Spis treści
- Szkoła przyjazna uczniowi
- Jak zachęcić dziecko do nauki – 5 sposobów [SŁUCHAJ online]
- Przygotowanie dziecka do szkoły
- Plan dnia ucznia
- Pierwsza klasa to dla dziecka wyzwanie
Rozpoczęcie nauki to duże wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i rodzica. W końcu wiąże się to z wieloma zmianami w życiu codziennym. Pojawią się nowe szkolne obowiązki, a razem z nimi także problemy. Debiutujący uczeń nie zawsze będzie w stanie sam sobie z nimi poradzić. Jak mu w tym pomóc? Porad udzielają Agata Żurowska-Tuchowska, pedagog i właścicielka przedszkoli i szkoły podstawowej „Tęczowy Ogród” oraz Agnieszka Robak, psycholog.
Szkoła przyjazna uczniowi
- Kluczowe jest pozytywne nastawienie. Szkołę należy przedstawiać jako ciekawe miejsce, gdzie dziecko pozna wiele nowych dzieci, a także nauczy się ciekawych rzeczy – tłumaczy Agata Żurowska-Tuchowska. – Dobrym pomysłem jest wspólne oglądanie zdjęć, na których mama i tata występują w roli ucznia - w szkolnych fartuszkach czy z obowiązkowymi tarczami. Można powspominać zabawne sytuacje z czasów, gdy sami się uczyliśmy oraz przyjaźnie, które wtedy zawarliśmy.
Jak zachęcić dziecko do nauki – 5 sposobów [SŁUCHAJ online]
Przygotowanie dziecka do szkoły
Warto pokusić się o wycieczkę do szkoły, w której dziecko będzie zaczynać naukę. W ten sposób przyszły uczeń pozna nie tylko sam budynek, ale również drogę, którą będzie pokonywał przez najbliższych kilka lat. Dzięki temu także w pierwszym dniu nauki nasze dziecko poczuje się pewniej. – Podstawą przygotowania do rozpoczęcia nauki jest rozmowa. Podpytaj malucha czy czegoś się boi, ma jakieś obawy. To może być pierwszym krokiem do rozwiania strachu i niepewności – podpowiada Agnieszka Robak, psycholog. – Umiejętność słuchania naszej pociechy i rozmawiania z nią na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest poruszanie różnych tematów, zadawanie pytań, wymienianie poglądów i podtrzymywanie dialogu z dzieckiem. Dziecko należy chwalić za dobre zachowanie i ganić za niewłaściwe. Zawsze też trzeba mu wyjaśnić, co zrobiło źle. To na pewno wpłynie pozytywnie na jego poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie do rodziców.
Plan dnia ucznia
Z rozpoczęciem nauki w szkole wiąże się wiele obowiązków takich jak odrabianie lekcji, codzienne pakowanie plecaka czy też wykonywanie poleceń nauczyciela. Dla pierwszoklasisty to zupełna nowość i może budzić lęk. Zadaniem rodziców jest odpowiednie przygotowanie pociechy do nowych zadań. Wspólne ustalenie rozkładu dnia - podział na odrabianie lekcji, odpoczynek, aktywność fizyczną i wyznaczenie stałej godziny pójścia spać, zorganizuje dziecku i rodzicom czas. - Niezwykle istotne jest również to, by nasze dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne i odpowiedzialne. Nie będziemy mu przecież mogli towarzyszyć przez cały dzień, a nauczyciel będzie miał pod opieką również inne dzieci – mówi Agata Żurowska-Tuchowska. – Nasze dziecko powinno nauczyć się samo podejmować decyzje, oczywiście na miarę swoich możliwości. Na początek pozwólmy mu np. zdecydować w co chce się ubrać czy co chciałoby robić po lekcjach. Ważne jest również to, by rodzice nie wyręczali siedmiolatka w czynnościach, z którymi sam potrafi dać sobie radę. Wyniesienie śmieci, posprzątanie pokoju, zatemperowanie ołówka czy niesienie własnego plecaka to nie są rzeczy trudne. Dla dziecka stanowią one wyzwania. Ich realizacja buduje wiarę w siebie. Nie oznacza to oczywiście, że należy zostawiać malucha samego z problemami. Powinien on zawsze czuć, że znajdzie w rodzicu oparcie.
Pierwsza klasa to dla dziecka wyzwanie
Szkoła to na początku nauka pisania, czytania i liczenia. Aby dziecko poradziło sobie z lekcjami, należy wzmacniać w nim poczucie odpowiedzialności oraz rozbudzać ciekawość. Warto także pamiętać o tym, że siedmiolatki nie są w stanie skoncentrować się na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Dobrze jest zatem połączyć odrabianie prac domowych z zabawą lub organizować co jakiś czas przerwy, np. na krótki spacer. - Szkoła to miejsce, gdzie dziecko ma się uczyć, a nie być we wszystkim najlepsze – przypomina Agnieszka Robak, psycholog. – Oczekiwania rodziców powinny zatem iść w parze z jego możliwościami. W przeciwnym wypadku zapał pierwszoklasisty szybko minie, a ponowne zainteresowanie dziecka szkołą i nauką nie jest już takie proste.
materiały prasowe "Tęczowy Ogród"