Pierwszy dzień w SZKOLE: jak przygotować dziecko?

2018-08-31 11:34

Rozpoczęcie nauki w szkole to dla dziecka jeden z najważniejszych momentów w życiu. Już nie zabawa, ale nauka będzie dla niego najważniejsza. Jak pomóc dziecku polubić szkołę, zachęcić do zdobywania nowych umiejętności, ułatwić kontakty z grupą rówieśników? Jak zorganizować mu jak najlepsze warunki do nauki w domu?

Pierwszy dzień w SZKOLE: jak przygotować dziecko?

i

Autor: Thinkstockphotos.com Pierwsze dni w szkole mogą być dla dziecka trudne. Dlatego warto je wcześniej przygotować do roli ucznia.

Spis treści

  1. Zanim dziecko pójdzie do szkoły
  2. Plecak do szkoły powinien być lekki
  3. Jak urządzić pokój dla ucznia
  4. Akcesoria w kąciku do nauki

Pierwszy dzień w szkole otwiera nowy rozdział nie tylko w życiu dziecka, ale i całej rodziny. Nauka w szkole to poważne przedsięwzięcie. Dla ciebie - bo musisz kupić podręczniki i przybory szkolne, urządzić miejsce do odrabiania lekcji i dla dziecka - bo musi być przygotowane do tego, aby podjęło obowiązki ucznia bez stresu i z zainteresowaniem.

Zanim dziecko pójdzie do szkoły

Dlatego przed wysłaniem dziecka po raz pierwszy do szkoły:

  • wzmocnij wiarę w siebie twojego dziecka – wskazuj mu jego zalety i chwal umiejętności, które posiada, np. świetnie rysuje, pięknie recytuje, umie się opiekować kotkiem czy samo sprząta swoje zabawki;
  • wyjaśnij, jak będzie wyglądał jego zwykły dzień w szkole: lekcje w ławce, zajęcia plastyczne, muzyczne, gimnastyczne oraz przerwy;
  • wytłumacz mu, ile nowych rzeczy dowie się w szkole i jakie ciekawe będzie miało przedmioty w pierwszej klasie;
  • naucz go komunikacji z innymi ludźmi, powiedz, jak ma zwracać się do nauczycieli, do nowych koleżanek i kolegów;
  • nie strasz go szkołą i nie opowiadaj, jak to jego życie zmieni się na gorsze – np.: „Teraz to już nie będziesz mógł się tak ciągle bawić, bo trzeba będzie dużo się uczyć”;
  • nie wypowiadaj się lekceważąco na temat szkoły – np.: „Co to takiego podstawówka, i tak wszystkie dzieci muszą ją skończyć…”;
  • jeśli twoje dziecko to mały zapominalski, kup mu dodatkowy zeszyt, w którym będzie mógł  zapisywać albo rysować polecenia nauczyciela, dzięki czemu zniknie kłopot z odpowiedzią na pytanie: „Co masz dzisiaj zadane?";
  • przekonaj dziecko, by dzieliło się z kolegami, gdy zajdzie taka potrzeba: kanapką, kolorowym papierem czy klejem;
  • naucz je szanowania własności innych dzieci oraz dbania o swoje rzeczy, np. kurtkę czy plecak;
  • uczul dziecko, żeby zawsze myło ręce po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem kanapek podczas przerwy śniadaniowej;
  • upewnij się, że siedmiolatek zna swoje imię, nazwisko i adres oraz – jeśli sam będzie chodził – pamięta drogę do szkoły i ze szkoły do domu.
Tego nie rób

Sześciolatek potrafi już bardzo dużo, więc lepiej go nie wyręczaj. Nie sznuruj mu butów, zachęć, by robił to samodzielnie. Dzięki takiemu drobiazgowi maluch poczuje się bardziej dorośle i nie będzie miał kłopotów w szatni podczas zmiany obuwia. Nie pakuj za niego książek i nie noś plecaka. Jedynie skontroluj, czy dziecko zabrało odpowiednie podręczniki i zeszyty oraz czy nie dźwiga niepotrzebnych rzeczy.

Plecak do szkoły powinien być lekki

Wyobraź sobie jego ciężar, gdy dziecko zapakuje książki i zeszyty. Ważne, by miał światełka i paski odblaskowe. To spowoduje, że dziecko będzie widoczne na drodze. Plecak powinien być pokryty materiałem przeciwdeszczowym. Najlepiej, by plecak miał regulowane paski wypełnione miękką gąbką, które nie będą uciskały ramion. Zwróć uwagę, czy plecak ma gumowe stopki, które zabezpieczą jego dno przed wilgocią i brudem, gdy dziecko postawi go np. na ziemi.

