1. tydzień ciąży - jak określa się wiek ciąży?

2023-09-07 11:41

Kiedy zaczyna się 1. tydzień ciąży? Najczęściej tego nie wiemy, ponieważ rzadko kiedy kobieta zna dokładną datę zapłodnienia. Ale zna zazwyczaj datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na tej właśnie podstawie lekarze określają czas trwania ciąży, mimo że nie jest on zgodny z prawdziwym momentem poczęcia. Co powinnaś wiedzieć o 1. tygodniu ciąży?

1 tydzień ciąży

i

Autor: photos.com Zanim dojdzie do poczęcia, w organizmie kobiety dojrzewa komórka jajowa

1. tydzień ciąży jest liczony przez lekarzy od momentu pierwszego dnia okresu. Pierwszy tydzień ciąży nie jest więc tak naprawdę pierwszym tygodniem życia nowego człowieka. W 1. tygodniu ciąży nie dochodzi bowiem do zapłodnienia, nie ma nawet wtedy jeszcze dojrzałej komórki jajowej. To moment, kiedy u kobiety zaczyna się i trwa miesiączka.

Dopiero po niej, gdy krwawienie ustąpi, zaczyna dojrzewać komórka jajowa, która kiedyś może połączyć się z plemnikiem. Stanie się to, w sprzyjających warunkach, w połowie cyklu (ok. 2 tygodni od pierwszego dnia miesiączki). Ten moment nazywamy owulacją i to on jest momentem rzeczywistego zapłodnienia.

Który to miesiąc ciąży?

1. tydzień ciąży to 1. miesiąc ciąży i 1. trymestr ciąży.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Co się dzieje w 1. tygodniu ciąży?
  2. Jak zaplanować ciążę?
  3. Jakie badania warto zrobić przed ciążą?
  4. Czy test ciążowy w 1. tygodniu ciąży ma sens?

Co się dzieje w 1. tygodniu ciąży?

Z tego co napisaliśmy przed chwilą wynika, że w ciążę zachodzi się... w 3. tygodniu ciąży. Brzmi to dość dziwnie, ale tak jest. Po prostu specjaliści musieli przyjąć jakąś metodę obliczania prawdopodobnego terminu porodu, dlatego ustalili, że będą liczyć wiek ciąży od pierwszego dnia ostatniego cyklu.

Autorem tej metody jest Franz Naegele, niemiecki ginekolog. Obliczył on, że aby wyliczyć przybliżony termin porodu należy do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodać 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać 1 rok.

Ta reguła stosowana jest przez większość lekarzy. Dlatego nie zdziw się, gdy ginekolog na pierwszej wizycie, np. trzy tygodnie po zapłodnieniu spyta o datę ostatniej miesiączki, a potem powie ci, że jesteś w 5. tygodniu ciąży (bo będzie liczył jej wiek od pierwszego dnia twojego cyklu).

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Trwa ostatnia przed ciążą miesiączka. Złuszcza się rozrośnięte w poprzednim cyklu endometrium, czyli błona śluzowa macicy. Pod koniec tego tygodnia w jednym z jajników dojdzie do swego rodzaju konkursu – spośród wszystkich obecnych tam pęcherzyków jajnikowych, wybrany zostanie jeden, który w tym cyklu dojrzeje i uwolni gotową do zapłodnienia komórkę jajową.

W rzadkich przypadkach selekcja i dojrzewanie pęcherzyka z komórką jajową ma miejsce jednoczenie w obu jajnikach. Mamy wówczas szansę na poczęcie bliźniąt dwujajowych!

Warto, aby w tym czasie przyszli rodzice (czyli również przyszły Tata!) unikali używek i zadbali o zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę. Ponadto, przyszła Mama powinna przyjmować suplement kwasu foliowego w dawce 0,4 mg / dzień.

Wprowadzenie zdrowego trybu życia i suplementacji kwasem foliowym zalecane jest przynajmniej 12 tygodni przed planowaną ciążą. Suplementację należy kontynuować przez całą ciążę.

Jak zaplanować ciążę?

1. tydzień ciąży, liczony według metody lekarzy, czyli od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, to doskonały czas na planowanie poczęcia.

