Spis treści
- Przyroda – elementarne wiadomości
- Bazowe informacje z zakresu matematyki:
- Nauka czytania i pisania – co sześciolatek powinien umieć zanim trafi do pierwszej klasy?
Dziecko w ramach obowiązku przedszkolnego jest uczone samodzielności (ubieranie, rozbieranie), umiejętności wyartykułowania swoich potrzeb, szacunku dla dorosłych i rówieśników, patriotyzmu, zamiłowania do sztuki i odróżniania dobra od zła. Zobacz jaką jeszcze wiedzę powinien posiadać, czego uczą go w tzw. zerówce.
Przyroda – elementarne wiadomości
Wprowadzane są elementy związane ze światem zwierząt. Dziecko powinno:- wiedzieć, jakie zwierzę spotka na łące, jakie w lesie; - jakich warunków potrzebują zwierzęta i rośliny, aby mogły się rozwijać (pokarm, bezpieczeństwo, światło, temperatura),- rozróżniać pory roku i wiedzieć, jak wpływają one na faunę i florę.
Bazowe informacje z zakresu matematyki:
Sześciolatek przed wrześniem musi: - liczyć pomagając sobie palcami lub innymi „pomocami”,- posługiwać się liczebnikami porządkowymi,- wiedzieć, gdzie jest lewa i prawa strona,- rozumieć następstwo dni i nocy, pór roku,- potrafić odmierzyć odległość, np. za pomocą kroków.
Nauka czytania i pisania – co sześciolatek powinien umieć zanim trafi do pierwszej klasy?
- określić miejsce na kartce, np. lewy górny róg i narysować to, co poleci nauczycielka, na przykład koło,- zapamiętać na chwilę rysunek na pokazanym uprzednio obrazku,- powinien mieć na tyle wykształcone zdolności manualne, by mógł wycinać nożyczkami i rysować szlaczki,- wykazać chęć do czytania i pisania,- chętnie słuchać bajek, zadawać pytania: rozumieć związki przyczynowo-skutkowe,- odczytać pismo obrazkowe: naklejki na sklepach, w miejscach publicznych, np. zakaz jedzenia w autobusie, strzałka w lewo lub w prawo wyznaczająca kierunek,- dzielić wyrazy na sylaby, wyodrębniać głoski w prostych słowach, np. m w słowie mama.To na razie wszystko – dla dorosłych niewiele, dla dzieci nie lada wyzwanie, ale skrojone na miarę ich możliwości.
Informacje zaczerpnięto z rządowego Biuletynu Informacji Publicznej