19. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-04-22 10:51

19 tydzień ciąży to czas, kiedy może doskwierać ci przemęczenie. To dlatego, że malec waży teraz ponad 200 g i potrzebuje od ciebie coraz więcej energii oraz substancji odżywczych. Sprawdź, jak wygląda twoje dziecko w 19. tygodniu ciąży.

19. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

i

Autor: Getty Images 19. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

W 19. tygodniu ciąży pod wpływem relaksyny dochodzi do rozluźnienia się stawów miednicy, ale też innych stawów – tak twoje ciało przygotowuje się do porodu.

Możesz więc mieć słuszne wrażenie, że stopy powiększyły się o pół rozmiaru lub rozmiar – licz się z tym, że nie wrócą do stanu sprzed ciąży.

Który to miesiąc ciąży?

19. tydzień ciąży to 5. miesiąc ciąży i 2. trymestr ciąży. To 17. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Wielkość i rozwój dziecka w 19. tygodniu ciąży
  2. Ruchy dziecka w 19. tygodniu ciąży
  3. Objawy w 19. tygodniu ciąży
  4. Dolegliwości w 19. tygodniu ciąży
  5. Czas na USG połówkowe

Wielkość i rozwój dziecka w 19. tygodniu ciąży

W 19. tygodniu ciąży dziecko mierzy już 15 cm, a waży ponad 200 g. Wciąż ćwiczy umiejętność oddychania, poruszając klatką piersiową, i miewa też czkawkę – to doskonałe ćwiczenie dla przepony.

U maluszka, który ma już dokładnie wykształcone paluszki, zaczynają pojawiać się paznokcie. Dziecko powoli nabiera ono umiejętności poruszania oczami.

Płuca malca są już dobrze wykształcone, jednak nie dałyby sobie rady poza macicą. W tej chwili są całkowicie wypełnione wodami płodowymi i tak będzie aż do samego porodu.

Możesz jeszcze tego nie zauważać, ale malec ma już własny rytm aktywności i odpoczynku. Po tym, jak zjesz coś, nabiera energii, a gdy się ruszasz – śpi, bo twoje ruchy kołyszą go do snu.

Zobacz:

Jak rozwija się malec w 20 tygodniu ciąży?

Co się dzieje w poszczególnych etapach ciąży?

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
19 tydzień ciąży

Autor: Getty images

Twoje maleństwo rośnie w siłę. W 19. tygodniu ciąży jego waga może dochodzić nawet do 240 gramów. Jego zwinięte ciałko zaś mierzy już 15 cm, przypominając wielkością grejpfruta.

Ruchy dziecka w 19. tygodniu ciąży

Dziecko jest na tyle małe, że nadal cieszy się sporą przestrzenią życiową i swobodą ruchów: wierci się, obraca, kopie. Mimo to w 19. tygodniu ciąży ruchy dziecka są bardzo delikatne i słabo wyczuwalne, a wyraźniej poczujesz je dopiero za tydzień lub dwa.

Nie martw się więc, jeśli jeszcze nie czujesz ruchów płodu. Nie możesz tego przyspieszyć. Ruchy są bardziej wyczuwalne, gdy leżysz lub siedzisz bez ruchu, ponieważ w ten sposób dziecko domaga się kołysania.

Objawy w 19. tygodniu ciąży

Połowa ciąży za tobą! Zapewne ciąża staje się coraz bardziej uciążliwa: odczuwasz ból pleców, zaparcia, zyskałaś dodatkowe kilogramy, masz spuchnięte stopy.

Zacznij wyrabiać w sobie nawyki, które pozwolą zapobiec lub złagodzić przykre dolegliwości, np. dużo odpoczywaj z uniesionymi do góry nogami, zmień dietę na wysokobłonnikową. Jeżeli w 19. tygodniu ciąży dokuczają ci bóle pleców, wybierz się na basen: woda wyciszy, złagodzi bóle i zrelaksuje.

W 19 tygodniu ciąży możesz zauważyć szybki wzrost włosów i paznokci, a wszystko dzięki hormonom, które przyspieszają przepływ krwi w organizmie, a także przemianę materii. Dzięki temu włosy i paznokcie stają się o wiele zdrowsze.

