Dlaczego warto, żeby dzieci PISAŁY RĘCZNIE?

2014-05-13 20:34

Ręczne pisanie to jedna z pierwszych rzeczy, których dziecko uczy się w szkole. Z czasem jednak coraz rzadziej piszemy ręcznie. Dzieci coraz częściej robią notatki w tablecie, piszą prace na komputerze. W dorosłym życiu poza krótkimi notatkami rzadko już posługujemy się pismem odręcznym.

Biurko dla ucznia

i

Autor: _photos.com|photos.com Jak przygotować BIURKO DLA UCZNIA?

Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo ręczne pisanie jest ważne dla rozwoju dziecka. Wydawałoby się, że w dobie tabletów, laptopów i smartfonów umiejętność odręcznego pisania jest przeżytkiem. Dla wielu ręczne pisanie to archaiczna umiejętność porównywana do wiedzy, jak robić masło czy zaprzęgać konie. Z tego założenia wyszło na przykład kilka lat temu kuratorium oświaty w stanie Indiana w USA, zwalniając szkoły z nauczania dzieci odręcznego pisania. Stwierdzono, że umiejętność szybkiego pisania na komputerze jest ważniejsza i bardziej przydatna we współczesnym świecie. Nic bardziej błędnego! Oczywiście, szybkie maszynopisanie jest niezbędne, ale dziecko i tak się go nauczy, korzystając z komputera. Za to pisanie ręczne daje wiele korzyści nie do przecenienia.

Jakie są korzyści z pisania ręcznego?

Wagę ręcznego pisania udowodniły liczne badania. Podczas ręcznego pisania uaktywnia się w mózgu ośrodek Broki, odpowiedzialny m.in. za zdolność mówienia. Aktywność mózgu podczas pisania odręcznego jest większa niż podczas śledzenia liter. Ręczne pisanie liter pobudza w mózgu ośrodki odpowiedzialne za pamięć, uwagę, koncentrację, abstrakcyjne myślenie, percepcję wzrokową, koordynację i orientację przestrzenną. Dzięki kaligrafii dzieci mają lepsze wyniki w nauce. Dziecko, pisząc ręcznie, ćwiczy precyzyjną kontrolę motoryczną, umiejętność stałej koordynacji i obserwacji ruchów palców. Każdy znak wymaga określonego ruchu dłoni, a ten znajduje odzwierciedlenie w aktywności neuronów. Dzieci, które są uczone pisać ręcznie wypracowania, piszą je szybciej niż te, które robią to przy użyciu klawiatury. Ale nie tylko na początku edukacji ręczne pisanie jest ważne. Badania dowodzą, że również studenci powinni sporządzać notatki ręcznie, a nie na laptopie. Studenci notujący odręcznie zapamiętują więcej z wykładów niż ci, którzy robią to na komputerze. Nawet sama obecność studentów z laptopami działa rozpraszająco na innych studentów.

Pisanie ręczne:

  • sprzyja rozwojowi zdolności językowych
  • uczy logicznego i krytycznego myślenia
  • wspomaga i ćwiczy pamięć
  • poprawia kreatywność
  • rozwija umiejętność formułowania myśli i budowania logicznych wypowiedzi
Mjakmama24.pl