Rekrutacja do szkół podstawowych 2023. Harmonogram i terminy rekrutacji 2023/24

2023-03-14 13:15

Rekrutacja do szkół podstawowych 2023 rusza już w marcu. Na czym polega rekrutacja elektroniczna i jakie są terminy w miastach wojewódzkich? Poznaj regulamin rekrutacji do szkół podstawowych.

Rekrutacja do szkoły podstawowej

i

Autor: Getty Images Rekrutacja do szkół podstawowych w większości miast odbywa się w marcu.

Rekrutacja do szkół podstawowych rusza w różnych terminach w różnych miastach. Kiedy można zapisać dziecko do pierwszej klasy szkoły podstawowej i jakie należy złożyć dokumenty? Dowiedz się wszystkiego o rejestracji do szkół podstawowych.

Spis treści

  1. W jakim wieku dzieci objęte są obowiązkiem szkolnym?
  2. Kiedy rozpoczyna się rekrutacja do szkoły podstawowej?
  3. Terminy rekrutacji do szkół podstawowych 2023/24
  4. Jak zapisać dziecko do szkoły podstawowej?
  5. Rejestracja elektroniczna do szkoły podstawowej
  6. Co oznacza rejonizacja szkół podstawowych?
  7. Czy można zapisać dziecko do szkoły podstawowej poza obwodem?
  8. Wyniki rekrutacji do szkoły podstawowej
Wyprawka szkolna to horror! Ceny artykułów szaleją

W jakim wieku dzieci objęte są obowiązkiem szkolnym?

Rodzic lub opiekun prawny musi zapisać dziecko do szkoły, które w danym roku kalendarzowym kończy 7 lat lub 6 lat w przypadku dzieci, które mają oświadczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej potwierdzającą ich gotowość szkolną. Dzieci te musiały korzystać z wychowania przedszkolnego w roku poprzedzającym rekrutację do szkoły.

Kiedy rozpoczyna się rekrutacja do szkoły podstawowej?

Rekrutacja do szkół podstawowych rozpoczyna się na wiosnę, pół roku przed rozpoczęciem roku szkolnego. Terminy są różne w zależności od regionu kraju, ale najczęściej zapisy do szkół odbywają się w marcu. Rodzice mają czas na to, by spróbować zapisać dzieci do szkół poza obwodem, jeśli wyrażają takie życzenie. Jeśli dziecko nie dostanie się do takiej szkoły, czeka na nie miejsce w szkole rejonowej.

Terminy rekrutacji do szkół podstawowych 2023/24

Kiedy można zapisać dziecko do szkoły podstawowej? Oto harmonogram rekrutacji dla największych wojewódzkich miast:

  • Białystok — od 27 lutego do 10 marca do godz. 15:00
  • Bydgoszcz — od 23 lutego do 8 marca
  • Gdańsk — od 1 marca do 15 marca
  • Gorzów Wielkopolski — od 14 marca do 13 kwietnia
  • Katowice — od 20 marca do 5 kwietnia
  • Kielce — terminy są indywidualnie ustalane przez konkretne szkoły podstawowe
  • Kraków — od 1 marca do 31 marca
  • Lublin — od 27 lutego do 13 marca
  • Łódź — od 4 maja do 31 maja
  • Olsztyn — od 6 marca do 17 marca
  • Opole — od 6 lutego do 21 kwietnia
  • Poznań — od 28 marca do 15 kwietnia
  • Rzeszów — od 1 marca do 15 marca
  • Szczecin — od 6 marca
  • Toruń — od 27 lutego do 6 marca
  • Warszawa — od 7 marca do 22 marca
  • Wrocław — od 3 marca do 8 marca
  • Zielona Góra — od 13 marca 

Jak zapisać dziecko do szkoły podstawowej?

Aby zapisać dziecko do szkoły podstawowej, należy wziąć udział w rekrutacji. W większości dużych miast odbywa się ona elektronicznie, ale w małych miejscowościach i na wsiach może się okazać, że wystarczy zgłosić dziecko do szkoły, by zostało zapisane. Rejestracja stacjonarna najczęściej odbywa się w sekretariacie szkoły — wystarczy wypełnić wniosek, podając dane dziecka i rodziców, by maluch został zarejestrowany w danej placówce.

Rejestracja elektroniczna do szkoły podstawowej

Aby zarejestrować dziecko do szkoły, trzeba założyć mu konto w systemie (informacje i link do systemu rejestracyjnego powinniśmy znaleźć na stronie urzędu miasta lub gminy), a następnie wybrać interesującą nas szkołę podstawową. Dziecko automatyczne ma przypisane miejsce w rejonie. Rodzic może jednak spróbować zapisać je do szkoły spoza obwodu, aczkolwiek musi mieć świadomość, że pierwszeństwo mają dzieci zameldowane w danym obwodzie.

Po wypełnieniu wniosku trzeba go wydrukować, podpisać i zanieść do wybranej szkoły podstawowej. Może się okazać, że konieczne jest dołączenie pierwszej strony zeznania podatkowego, która poświadczy, że rodzice odprowadzają podatki w danym mieście. Trzeba więc rozliczyć PIT przed zapisaniem dziecka do szkoły.

Co oznacza rejonizacja szkół podstawowych?

Rejonizacja szkół podstawowych oznacza, że każde dziecko ma zagwarantowane miejsce w szkole podstawowej w swoim obwodzie. W pierwszej kolejności do placówki edukacyjnej przyjmowane są dzieci zameldowane w rejonie, a dopiero później o miejsca mogą starać się dzieci spoza obwodu. O tym, gdzie jest nasz rejon szkolny, można przeczytać na stronie danego urzędu miasta lub gminy.

Czy można zapisać dziecko do szkoły podstawowej poza obwodem?

Rodzice mają prawo zarejestrować dziecko do innej szkoły podstawowej niż rejonowa, ale muszą mieć na uwadze, że nie jest pewne, czy ono się tam dostanie. Istnieje jednak kilka przesłanek, które mogą przeważyć na korzyść dziecka. To między innymi:

  • w rejonie szkoły poza obwodowej mieszkają opiekunowie, którzy będą przyprowadzali i odbierali dziecko ze szkoły, podczas gdy jego rodzice uczą się lub pracują
  • rodzeństwo dziecka uczy się już w tej szkole podstawowej

Jeśli w danym naborze nie zgłosiła się odpowiednia liczba uczniów, dyrektor może zadecydować o przyjęciu dzieci spoza obwodu. Ich liczba w klasie nie powinna przekraczać 25 osób. 

Wyniki rekrutacji do szkoły podstawowej

Wyniki rekrutacji do szkoły podstawowej najczęściej są już dostępne w kwietniu. Rodzice muszą potwierdzić wolę uczęszczania dziecka do placówki edukacyjnej. Jeśli dziecko kandydowało do szkoły poza obwodem i nie zostało przyjęte, jego dokumenty trafiają do kolejnej wskazanej przez rodziców szkoły. Tam zostaną rozpatrzone w postępowaniu uzupełniającym. Warto mieć na uwadze, że w przypadku szkoły podstawowej nie ma możliwości, by dziecko nie dostało się nigdzie. Każdy 7-latek ma zagwarantowane miejsce w swojej szkole obwodowej.

Czytaj: Jak pomóc pierwszakowi odnaleźć się wśród kolegów w szkole?