14. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-04-14 13:28

W 14. tygodniu ciąży brzuch zaczyna nabierać krągłości i coraz bardziej go widać. Nic dziwnego – malec jest coraz większy i intensywnie rusza wszystkimi swoimi kończynami. Sprawdź, jak wygląda teraz dziecko i co możesz czuć w 14. tygodniu ciąży.

14 tydzień ciąży

i

Autor: Getty images Wraz z początkiem 14. tygodnia ciąży zaczyna się drugi jej trymestr

W 14. tygodniu ciąży nieprzyjemne symptomy, jak mdłości i wymioty czy senność ustępują, dostajesz w zamian za to potężną dawkę energii.

Wykorzystaj to i zapisz się na basen, zacznij spacerować i dbać o kondycję, którą w pierwszym trymestrze ciąży trochę zaniedbałaś.

Który to miesiąc ciąży?

14. tydzień ciąży to początek 4. miesiąca ciąży i 2. trymestru ciąży. To 12. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój dziecka w 14. tygodniu ciąży
  2. Wielkość i wygląd dziecka w 14. tygodniu ciąży
  3. Objawy ciąży w 14. tygodniu ciąży
  4. Jak zmienia się twoje ciało w ciąży?
  5. Dolegliwości ciążowe w 14. tygodniu ciąży
  6. USG genetyczne – kiedy trzeba je wykonać?

Rozwój dziecka w 14. tygodniu ciąży

W 14. tygodniu ciąży dziecko wciąż ma dużo miejsca w pęcherzu płodowym. I korzysta z tego: fika koziołki, garbi się i prostuje, wymachuje rękami i nogami, ziewa, marszczy czoło.

Te ćwiczenia rozwijają układ nerwowy, wzmacniają mięśnie. Ruchy dziecka są już w 14. tygodniu ciąży skoordynowane. Mimo że dziecko porusza się energicznie, nie czujesz tego jeszcze, pląsy są bowiem tłumione przez wody płodowe

W 14. tygodniu ciąży niemal całe ciało dziecka staje się wrażliwe na dotyk, z wyjątkiem czubka i boków głowy. Te części ciała są najbardziej narażone na ucisk podczas porodu, więc natura zadbała, by był on w jak najmniejszym stopniu przykry dla dziecka.

Formują się ostatecznie narządy płciowe dziecka, które zaczęły kształtować się w 9. tygodniu ciąży – to wtedy jądra chłopców ukryte w jamie brzusznej zaczęły wytwarzać testosteron.

Teraz czas na postęp rozwoju narządów płciowych u żeńskich płodów: u dziewczynek pojawia się pochwa, macica i jajniki, a w nich 2 miliony komórek jajowych.

Zobacz: Polecamy kalkulatory: narzędzia przydatne na czas ciąży

Sprawdź, jak rozwija się dziecko - Kalendarz ciąży

Wielkość i wygląd dziecka w 14. tygodniu ciąży

W 14. tygodniu ciąży dziecko ma 9 cm i waży od 35 do 43 g. Łożysko dostarcza mu zarówno tlenu, jak i składników odżywczych, które są bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu.

Płód pobiera je przez pępowinę, czyli sznur, w którym znajdują się żyły doprowadzające cenne substancje. Pępowina wydłuża się wraz z rozwojem ciąży i jest otoczona specjalną substancją, tzw. galaretą Whartona, która chroni ją i nadaje jej sprężystości.

W 14. tygodniu ciąży zmieniają się proporcje ciała dziecka – rośnie głównie tułów, przez co głowa przestaje już być tak duża w stosunku do reszty ciała. Pokrywa je delikatny meszek, który reguluje temperaturę.

Skóra jest tak cienka, że widać przez nią narządy wewnętrzne. W uchu środkowym rozwija się aparat słuchowy, jednak dziecko jeszcze nie słyszy.

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
14 tydzień ciąży

Autor: Getty images

Twój maluszek mierzy już 8,7-9 cm i może mieć wagę od 35 do 43 g. Swoimi rozmiarami i kształtem (jego tułów zaczyna się bardziej zaokrąglać) przypomina więc dorodną brzoskwinię. 

Objawy ciąży w 14. tygodniu ciąży

Już pewnie pogodziłaś się z tym, że musisz pożegnać się z talią osy. W 14. tygodniu ciąży twoja macica przypomina małą piłkę, a jej dno jest wyczuwalne ok. 10 cm poniżej pępka. To oznacza, że nieco się uniosła, co sprawia, że nie uciska już pęcherza. Dzięki temu nie musisz tak często biegać do łazienki.

Ponieważ macica zaczyna uwypuklać powłoki brzuszne, luźniejsza odzież staje się niezbędna. Jeśli twój brzuch jest wciąż niewidoczny w 14. tygodniu ciąży, nie masz się czym przejmować. To sprawa indywidualna.

Zazwyczaj u kobiet będących w ciąży po raz pierwszy krągłości pojawiają się nieco później. Później widać też ciążę u kobiet bardziej pulchnych.

Jak zmienia się twoje ciało w ciąży?