Zapłodnienie jest możliwe w czasie owulacji, czyli uwolnienia się dojrzałej komórki jajowej. Owulacja, inaczej jajeczkowanie, pojawia się zawsze na 14 dni przed spodziewanym terminem kolejnej miesiączki. Oznacza to mniej więcej połowę cyklu (jeśli trwa on 28 dni, jajeczkowanie występuje w 14 dniu cyklu).

W tym czasie możliwe jest połączenie komórki jajowej z plemnikiem. Tak powstaje zygota, a z niej zarodek - to początek nowego życia.

Planując poczęcie, warto pamiętać o tym, że plemnik żyje około 72 godzin, natomiast komórka jajowa zdolna jest do tego, żeby ją zapłodnić tylko przez 6-12 godzin (tyle zajmuje jej wędrówka przez jajowód).

Jeśli nie masz pewności co do tego, kiedy wystąpi u ciebie owulacja (niektóre kobiety ją po prostu czują, inne nie) warto skorzystać ze wsparcia testu owulacyjnego lub kalkulatora dni płodnych.

Czytaj: Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!

Jakie badania warto zrobić przed ciążą?

Jeśli planujesz ciążę, udaj się do ginekologa na rutynową kontrolę. Warto właśnie w 1 tygodniu ciąży zapisać się do lekarza wyspecjalizowanego w prowadzeniu ciąż, aby zaraz po ustaniu krwawienia miesiączkowego, zgłosić się do niego na wizytę.

Specjalista zleci ci wykonanie podstawowych badań na obecność przeciwciał toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii. Jeśli ich nie robiłaś wcześniej, zrób to jak najszybciej.

Dobrze jest też przed ciążą sprawdzić, czy nie chorujesz na cukrzycę, czy nie masz chorób tarczycy, nadciśnienia. Na początku ciąży polecane jest też wszystkim kobietom wykonanie testu na HIV. Od tego często zależy, jak szybko zajdziesz w ciążę.

Możesz też wykonać badania genetyczne przed ciążą, zwłaszcza, jeśli masz w rodzinie osoby, u których występują wady genetyczne. Na pewno powinny je zrobić pary, które mają już za sobą niepowodzenia położnicze, np. dwa poronienia lub narodziny dziecka z wadą wrodzoną.

Czytaj również: Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Kalendarz badań w ciąży

Dobrze wiedzieć

Planując ciążę, warto wprowadzić zdrowe nawyki, by móc dobrze się przygotować do zapłodnienia. Jeśli chcesz mieć dziecko, przynajmniej od dnia rozpoczęcia miesiączki zachowuj się tak, jakbyś już w niej była.

Dzięki temu zwiększysz szanse na udany początek ciąży. Przede wszystkim łykaj preparaty zawierające kwas foliowy, które zapobiegają wadom cewy nerwowej u dziecka. Wystarczy jedna tabletka dziennie. Planując zajście w ciążę odstaw też alkohol, papierosy i inne używki.

Czy test ciążowy w 1. tygodniu ciąży ma sens?

Biorąc pod uwagę wszystko to, co napisaliśmy wcześniej, 1 tydzień ciąży nie jest dobrym momentem na wykonanie testu ciążowego. Ciąża jest dopiero na etapie planowania.

Z tego samego powody nie powinien dziwić brak objawów ciąży w 1 tygodniu ciąży – jak już wiesz, nie doszło jeszcze do zapłodnienia, nic więc dziwnego, że nie zauważyłaś jeszcze żadnych objawów wskazujących na ten stan.

Ale twój organizm zaczął przygotowywać się do tych dziewięciu miesięcy, podczas których będzie rozwijało się w nim dziecko. Na przykład z każdym dniem zwiększa się grubość błony śluzowej w macicy – wszystko po to, aby przyjąć i umożliwić zaimplantowanie się i rozwój zapłodnionej komórki jajowej. 

Jakie badania wykonać w pierwszym miesiącu ciąży? Zobacz FILM

Badania w 1.miesiącu ciąży
Sonda
Czy świadomie planujesz ciążę, czy zdajesz się na przypadek?