Od 18. tygodnia ciąży coraz częściej będzie ci towarzyszyła pełna świadomość oczekiwania na dziecko. To przede wszystkim zasługa coraz większego brzucha, który nie pozostawia już wątpliwości co do twojego stanu. Twój stan nabiera przez niego bardziej realnego wymiaru. Ciesz się z tego i eksponuj go.
18. tydzień ciąży to początek 5. miesiąca ciąży i półmetek 2. trymestru ciąży. To 16. tydzień życia dziecka.
Kalkulator ciąży
Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.
Co chcesz wiedzieć:
Spis treści
- Wielkość i rozwój dziecka w 18. tygodniu ciąży
- Ruchy i reakcje dziecka w 18. tygodniu ciąży
- Objawy w 18. tygodniu ciąży
- Dolegliwości w 18. tygodniu ciąży
- Usg i badania w 18. tygodniu ciąży
Polecany artykuł:
Wielkość i rozwój dziecka w 18. tygodniu ciąży
W 18. tygodniu ciąży dziecko mierzy 12–14 cm i waży od 15 do 19 dkg. Malec regularnie trenuje oddychanie. Oczywiście dziecko nie oddycha samo. Tlen dostarczany jest przez matkę, a jego wymiana odbywa się w łożysku, do którego krew dopływa tętnicami, a odpływa pępowiną.
Trening polega na ćwiczeniu ciała. Chociaż jego płuca wypełnia teraz płyn owodniowy, klatka piersiowa wyraźnie podnosi się i opada.
W 18. tygodniu ciąży, czyli w 16. tygodniu życia płodowego komory serca dziecka zaczynają się dzielić, tworzy się między nimi przegroda.
Czytaj: Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu?
Sprawdź, jak rośnie malec w 19 tygodniu ciąży
W 18. tygodniu ciąży dziecko zwinięte w kłębek mierzy 12–14 cm, a wyprostowane aż 25 cm! Waży już od 15 do 19 dkg. Jego wielkość można porównać do rozmiarów granatu.
Ruchy i reakcje dziecka w 18. tygodniu ciąży
W 18. tygodniu ciąży rozwijają się zmysły. Malec doskonale reaguje na bodźce – nie tylko słyszy dźwięki, ale i zaczyna być wrażliwy na dotyk, ponieważ na jego ciele rozwijają się receptory dotyku i nacisku.
Za jakiś czas będzie przesuwało się ciałkiem do rąk dotykających brzucha mamy. To zabawa, w którą z malcem może bawić się również jego tata – wodząc dłońmi po brzuchu kobiety i szukając kontaktu z dzieckiem. To doskonały pomysł na budowanie więzi z nienarodzonym dzieckiem
Dziecko nie lubi ucisku. Protestuje, intensywnie się poruszając, gdy np. włożysz za ciasne ubranie. Od 18. tygodnia ciąży rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Śpiewaj mu, głaszcz delikatnie brzuszek, puszczaj mu muzykę. Nawiążecie dobry kontakt, bo dziecko w 18. tygodniu ciąży już rozumie język miłości.
Czytaj: Co widzi dziecko w brzuchu?
Mozart dla dzieci: na czym polega efekt Mozarta?
Objawy w 18. tygodniu ciąży
W 18. tygodniu ciąży brzuch zaczyna być widoczny - jest już wyraźnie zaokrąglony. Wkrótce zaczniesz odczuwać ruchy dziecka. A może już je odczuwasz w postaci delikatnego łaskotania?
Jeśli jednak nie masz jeszcze brzucha, nie martw się. Brak brzucha w 18. tygodniu ciąży lub jego pokaźne rozmiary to kwestia bardzo indywidualna. Nie martw się - już wkrótce nie będzie wątpliwości co do twojego stanu.
Uważaj na swój apetyt – to, że się zaczniesz objadać, nie zwiększy rozmiarów macicy, za to przysporzy ci niepotrzebnego tłuszczu.
Poza tym, wbrew obiegowej opinii, kobiety ciężarne nie powinny jeść za dwoje, a dla dwojga. To znaczy, że trzeba bardzo rozsądnie planować codzienny jadłospis, aby dostarczyć sobie i dziecku niezbędnych składników odżywczych, jednocześnie nie przekraczając nadmiernie zalecanej w tym czasie ilości kalorii.
Czytaj: Jak rośnie brzuch w kolejnych tygodniach ciąży?