Jak urządzić pokój dla ucznia

Urządzanie miejsca do nauki dla ucznia zacznij od zrobienia porządku w jego pokoju. Wspólnie z dzieckiem opróżnij półki i szuflady. W ten sposób przygotujesz miejsce na podręczniki, zeszyty i przybory szkolne. Dla zabawek znajdź oddzielny regał bądź umieść je w specjalnych pudłach. Dzięki temu pokój przedszkolaka zmieni się w pokój ucznia. Jednak najważniejsze teraz miejsce to kącik do odrabiania lekcji. Powinien być jasny, jednak oddalony od okna, ponieważ dziecko zamiast pochylić się nad zeszytem, będzie ciągle wypatrywało, co też się dzieje na podwórku. Biurko musi być dostosowane do wzrostu dziecka tak, by się nie garbiło, a ręka od nadgarstka do łokcia leżała na blacie. Nie kupuj niskiego biurka, bo dzieci szybko rosną i ich potrzeby się zmieniają. Dobrym rozwiązaniem jest kupno stołu, gdzie wysokość blatu jest regulowana. Pod blat można wstawić np. szafkę na kółkach z szufladami. Dla dzieci do 9 lat stosuje się wysokość blatu niższą niż standardowa, czyli 63-75 cm. Wysokość stołu trzeba tak ustawić, by dziecko opierając się przedramionami miało kręgosłup wyprostowany i barki ustawione poziomo. Krzesło wybierz najlepiej takie, które jest wyściełane i ma podłokietniki. W ten sposób także podczas nauki zadbasz o prawidłową postawę dziecka i rozwój jego kręgosłupa. Wysokość krzesła musi odpowiadać długości nóg od stóp do kolan, a głębokość długości podudzi malucha. Kup takie, które ma wymodelowane oparcie, by odcinek lędźwiowy kręgosłupa był dobrze podparty. Najwygodniejsze jest krzesło z regulacją w pionie i poziomie wysokości siedzenia oraz oparcia, bo można je dostosować do wzrostu dziecka.

Przeczytaj koniecznie:

Pokoje dziecięce. Wygodny pokój dla ucznia: wybieramy biurko

Pokoje dziecięce bez błędów. Jak dobrze, urządzić pokoje dzieci

Pokoje dziecięce i pokój młodzieżowy w trzech aranżacjach

Ważne

Prawidłowa postawa ucznia przy biurku

  • tułów ma być wyprostowany i oddalony od stołu o 3–5 cm,
  • nogi dziecka powinny dotykać podłogi,
  • głowa lekko pochylona nad stołem,
  • odległość oczu od długopisu musi wynosić 30–35 cm
  • łokcie nie powinny leżeć na stole, ale wystawać nieco poza jego brzeg,
  • zeszyt ma leżeć na wprost środka piersi dziecka,
  • tak aby prawy róg zeszytu znajdował się wyżej niż lewy,
  • w czasie czytania dziecko powinno siedzieć prosto i nie pochylać się.

Akcesoria w kąciku do nauki

Nad biurkiem możesz umieścić korkową tablicę, do której dziecko będzie przypinało karteczki z różnymi informacjami. Warto też przybić drewniany reling i zawiesić na nim koszyczki na przybory szkolne, np. kredki, flamastry, nożyczki, kalkulator, linijki. Koniecznie kup także lampkę, bo górne światło to za mało. Ustaw ją po lewej stronie biurka, a jeśli dziecko jest leworęczne – po prawej. Do czytania i pisania potrzebne jest oświetlenie o sile 300 luksów, czyli żarówka o mocy 75 W. Warto też przyzwyczaić dziecko, by po powrocie ze szkoły zawsze w tym samym miejscu kładło plecak. Dzięki temu maluch nie będzie sobie codziennie łamał głowy, gdzie leży jego plecak.

Uczniom w polskich szkołach brakuje pozytywnej uwagi. Dlaczego tak niewielu nauczycieli potrafi szukać w podopiecznych mocnych stron? Czy szkoła w Polsce tylko krytykuje uczniów? Posłuchaj refleksyjnej rozmowy z pomysłodawczyniami wspaniałej akcji obywatelskiej POZYTYWNA UWAGA, która przebojem wdarła się do szkół w całym kraju. W studiu Eski Rock Anna Zapał - mama Nikodema i Anna Bartoszewska, nauczycielka z SP 52 na stołecznym Targówku opowiadała o akcji. Audycji Michała Poklękowskiego Drogowskazy możecie posłuchać tutaj: