Zadania dla sześciolatka na pewno wpłyną na jego rozwój i pomogą mu w zerówce. Co powinien umieć 6-latek i jaki rodzaj zadań powinien wykonywać?
Spis treści
- Jaki jest przeciętny 6-latek?
- Jak przebiega rozwój 6-latka?
- Co umie 6-letnie dziecko?
- Rozwój ruchowy 6-latka
- Sposób spędzania wolnego czasu przez 6-letnie dziecko
- Przykładowe zadania wspomagające rozwój 6-latka
Jaki jest przeciętny 6-latek?
Każde dziecko rozwija się indywidualnie w swoim własnym tempie, ale przeciętny sześciolatek jest dzieckiem aktywnym, bystrym, wygadanym i ciekawym świata. Ma dużą potrzebę rywalizacji i współzawodnictwa, oczywiście nie lubi przegrywać, dlatego często chce aby inni dostosowali się do reguł wymyślonych przez niego.
U 6-letniego dziecka pojawiają się różnego rodzaju lęki i obawy, np. może bać się samotności, duchów, burzy, pewnych gatunków zwierząt i ciemności. Może również sygnalizować rodzicom, że boi się tego, że oni za wcześnie „pójdą do nieba" i co on wtedy zrobi, jak zostanie sam.
Jak przebiega rozwój 6-latka?
Mimo, że 6-latek jest wciąż egocentryczny, nastawiony na siebie, a nie innych, to ma już zazwyczaj grupę zaprzyjaźnionych dzieci najczęściej z przedszkola lub nawet jednego prawdziwego przyjaciela, z którym chętnie spotyka się, chcą u siebie wzajemnie nocować, odwiedzać się często.
Zna ponad 4 tysiące słów, lubi zaskakiwać wciąż nowymi, skomplikowanie brzmiącymi sformułowaniami, można z nim porozmawiać o wielu rzeczach.
Bywa chwiejny (labilny) emocjonalnie, niestabilny, jego nastroje są bardzo zmienne, od euforii przechodzi płynnie do płaczu lub nawet histerii. Nie potrafi spokojnie usiedzieć na jednym miejscu, jest go wszędzie pełno, lecz co istotne sam nie przewiduje jeszcze konsekwencji swojego działania, dlatego też trzeba mieć takie dziecko na oku.
Czytaj również: Gotowość szkolna: jak rozpoznać, czy dziecko jest gotowe do pójścia do szkoły
Ćwiczenia dla dzieci. Edukacyjne i ruchowe zabawy dla dzieci
Co zrobić, by dziecko było pewne siebie?
Co umie 6-letnie dziecko?
Przeciętny 6-latek bez większych problemów odróżnia prawą stroną od lewej, umie nazwać i wskazać podstawowe kolory, figury geometryczne i części ciała, grupuje zbiory, nazywa i wylicza dni tygodnia, miesięcy i pory roku.
Umie przedstawić się, powiedzieć ile ma lat, gdzie mieszka, jak nazywają się jego najbliżsi, narysować w miarę proporcjonalnego człowieka z zaznaczonymi podstawowymi częściami ciała i liczyć w zakresie 10 i więcej w pamięci lub na konkretach.
Potrafi również napisać swoje imię, zna obraz graficzny wybranych liter. Nauka pisania i czytania bardzo zaczyna fascynować go, jeżeli już nawet nie potrafi czytać metodą głoskową, lub sylabizując proste słowa, czy nawet zdania, jak również zapisywać je stosując litery drukowane.
Uwielbia słuchać jak rodzice czytają mu książki, potrafi podzielić dany wyraz na głoski i sylaby, dość poprawnie wysłuchuje daną głoską na początku wyrazu i na końcu.
Rozwój ruchowy 6-latka
Potrafi jeździć na rowerze dwukołowym, hulajnodze, a żaden plac zabaw nie jest dla niego wyzwaniem. Potrafi recytować wierszyki i śpiewać piosenki. Jest dość samodzielny w podstawowych czynnościach samoobsługowych dnia codziennego, np. samodzielnie ubiera się i próbuje przynajmniej samodzielnie rozebrać się, je sam i korzysta z toalety, samodzielnie chciałby się nawet myć, ale ilość piany i wody wychlapywanej na zewnątrz wanny byłaby ogromna.
Jest bardzo sprawny fizycznie, lubi sport i bycie aktywnym. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe odżywianie dziecka, czy w jego diecie nie występuje nadmierna ilość słodyczy i napoi słodzonych. Czy nie ma wady postawy, wzroku czy problemów ze słuchem, ponieważ wyeliminowanie ich na progu szkoły jest warunkiem do dobrego startu edukacyjnego.