W 19 tygodniu ciąży z twoim humorem jest znacznie lepiej, co nie znaczy, że już nie będą ci się zdarzały niekontrolowane wybuchy płaczu czy rozdrażnienie.

Brzuch jest już widoczny, możesz też wyczuć powiększającą się macicę – dwa palce poniżej pępka. Świadczy to o tym, że dziecko prawidłowo rośnie.

W drugim trymestrze ciąży możesz zauważyć na swoim brzuchu pojawiającą się brązową linię, czyli linea negra. Za jej pojawienie, a także za przebarwienia, odpowiadają hormony ciążowe. Nie martw się, linea negra zniknie kilka miesięcy po porodzie.

Przeczytaj:

Wywiad z ekspertem na temat kontrolowanie ciśnienia w ciąży

Stan przedrzucawkowy w ciąży: czy nadciśnienie zwiększa ryzyko jego wystąpienia?

Polecamy kalkulatory - narzędzia przydatne w okresie ciąży

Dolegliwości w 19. tygodniu ciąży

Wrażenie ciasnoty w butach, o których pisaliśmy, może też być skutkiem obrzęków. Bywa, że w 19. tygodniu ciąży twój organizm zaczyna gromadzić wodę, a dodatkowo macica, która teraz sięga już do pępka, uciska żyły, co utrudnia odprowadzanie krwi do serca i też wywołuje obrzęki.

Jeśli obrzęki są niewielkie, dotyczą tylko nóg i ustępują po nocy (czyli po solidnym wypoczynku), nie ma się czym przejmować. Gdy jednak opuchlizna jest spora, a ty masz wyższe ciśnienie krwi, skonsultuj się z lekarzem.

Takie samo źródło, czyli utrudniony odpływem krwi z nóg i uciskanie nerwów miednicy, mają skurcze łydek, które możesz odczuwać. Na skurcze pomogą delikatne masaże łydek przed snem.

Masz niskie ciśnienie? Pomoże ci łagodna gimnastyka, a także odpowiednie wstawanie z łóżka po nocy: nie podnoś się gwałtownie, bo to może powodować chwilowe niedokrwienie mózgu i tym samym nagły spadek ciśnienia.

Nie zaszkodzi też filiżanka zielonej herbaty – zawiera od 30 do 100 mg teiny, która działa podobnie jak kofeina, ale jest zdrowszą alternatywą.

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! "!

Badania w 5. miesiącu ciąży

Czas na USG połówkowe

19. tydzień ciąży to jej półmetek – nadchodzi więc czas połówkowego USG. Przy połówkowym USG zapewne dowiesz się jaka jest płeć dziecka.

Natomiast lekarz będzie już mógł ocenić ogólny stan zdrowia malucha i obejrzy wszystkie najważniejsze narządy, sprawdzi czy ilość płynu owodniowego jest odpowiednia, a także oceni położenie łożyska.

W 19. tygodniu ciąży możesz zrobić USG 3D, podczas którego zobaczysz twarz i kształt ciała swojego maluszka!

Czytaj:

Wszystko, co należy wiedzieć o USG ciąży

Łożysko - co to jest łożysko? Budowa i funkcje łożyska

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Wysoki poziom progesteronu sprawia, że wszystkie mięśnie gładkie w twoim ciele mają obniżoną kurczliwość. Dotyczy to między innymi jelit, które poszerzają się, a ich ruchy perystaltyczne są słabsze.

Dodatkowo, rosnąca macica coraz bardziej uciska na jelita, które muszą zmienić swoje położenie. Skutkuje to tendencją do zaparć. Aby im zapobiegać, zadbaj o odpowiednio dużą podaż płynów i dietę bogatą w błonnik.

Progesteron powoduje również rozluźnienie mięśniówki moczowodów i pęcherza moczowego, i poszerzenie tych narządów, co sprzyja zastojom moczu. Poza tym, następują zmiany w składzie chemicznym moczu (wzrasta jego pH, może się pojawić niewielka ilość białka i glukozy).

To wszystko powoduje wzrost podatności na zakażenia układu moczowego. Niektóre z nich przebiegają bezobjawowo, ale mogą powodować poważne powikłania ciąży. Dlatego na każdej wizycie lekarz lub położna zleca Ci wykonanie badania ogólnego moczu.

Sonda
Czy pracujesz będąc w ciąży?