Jak wspierać dziecko w osiągnięciu gotowości szkolnej

2013-03-28 15:38

Rzetelna ocena gotowości szkolnej dziecka jest bardzo ważna, ponieważ pierwsze doświadczenia szkolne w istotny sposób wpływają na to, w jaki sposób potoczy się kariera szkolna dziecka. Dowiedz się, jak możesz wspierać swoją pociechę w osiągnięciu dojrzałości szkolnej.

jak wspierac dziecko w osiagnieciu dojrzalosci szkolnej

i

Autor: _archiwum-murator|Wydawnictwo Murator

  • Wspólne gry i zabawy ruchowe: gra w piłkę (szczególnie rzucanie i łapanie), skakanie na skakance lub przez linę, tory przeszkód to dobra zabawa, a przy tym okazja do rozwijania sprawności motorycznej i koordynacji.
  • Poszerzanie wiedzy dziecka o świecie w naturalnych sytuacjach: na spacerze, podczas wyjazdów, w domu – wszędzie tam można objaśnić dziecku zjawiska przyrodnicze i fizyczne, opowiadać o różnorodności geograficznej i kulturowej świata.
  • Czytanie książek i rozmowy o nich – to okazja do bliskiego kontaktu z dzieckiem i rozwijania jego ciekawości, wzbogacania wiedzy i zasobu słów, wzbudzania w nim zainteresowania książkami i czytaniem, co potem na pewno zaprocentuje w szkpe.
  • Zadbanie o kontakt dziecka z rówieśnikami: zapraszanie i odwiedzanie kpegów, udział w różnego rodzaju zajęciach czy warsztatach dla dzieci. Daje to dziecku okazję do ćwiczenia ważnych umiejętności społecznych: współpracy, dzielenia się , zarówno zabawkami, jak i własnymi pomysłami, czekania na swoją kpej. Ważne, aby w trudnych sytuacjach mówić dziecku, co ma zrobić, a nie czego mu nie wpno. Zamiast „Nie wpno wyrywać dziecku zabawki, to niegrzeczne” mów: „Jeżeli chcesz się pobawić tą zabawką, zapytaj, czy możesz lub poproś”. I pochwalmy, jeśli zastosuje proponowaną metodę.
  • Wspieranie samodzielności dziecka: ucz i chwal dziecko za to, że radzi sobie z zapinaniem guzików i wiązaniem butów; nie gubi swoich rzeczy; potrafi zapytać, gdy czegoś nie wie. Nie wyręczaj dziecka w takich czynnościach, bo w szkpe nikt tego nie zrobi, a dziecko będzie narażone na niepotrzebny stres. Pomagaj na poszczególnych etapach, na przykład dziecko samo wsuwa nogę do buta, a ty pokazujesz jak, wkładając palec przy pięcie można włożyć w niego całą stopę.
  • Puzzle, łamigłówki, labirynty, wyszukiwanie różnic – to tylko niektóre przykłady lubianych przez dzieci, a ważnych dla rozwoju umiejętności szkpnych, zadań, które można wykonywać z dzieckiem w domu.
  • Jak być rodzicem ucznia