogram
Uprawnienia laureatów i finalistów konkursu z historii
Uczniowie, którzy dostali się do etapu wojewódzkiego i uzyskali określoną liczbę punktów, mogą zdobyć tytuł laureata lub finalisty.
Laureatami zostają ci uczestnicy, którzy w etapie wojewódzkim uzyskali co najmniej 90 proc. możliwych do zdobycia punktów, natomiast finalistami – ci uczestnicy, którzy uzyskali co najmniej 30 proc. punktów, jakie można było zdobyć.
Zgodnie z przepisami laureat konkursu przedmiotowego z historii o zasięgu wojewódzkim jest przyjmowany w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej, a jeśli jest on uczniem gimnazjum, nie musi również pisać humanistycznej części egzaminu gimnazjalnego.
Inne są natomiast uprawnienia finalistów takiego konkursu: zgodnie z przepisami za uzyskanie tytułu finalisty konkursu przedmiotowego z historii uczeń otrzymuje 7 punktów rekrutacyjnych do szkoły średniej.