Testy próbne dla szóstoklasisty: czy dziecko jest dobrze przygotowane?

2012-02-17 8:54

Każdego ucznia szóstej klasy podstawówki czeka egzamin kończący edukację w tej szkole. Wynik testu szóstoklasisty co prawda nie ma wpływu na decyzję o przyjęciu do gimnazjum, ale pokazuje mocne i słabe strony wiedzy ucznia. Warto dobrze przygotować na ten sprawdzian dziecko, korzystając z testów dla szóstoklasistów z ubiegłych lat.

Testy próbne dla szóstoklasisty: czy dziecko jest dobrze przygotowane?

i

Autor: _photos.com|photos.com Testy próbne dla szóstoklasisty

Test szóstoklasisty to pierwszy poważny egzamin w życiu twojego dziecka, otwierający nowy etap edukacji - gimnazjum. Pomóż mu się do niego dobrze przygotować - uczeń oswojony z z arkuszami i przebiegiem testu szóstoklasisty będzie mniej zestresowany i łatwiej będzie mu się skupić na tym co najważniejsze, czyli na odpowiedziach na pytania.

Dobrze wiedzieć

Harmonogram próbngo egzaminu gimnazjalnego:

10 grudnia 2013 r. - próbny egzamin gimnazjalny język polski
10 grudnia 2013 r. - próbny egzamin gimnazjalny historia i wiedza o społeczeństwie


11 grudnia 2012 r. - próbny egzamin gimnazjalny matematyka
11 grudnia 2012 r. - próbny egzamin gimnazjalny przedmioty przyrodnicze

12 grudnia 2013 r. - próbny egzamin gimnazjalny język angielski (lub: niemiecki, rosyjski, francuski), poziom podstawowy
12 grudnia 2013 r. - próbny egzamin gimnazjalny język angielski (lub: niemiecki, rosyjski, francuski), poziom rozszerzony

Gotowe arkusze sprawdzianu szóstoklasisty z ubiegłych lat znajdziesz w internecie. W większości przypadków są one zapisane w plikach PDF, więc łatwo je wydrukujesz. Niektóre strony internetowe wymagają wcześniejszego zarejestrowania się i zalogowania. Drukuj wszystko łącznie z odpowiedziami i brudnopisem. Gotowe?

  • Podaj dziecku arkusze i poproś, by wykonywał wszystko zgodnie z instrukcją. Zadaniem dziecka jest również wypełnienie pierwszej strony z danymi osobowymi. Nie zdziw się, gdy dziecko będzie miało z tym trudności. To jego pierwszy taki egzamin - pomóż mu się z tym uporać.
  • Przeczytał instrukcję? Poproś, by zreferował zasady, odpowiedział na pytania: jak zaznaczać pomyłki  (przekreślić) i co zrobić, gdy popełni błąd przy odpowiedzi (błędne zaznaczenie otoczyć kółkiem, a poprawną zaznaczyć). Przestudiujcie też klucze punktowania.
  • Po tym długim - i niezwykle ważnym - wstępie poproś dziecko, by przeszło do rozwiązywania zadań. Na razie nie musi się pilnować czasu, jaki jest przewidziany na wykonanie testu. Pierwsze trzy sprawdziany niech będą "próbą" z twoją pomocą (dziecko może korzystać z twoich podpowiedzi). Jeśli uznasz, że dziecko jest gotowe do samodzielnego rozwiązania egzaminu, zarezerwuj wolny weekendowy ranek i "odegrajcie" egzamin szóstoklasisty w waszym domu.

Sprawdziany szóstoklasisty z poprzednich lat albo stworzone na ich wzór możesz znaleźć również w wydaniach książkowych:

  • "Sprawdzian szóstoklasisty. Co szóstoklasista wiedzieć powinien... język polski", Barbara Janik-Płocińska, Ewa Pawlic-Rafałkowska, wyd. Langenscheidt;
  • "Sprawdzian szóstoklasisty. Testy egzaminacyjne", Agnieszka Nożyńska-Demianiuk, Ewa Oczkoś, wyd. Telebit;
  • "Sprawdzian szóstoklasisty. Matematyka i przyroda", Ewa Oczkoś, wyd. Telebit;
  • "Liczę na siebie. Sprawdzian szóstoklasisty", Hanna Bartczak, Wydawnictwo Zielona Sowa.


Ważne! Wybieraj książki, które zawierają testy zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego i z obecnie obowiązującymi standardami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.