Zachcianki w ciąży: dlaczego mam ochotę na kwaśne lub słodkie
Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!
Dolegliwości w 18. tygodniu ciąży
Chociaż 2 trymestr jest zwykle najprzyjemniejszym i najmniej dokuczliwym etapem ciąży, to jednak w 18 tygodniu mogą zacząć ci dokuczać bóle kręgosłupa.
Nawet jeśli przybrałaś na wadze prawidłowo, czyli ok. 4 kg, pamiętaj, że ten słodki ciężar nie rozkłada się równomiernie.
Twój kręgosłup w 18. tygodniu ciąży wyraźnie go odczuwa, gdyż wygina się do przodu, by dopasować się do zmian.
Ulgę przyniesie delikatny masaż obolałych miejsc, krótki odpoczynek w pozycji leżącej na plecach z lekko uniesionymi nogami (dobrze wpływa też na żyły w nogach), kąpiel (w ciepłej, ale nie gorącej wodzie) i pływanie.
Inne dolegliwości odczuwane w 18 tygodniu ciąży związane są z powiększająca się macicą. Może ona powodować uczucie ciągnięcia promieniującego do pachwin i również przyczyniać się do bólu pleców.
W 18. tygodniu ciąży może też pojawić się dolegliwość związana z odczuwaniem uczucia gorąca. Hormony, zwiększony napływ krwi do mózgu oraz przyspieszony metabolizm mogą powodować, że nagle zalewa cię pot.
Jest to zupełnie normalne. Sposobem na uderzenia gorąca w ciąży mogą być noszenie lekkich ubrań z naturalnych tkanin, chłodne kąpiele oraz picie dużej ilości wody. Są i dobre strony tej sytuacji: te same hormony sprawiają, że twoje włosy i paznokcie w ciąży są teraz wyjątkowo piękne i bardzo szybko rosną.
Zawroty głowy w 18. tygodniu ciąży też nie są niczym niepokojącym. Przyczyną może być niższe niż zwykle ciśnienie krwi, obniżony poziom cukru lub rozszerzone naczynia krwionośne. Albo wszystko po trochu.
Jeśli czujesz, że jesteś bliska omdlenia połóż się na lewym boku. Jeżeli nie masz takiej możliwości usiądź na krześle z głową pochyloną między kolana.
A co z samopoczuciem? Wahania nastroju nie powinny ci już tak dokuczać, jak w 1. trymestrze ciąży, choć nadal możesz być drażliwa. No i niezmiennym twoim towarzyszem będzie roztargnienie.
Zobacz: SAMOPOCZUCIE W CIĄŻY: jak poprawić sobie humor?
Kalendarz ciąży - sprawdź, jak rozwija się dziecko
Polecamy kalkulatory - przydatne narzędzia, które powinnaś wypróbować w ciąży
Usg i badania w 18. tygodniu ciąży
18 tydzień ciąży to dobry czas na wykonanie badań zleconych przez lekarza. Większość z nich zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, powinna być wykonana między 15. tygodniem a 20. tygodniem ciąży.
Nie zapomnij więc o morfologii krwi i analizie moczu. Zrób też badanie czystości pochwy, a także cytologię, jeśli nie robiłaś jej wcześniej.
18 tydzień ciąży to również czas na USG – kolejne badanie wypada między 18. a 22 tygodniem ciąży, więc zacznij już dzwonić do przychodni, aby zapisać się na wizytę u specjalisty od ultrasonografii.
Na tym etapie możesz zacząć odczuwać pierwsze ruchy twojego maleństwa. Nie będą to jeszcze kopniaczki, ale subtelne uczucie przelewania lub trzepotania w brzuchu. Tak jakby pluskała się w nim mała rybka lub fruwały motyle.
Większość kobiet będących w pierwszej ciąży po raz pierwszy odczuwa ruchy dziecka pomiędzy 18 a 20 tygodniem ciąży. Kobiety będące w ciąży po raz kolejny zazwyczaj pierwsze ruchy odczuwają troszkę wcześniej – między 15 a 18 tygodniem ciąży.
Niektóre przyszłe mamy obserwują już teraz wyciek niewielkich ilości siary po uciśnięciu brodawki sutkowej. Siara jest produkowana w twoich piersiach od 16. tygodnia ciąży (również jeśli nie obserwujesz jej wypływu na zewnątrz).
Polecany artykuł: