Angielski dla dzieci: mama uczy w domu

2011-10-12 12:51

Angielski dla dzieci to dobry pomysł, by w dorosłym życiu twoje dziecko nie miało kłopotów ze znajomością języka angielskiego, która w dzisiejszych czasach jest niezbędna. Znasz język angielski i chciałabyś to wykorzystać w zabawie z dzieckiem? To świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu i jednoczesną naukę języka poprzez zabawę. Od czego zacząć oswajanie dziecka z językiem angielskim i jak powinno to wyglądać?

Angielski dla dzieci: mama uczy w domu

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Angielski dla dzieci: im wcześniej, tym lepiej
  2. Angielski dla dzieci: wykorzystaj naturalny kontekst
  3. Angielski dla dzieci: całe ciało w ruchu
  4. Angielski dla dzieci: nauka poprzez zabawę

Angielski dla dzieci: im wcześniej, tym lepiej

Znajomość języka angielskiego to umiejętność niezbędna w dzisiejszym świecie, a wiadomo, że mózg dziecka jest bardzo chłonny na poznawanie języków. Naukę warto więc zacząć wcześnie. Najlepsza metoda to konsekwentne mówienie do dziecka od początku w dwóch językach, np.: mama mówi tylko po polsku, a tata tylko po angielsku – wówczas niemowlę przyswaja dwa języki jednocześnie w sposób naturalny. Ale i sama możesz uczyć dziecko angielskiego, o ile dobrze władasz tym językiem. Już rocznemu niemowlęciu możesz czytać książeczki po angielsku, nastawiać do słuchania płyty z angielskimi piosenkami i wierszykami. Dziecko osłuchuje się w ten sposób z brzmieniem obcego języka. Właściwą naukę języka obcego można zacząć wtedy, gdy dziecko rozumie już, co się do niego mówi, i wykonuje proste polecenia. Na początek najlepiej wprowadzać angielskie słowa, zwroty i wyrażenia w codziennych, powtarzalnych sytuacjach, np. podczas mycia rąk mów do dziecka: „Wash your hands”, a usypiając je: „Sleep, baby, sleep, close your eyes”. Dziecko powinno być w czasie „lekcji” otoczone wyłącznie językiem angielskim. Nawet jeśli początkowo nic nie rozumie, szybko uchwyci znaczenie angielskich zwrotów, jeśli za każdym razem będziesz podkreślała swoje słowa gestem i mimiką. Warunkiem sukcesu jest, by dziecko podczas nauki dobrze się bawiło. Atrakcją dla niego jest już samo to, że mama się nim zajmuje, że wspólnie coś robią. Takie „lekcje” nie powinny trwać dłużej niż 30 minut.

Angielski dla dzieci: wykorzystaj naturalny kontekst

Dziecko uczy się języka podczas zabawy albo innej, naturalnej dla siebie aktywności. Przygotowując „lekcję”, dobrze ją więc zaplanuj. Może to być np. wspólne przygotowywanie ulubionego posiłku lub pieczenie ciasteczek. Wykonując razem z dzieckiem tę czynność, musisz do niego mówić wyłącznie po angielsku i tak zaangażować dziecko, by dana czynność była dla niego atrakcyjna – powinien się przy tym dobrze bawić i mieć poczucie satysfakcji z tego, co robi. Przyrządzając ciasto, mów np. „We need flour, eggs and sugar”, za każdym razem pokazując dziecku produkt, który nazywasz. Określaj wszystkie wykonywane przez siebie i dziecko czynności, np. „I’m mixing”, wydawaj jasne polecenia, zadawaj proste pytania, często stosuj powtórzenia, by dziecko utrwalało nowo poznawane słówka i wyrażenia. Swoje wypowiedzi podkreślaj właściwą intonacją, mimiką, gestem – będą łatwiej zrozumiałe dla dziecka.

Angielski dla dzieci: całe ciało w ruchu

Wykorzystaj naturalną dla kilkulatków potrzebę ruchu – sprzyja to lepszemu przyswajaniu materiału. Wydawaj dziecku zrozumiałe polecenia, które wymagają ruchu. Malec będzie miał satysfakcję, że może być dla ciebie pomocny, a jednocześnie lepiej zapamięta nazwę wykonywanej przez siebie czynności czy podawanego przedmiotu, niż gdyby tylko usłyszał same słowa. Za pomocą ruchu możesz również zilustrować każdy tekst lub piosenkę, angażując dziecko w pracę całym ciałem. Przy kolejnej zabawie dziecko samo będzie chętnie powtarzało znane mu wyrażenia lub wydawało polecenia. Dlatego warto uczyć dziecko wierszyków i piosenek – można je łatwo zilustrować ruchem, a poza tym to świetny sposób na utrwalenie wybranych słówek i wyrażeń.

Angielski dla dzieci: nauka poprzez zabawę

Mały uczeń nigdy nie może być znudzony, stosuj więc różnorodne formy zabawy i atrakcyjne „pomoce naukowe”. Wspieraj naukę języka piosenkami i wierszykami, ponieważ mają rytm ułatwiający zapamiętywanie i powtarzanie. Oglądaj z dzieckiem filmy po angielsku, słuchajcie płyt z nagranym tekstem – to doskonałe wzorce poprawnej wymowy. Razem odgrywajcie scenki i wcielajcie się w różne role – to nauka mówienia i fajna zabawa. Kup karty z obrazkami (tzw. flashcards), które można wykorzystać na wiele sposobów.

miesięcznik "M jak mama"