Od teraz twoja waga w ciąży zacznie się powiększać. Pamiętaj jednak, że mimo swojego stanu, nie możesz tyć za szybko.

Nadwaga utrudnia aktywność fizyczną, która jest niezbędna, aby przygotować się do porodu, zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej i utrudnia powrót do dawnej sylwetki po porodzie.

Pamiętaj, że im byłaś cięższa przed ciążą, tym mniej możesz przytyć w trakcie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Dlatego dbaj o dietę w ciąży i unikaj „pustych” kalorii.

Czytaj: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych miesiącach

Przygotowania do porodu: plan na 9 miesięcy ciąży

Dolegliwości ciążowe w 14. tygodniu ciąży

W 14. tygodniu ciąży zaczyna się 2 trymestr ciąży, czyli czas, który mamy wspominają najmilej z całej ciąży. Czujesz się dobrze, zniknęły uciążliwe dolegliwości. Zwiększa się apetyt, co nie znaczy oczywiście, że masz jeść za dwoje.

To, że lepiej się czujesz, widać też po twoim wyglądzie. Skóra promienieje i jest zaróżowiona, bo krąży w niej więcej krwi. Dobrze wyglądają również twoje włosy, pod wpływem hormonów zostaje zahamowany naturalny proces ich obumierać i wypadania.

Możesz jednak zauważyć zwiększone wydzielanie sebum, które powoduje, że szybciej się przetłuszczają.

W 14. tygodniu prawdopodobnie zauważysz silniejsze upławy. Na bieliźnie pojawi się biaława wydzielina o dość intensywnym zapachu.

To też sprawka hormonów, które przygotowują już kanał rodny do porodu odżywiając go i czynić bardziej elastycznym. Noś wkładki i dbaj bardziej o higienę. 

Od 14. tygodnia ciąży staraj się spożywać dużo witaminy C w naturalnej formie, która wzmacnia odporność, hamuje rozwój infekcji układu moczowego i nadciśnienia ciążowego.

Znajdziesz ją w owocach i warzywach (brokułach, kalafiorze, kapuście, szpinaku, pomidorach, brukselce czy ziemniakach, cytrusach, czarnych porzeczkach, truskawkach, poziomkach, malinach i kiwi).

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam "!

Badania w 4. miesiącu ciąży

USG genetyczne – kiedy trzeba je wykonać?

14. tydzień ciąży to ostatni moment na USG genetyczne płodu. To bardzo ważne badanie pozwalające określić ryzyko aberracji chromosomalnych, dlatego jeśli dotąd go nie zrobiłaś, jak najszybciej zapisz się do lekarza.

Nie opóźniaj wizyty licząc, że im później, tym większa szansa na poznanie płci dziecka. Nawet w 14. tygodniu jest to mało prawdopodobne.

Oczywiście płód ma już określoną płeć, bo jego narządy płciowe są już ukształtowane, ale jeszcze dobrze ukryte przed światem. Dlatego w większości przypadków lekarz może stwierdzić płeć dziecka dopiero ok. 16. tygodnia ciąży.

Bądź cierpliwa – 2. trymestr ciąży to czas wielu wzruszeń dla przyszłych rodziców, ponieważ już niebawem będziecie mogli poznać nie tylko płeć dziecka, ale także obserwować jego czynności życiowe. 

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Na tym etapie większość kobiet ma już za sobą najbardziej uciążliwe dolegliwości początków ciąży. Wraz z obniżeniem się poziomu hormonu beta hCG ustępują nudności i wymioty.

Zaczynasz mieć więcej energii – to dobry czas, by podjąć umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Dobrymi propozycjami dla przyszłych mam są pływanie, taniec, spacery. Szczególnie korzystną formą aktywności dla ciężarnych jest joga.

Praktyka jogi sprzyja budowaniu kontaktu z własnym ciałem, poprawia jego elastyczność, reguluje oddech, a także uspokaja i kształtuje uważność. Jogę warto praktykować z nauczycielem (lub przynajmniej podręcznikiem jogi dla ciężarnych), gdyż niektóre asany są przeciwwskazane w ciąży.

Na początku drugiego trymestru zwykle poprawia się i stabilizuje również stan psychiczny przyszłej mamy. Kobiety, które były zaskoczone ciążą lub przeżywały silną emocjonalną huśtawkę mimo jej wcześniejszego planowania, zdążyły już na tym etapie zaadaptować się do rozpoczynającej się w ich życiu zmiany.

Poprawa samopoczucia fizycznego również pozytywnie wpływa na nastrój. Przyszłe mamy, którym towarzyszył w pierwszych tygodniach lęk przed poronieniem, zwykle odczuwają już ulgę, gdyż ryzyko utraty ciąży radykalnie zmniejszyło się – do 1-2%.

Uwaga! Jeśli towarzyszy Ci stan przedłużającego się przygnębienia, apatii, płaczliwości, rozdrażnienia, porozmawiaj o tym z osobą prowadzącą ciążę lub wybraną położną środowiskową. Depresja w ciąży nie jest odosobnionym problemem i warto dać sobie pomóc!

Sonda
Czy chcesz poznać płeć dziecka przed jego narodzinami?