Z powodu niewłaściwego odżywiania i braku ruchu coraz częściej spotyka się 6-latków z nadwagą. Wszystko to wpływa niekorzystnie na samoocenę i motywację dziecka.
Sposób spędzania wolnego czasu przez 6-letnie dziecko
Również granica wieku korzystania z nowoczesnych nośników informacji wyraźnie obniżyła się i tak 6-latek może już pochwalić się swoim telefonem komórkowym, jak również nadużywaniem komputera czy Internetu.
Oglądanie telewizji, korzystanie z Internetu czy granie w gry komputerowe dla dzieci powinno być pod bacznym nadzorem rodziców, to nie może być fajny i lekki styl spędzania czasu wolnego lecz rozrywa od czasu do czasu, sprawiająca przyjemność, a nie wpędzająca w sidła uzależnienia.
Przykładowe zadania wspomagające rozwój 6-latka
Przykładowe zadania dla 6-latka wszechstronnie wspomagające rozwój dziecka w różnych jego sferach rozwojowych:
1.Rozwój motoryczny dziecka wspierają takie zadania dla 6-latka, jak np.: bieganie, pokonywanie przeszkód, stanie na jednej nodze, rzucanie i łapanie piłki i uczestnictwo w różnego rodzaju zabawach ruchowych, grupowych- „dwa ognie", „zbijak" oczywiście częściej na świeżym powietrzu niż w dusznych halach sportowych.
2. Rozwój funkcji wzrokowych ćwiczymy poprzez zadania dla 6-latka, jak np.: odnajdywanie na obrazku drobnych szczegółów, podobieństw i różnic, dobieranie par, składanie obrazka pociętego na części, układanie wg wzoru-klocki, puzzle, rysowanie za pomocą szablonów, klasyfikowanie przedmiotów wg rodzaju, ilości, kształtu, koloru, rysowanie po śladzie, kalkowanie, przerysowywanie figur według wzoru.
3. Rozwój funkcji słuchowych, np.: dzielenie zdań na wyrazy, dzielenie wyrazów na sylaby, gry i zabawy rytmiczne- związane ze słuchaniem muzyki, wysłuchiwanie głoski na początku wyrazu i na końcu, nauka krótkich wierszyków, rymowanek i piosenek, podejmowanie prób tworzenia sylab i czytania prostych wyrazów.
4. Koordynację wzrokowo-ruchową i precyzję ruchów ręki ćwiczą takie zadania dla 6-latka, jak np.: ćwiczenia dłoni - machanie, krążenie, klaskanie, ćwiczenia palców - naśladowanie pisania na komputerze, padania deszczu, lepienie z plasteliny i gliny, wycinanie nożyczkami, malowanie palcami, odrysowywanie własnej dłoni, rysowanie obiema rękoma jednocześnie, łączenie kropek, rysowanie szlaczków i wzorów literopodobnych, nawlekanie koralików, wyrabianie ciasta, budowle z drobnych klocków.
5. Rozwój poznawczy, np.: prowadzenie z dzieckiem rozmów na różne tematy, zadawanie pytań otwartych, problemowych, oczekiwanie od dziecka sposobów na rozwiązanie danych problemów, zwracając uwagę na rozwinięte wypowiedzi malca, czytanie dziecku i zadawanie pytań do przeczytanego tekstu, rozwiązywanie zagadek, tworzenie historyjek obrazkowych.
6. Ćwiczenia służące koncentracji uwagi, np.: rozwiązywanie rebusów, różnego rodzaju gry planszowe, dbałość o kończenie rozpoczętego zadania.
7. Rozwój emocjonalny dziecka i kontakty społeczne wspierają takie zadania dla 6-latka, jak np.: cierpliwe słuchanie malca, wspólne zabawy, rozpoznawanie i zaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka, życzliwy, przyjazny stosunek do dziecka pełen miłości, chwalenie i wspieranie malucha, sprawianie mu od czasu do czasu jakichś, chociaż drobnych, przyjemności.
Ale też stwarzanie pociesze możliwości wspólnego obcowania z dziećmi z sąsiedztwa, organizowanie urodzin w towarzystwie rówieśników z grupy przedszkolnej.
Czytaj również: Gdy nagle pojawia się rodzeństwo... Problemy najstarszego dziecka w rodzinie
Aplikacje edukacyjne dla dzieci – wybór najlepszych bezpłatnych aplikacji na telefon