Egzamin ósmoklasisty, który odbędzie się w dniach 23-25 maja, to najważniejszy cykl egzaminów dla uczniów szkoły podstawowej. Bez przystąpienia do egzaminów nie ma możliwości uzyskania świadectwa ukończenia szkoły. Co ciekawe jednak, w przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma progu zdawalności — nie trzeba zatem martwić się o to, czy zda się ten egzamin, wystarczy jedynie do niego przystąpić, by ukończyć podstawówkę. Wyniki z egzaminu ósmoklasisty są jednak brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich.
Ile trwa egzamin ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty trwa 3 dni, a uczniowie dysponują różną ilością czasu w poszczególnych dniach egzaminu. Najwięcej czasu będą mieli na napisanie egzaminu z języka polskiego, który odbędzie się 23 maja. Ile wynosi czas podstawowy z poszczególnych przedmiotów?
- egzamin ósmoklasisty z języka polskiego — na napisanie egzaminu uczniowie mają 120 minut
- egzamin ósmoklasisty z matematyki— na napisanie egzaminu uczniowie mają 100 minut
- egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego — na napisanie egzaminu uczniowie mają 90 minut
Wydłużony czas na egzaminie ósmoklasisty
Dyslektycy, uczniowie z zespołem Aspergera, uczniowie słabowidzący lub słabosłyszący, mają więcej czasu na zapoznanie się z treścią arkuszy egzaminacyjnych i udzielenie stosownych odpowiedzi. Aby jednak tak było, powinni dostarczyć do szkoły odpowiednie zaświadczenia. Należało to zrobić wcześniej, do października ubiegłego roku.
Po dostarczeniu zaświadczeń zyskują dodatkowy czas na egzaminie:
- 60 minut więcej w przypadku egzaminu z języka polskiego
- 50 minut więcej w przypadku egzaminu z matematyki
- 45 minut więcej w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego
Gdy wyznaczony czas upłynie, uczniowie muszą oddać arkusze egzaminacyjne. Nauczyciele mogą jeszcze pozwolić sprawdzić, czy wszystkie odpowiedzi zostały poprawnie naniesione na kartę odpowiedzi, ale nie mogą udzielić dodatkowego czasu na napisanie wypowiedzi pisemnej czy rozwiązanie zadań.
Czego nie będzie na egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku? O to na pewno nie trzeba się martwić!
Czytaj: Ranking liceów i techników 2023. Oto 20 najlepszych szkół w Polsce