Egzamin ósmoklasisty 2023 matematyka - termin, zakres materiału

Egzamin ósmoklasisty z matematyki to drugi z testów, jaki piszą ósmoklasiści. Jaki zakres materiału obejmuje i co musi umieć uczeń, by zdać egzamin z matematyki po ósmej klasie? Jakie zmiany w egzaminie wprowadzono z powody pandemii?

Egzamin ósmoklasisty - matematyka

i

Autor: Getty Images

Egzamin ósmoklasisty z matematyki odbędzie się 24 maja 2023 roku o godzinie 9:00. Egzamin ten, podobnie jak dwa pozostałe egzaminy – z języka polskiego i z języka obcego – sprawdza, czy – i w jakim stopniu – uczeń opanował wiedzę i wymagania zawarte w podstawie programowej dla dwóch pierwszych etapów edukacyjnych (czyli przez osiem lat nauki w szkole podstawowej). Odbywa się w drugim dniu egzaminów.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty z matematyki?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki trwa 100 minut, o 20 minut krócej niż egzamin z języka polskiego. Każdy uczeń, który kończy szkołę podstawową, musi obowiązkowo do niego przystąpić, by otrzymać świadectwo. Nie ma jednak minimalnego progu punktowego, jaki należy osiągnąć, by zdać egzamin.

Spis treści

  1. Ile trwa egzamin ósmoklasisty z matematyki?
  2. Egzamin z matematyki – zmieniony zakres materiału 
  3. Co może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty 2023 z matematyki?
  4. Egzamin z matematyki - zadania

Egzamin z matematyki – zmieniony zakres materiału 

Ponieważ egzamin kompleksowo ma sprawdzić wiedzę uczniów, zadania egzaminacyjne będą sprawdzać (a egzaminatorzy oceniać) stopień, w jakim opanowali oni wszystkie zawarte w podstawie programowej wymagania. A nie jest ich mało.

By sprawnie poradzić sobie z rozwiązaniem zadań, uczeń musi wykazać się tzw. sprawnością rachunkową, czyli m.in. wykonywać działania na liczbach naturalnych oraz ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

Na egzaminie do tej pory pojawiały się również zadania wykorzystujące m.in. elementy algebry i wyrażenia algebraiczne (również ich przekształcenia), obliczenia w geometrii, obliczenia praktyczne (np. zakres temperatur), elementy statystyki opisowej (w tym wartości wykresów i dane z tabelek), działania na potęgach i pierwiastkach, obliczenia procentowe, geometria przestrzenna, a nawet elementy rachunku prawdopodobieństwa.

Co może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty 2023 z matematyki?

Egzamin sprawdzający wiedzę z matematyki może zawierać następujące partie materiału:

  • liczby naturalne i działania na liczbach naturalnych
  • liczby całkowite
  • ułamki zwykłe i dziesiętne
  • obliczenia procentowe, obliczenia zegarowe, jednostki długości i masy
  • potęgi i pierwiastki
  • wyrażenia algebraiczne z jedną i z wieloma zmiennymi
  • sumy algebraiczne i działania na nich
  • obliczenia procentowe
  • równania z jedną niewiadomą
  • geometria: kąty, proste
  • własności figur geometrycznych na płaszczyźnie
  • wielokąty
  • układ współrzędnych na płaszczyźnie
  • geometria przestrzenna
  • wprowadzenie do kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa
  • elementy statystyki opisowej
M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce

Egzamin z matematyki - zadania

W zadaniach zamkniętych uczeń sam będzie musiał wybrać właściwą odpowiedź, co, jak podkreślają nauczyciele matematyki, wcale nie będzie takie łatwe, gdyż będą to zarówno zadania wielokrotnego wyboru, jak i zadania na dobieranie czy zadania prawda-fałsz.

Z kolei w zadaniach otwartych odpowiedź trzeba będzie sformułować samodzielnie. Wśród nich znajdą się jednak i zadania, w których wystarczy zastosować standardową metodę otrzymywania wyniku, jak i takie, przy których trzeba się będzie trochę nagłówkować i dojść do rozwiązania, korzystając z różnych wzorów i metod.

By je rozwiązać, trzeba będzie najpierw ułożyć własny plan, a potem go zrealizować, dochodząc do wyniku metodą „małych kroków”. Na egzaminie będą również zadania, w których trzeba będzie uzasadnić taki, a nie inny sposób dochodzenia do wyniku.

Czytaj: Ćwiczenia na koncentrację u dziecka 

QUIZ Matura z matematyki. Sprawdź się przed egzaminem
Pytanie 1 z 10
Pierwsza rata, która stanowi 9% ceny roweru, jest równa 189 zł. Rower kosztuje: