W 17. tygodniu ciąży twój brzuszek jest coraz większy, ale ty nadal masz jeszcze dużo energii. Podobasz się sobie i lubisz, gdy ludzie uśmiechają się na widok twoich ciążowych okrągłości. Badania pokazują, że w 17. tygodniu ciąży dziecko potrafi odczuwać emocje mamy, czyli jej zdenerwowanie, smutek czy radość. Chociaż masz dużo sił, nie przemęczaj się. Jeśli czujesz, że brzuch twardnieje, a ty czujesz tępy ból, połóż się i odpocznij.
17. tydzień ciąży to koniec 4. miesiąca ciąży i 2. trymestr ciąży. To 15. tydzień życia dziecka.
Kalkulator ciąży
Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.
Co chcesz wiedzieć:
Spis treści
- Rozwój i wygląd dziecka w 17. tygodniu ciąży
- 17. tygodniu ciąży możesz poznać płeć malca
- Objawy w 17. tygodniu ciąży
- Dolegliwości w 17. tygodniu ciąży
Polecany artykuł:
Rozwój i wygląd dziecka w 17. tygodniu ciąży
W 17. tygodniu ciąży dziecko mierzy 12-13 cm i waży ponad 10 dkg - nawet do 14 dkg. Ma wszystkie narządy, a także rysy twarzy, a nawet linie papilarne, które pojawiają się na jego paluszkach.
Dziecku przybywa również tkanki tłuszczowej, która zapewnia ciepło i jest jego zapasem energii, a sama skóra staje się grubsza.
Płuca dziecka zaczynają wypychać połknięty płyn owodniowy, to ich trening poprzedzający naukę oddychania po porodzie. Jeśli malec robi to łapczywie, może mieć czkawkę. Możesz odczuwać ją jako regularne puknięcia, nawet kilka razy dziennie.
Serce płodu bije teraz dwukrotnie szybciej niż twoje i przepompowuje dziennie ok. 30 litrów krwi. W 17. tygodniu ciąży rusza produkcja krwinek przez szpik kostny.
Dziecko odczuwa już emocje – razem z tobą cieszy się lub smuci. Bawi się pępowiną i zaciska piąstki.
W 17. tygodniu ciąży twój maluszek nie jest już takim zupełnym maluszkiem. Swoją wielkością przypomina dorodną pomarańczę. Może mierzyć od 12 do 13 cm, a jego waga może dochodzić nawet do 140 gramów!
17. tygodniu ciąży możesz poznać płeć malca
W tym czasie dobrze widoczne są już narządy rodne płodu - u chłopców widać dobrze penisa i prostatę, u dziewczynek - macicę, wargi sromowe i jajowody, więc jeśli chcesz, możesz zapisać się na dodatkowe USG (kolejne, wykonywane w ramach NFZ-u możesz wykonać dopiero za miesiąc).
Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakiej pozycji postanowi się ułożyć podczas badania. Podczas badania dopplerowskiego możesz usłyszeć również bicie jego serca – niemal dwukrotnie szybsze niż twoje (ok. 150 uderzeń na minutę).
Zobacz: Seks w ciąży - bezpieczne pozycje seksualne
Kalkulatory - wypróbuj przydatne narzędzia na czas ciąży
Objawy w 17. tygodniu ciąży
Odczuwasz dziwne bulgotanie w brzuchu? Coś tam się „przelewa”? To zapewne twoje dziecko. Pierwsze ruchy płodu przyszłe mamy zazwyczaj odczuwają między 17. a 20. tygodniem ciąży.
Te, które po raz pierwszy oczekują dziecka, zazwyczaj później. Na regularne kopnięcia, które nie pozostawią wątpliwości, trzeba jeszcze poczekać. Dziecko musi urosnąć i nabrać sił, by solidnie dać znać o sobie.
W 17. tygodniu ciąży możesz być tak samo aktywna jak przed ciąża, dotyczy to również seksu. Zwłaszcza, że twoje libido w ciąży rośnie, czujesz się kobieco, a w miłosnych igraszkach nie przeszkadza jeszcze brzuch.
Być może teraz przeżywasz najsilniejsze orgazmy, a to za sprawą przekrwionych narządów płciowych i zwiększonej wrażliwości brodawek.
Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam "!
Dolegliwości w 17. tygodniu ciąży
Hormony, które w drugim trymestrze wbrew pozorom wcale się nie uspokajają, zamiast mdłości czy wahań nastrojów, mogą teraz wywoływać zmiany skórne, np. trądzik ciążowy.
W leczeniu zmian pomoże słońce i delikatny peeling. Lepiej nie używaj kosmetyków przeciwtrądzikowych (ani leków!), ponieważ mogą zawierać szkodliwe retinoidy.
Możesz też czuć, że skóra, zwłaszcza na brzuchu, w biodrach czy na piersiach, swędzi cię. To naturalny efekt rozciągania się skóry. Jeśli będziesz stosować balsamy nawilżające, swędzenie skóry zniknie.
Pilnuj rozsądnej diety i nie daj sobie wmówić, że rosnący brzuch wymaga jedzenia za dwoje. Spożywaj pokarm bogaty w żelazo, aby zapobiegać anemii i unikaj picia kawy w ciąży, która może utrudniać wchłanianie składników odżywczych.
Od 17. tygodnia ciąży śpij na lewym boku, to pozycja wygodna dla ciebie i korzystna dla dziecka. Nie obciąża kręgosłupa i nie zakłóca przepływu krwi do łożyska.
W 17. tygodniu ciąży możesz zrobić amniopunkcję – inwazyjne badanie próbki płynu owodniowego. Badanie to pozwala ocenić stan zdrowia dziecka, zwłaszcza, jeśli USG genetyczne lub testy PAPP-A wykazały jakieś odchylenia od normy. Jeśli tak było, badanie jest refundowane, jeśli nie – musisz za nie zapłacić.
Zobacz:Od czego zależy płeć dziecka: kiedy chłopiec, kiedy dziewczynka
Badania prenatalne z krwi: rodzaje i cena testów
Jak rozwija się dziecko w 18 tygodniu ciąży
Możesz zauważyć pojawiające się na twojej skórze przebarwienia. To efekt wzrostu poziomu hormonu melanotropowego (MSH) wydzielanego przez przysadkę mózgową. MSH stymuluje melanocyty (komórki pigmentowe w skórze) do produkcji większej ilości pigmentu.
Najczęściej pojawia się liniowe ciemne przebarwienie biegnące od pępka do spojenia łonowego (tzw. kresa czarna - linea negra). Na twarzy, w szczególności na nosie, czole i policzkach, mogą pojawić się przebarwienia w formie ostudy ciężarnych. Przebarwienia nasilają się pod wpływem promieni słonecznych.
Gospodarka hormonalna w ciąży i zmieniające swoje rozmiary ciało sprzyja również powstawaniu rozstępów. Są one skutkiem naruszenia włókien kolagenowych. Nie ma radykalnych sposobów zapobiegania im, jednak w ramach profilaktyki warto regularnie nawilżać, natłuszczać i masować skórę (np. naturalnymi olejkami) w okolicach narażonych na powstawanie rozstępów (brzuch, uda, pośladki, piersi).
Pomocna jest też aktywność fizyczna i dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz cynk (niezbędny do syntezy kolagenu).
Polecany artykuł: