20. tydzień ciąży to 5. miesiąc ciąży i 2. trymestr ciąży. To 18. tydzień życia dziecka.
Kalkulator ciąży
Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.
Co chcesz wiedzieć:
Spis treści
- 20. tydzień ciąży - rozwój i ruchy dziecka
- 20. tydzień ciąży - wielkość, waga i wygląd dziecka
- Brzuch w 20. tygodniu ciąży - zmiany w organizmie, objawy
- 20. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe
- 20. tydzień ciąży - zmiany w organizmie
- 20. tydzień ciąży - badania i USG
- 20. tydzień ciąży - zdjęcia
20. tydzień ciąży - rozwój i ruchy dziecka
W 20. tygodniu ciąży w mózgu dziecka wytwarzają się połączenia między komórkami nerwowymi, odpowiedzialne za pamięć i myślenie, ale również za zmysły dziecka: smak, powonienie, słuch, wzrok i dotyk.
Dziecko ćwiczy tez swój zmysł równowagi: czuje, że jest „kołysane”, gdy poruszasz się i głębiej oddychasz. Dobrze słyszy, pije wody płodowe, których smak zmienia się w zależności od diety mamy, odczuwa emocje takie jak ty, lubi (albo nie) różne dźwięki i zapachy i wyraża to swoimi ruchami.
Nie przepada za hałasem i skrajnymi temperaturami. Chociaż oczy są w 20. tygodniu ciąży wciąż zamknięte światło nie jest mu obojętne: wyciąga rączkę w jego kierunku silnego źródła.
Reaguje też na donośny, obcy dźwięk, a uspokaja się w ciszy, gdy może do woli wsłuchiwać się w miarowe bicie twojego serca. Przyjemność sprawia mu dotykanie twarzy i ssanie kciuka.
20. tydzień ciąży - wielkość, waga i wygląd dziecka
W 20. tygodniu ciąży płód ma około 15-17 centymetrów długości i waży ok. 270 g.
Ciało malca pokrywa się tłustą mazią płodową, która zabezpiecza je przed nadmiernym nawilżeniem wodami płodowymi. W dziąsłach dziecka pojawiają się zawiązki zębów, które wyrzną się jednak dopiero kilka miesięcy po narodzinach.
W 20 tygodniu ciąży zachodzą również zmiany ważne dla rozwoju płci dziecka. Jest ona już dawno ustalona przez naturę, ale jeśli rozwija się dziewczynka – wykształciła się jej macica.
Jeśli to chłopiec, w tym czasie może rozpocząć się proces zstępowania jąder do worka mosznowego. Jeśli zrobisz teraz USG prawdopodobnie poznasz płeć swojego dziecka.
Na półmetku ciąży twoje maleństwo może już ważyć 270 gramów. Jego długość (nie licząc kończyn) to już 17 cm! Wielkością więc przypomina dorodne mango.
Brzuch w 20. tygodniu ciąży - zmiany w organizmie, objawy
20. tydzień ciąży to już półmetek oczekiwania na narodziny dziecka. Teraz brzuch będzie powiększał się w szybkim tempie, a co za tym idzie twoja ciąża stanie się już dla wszystkich widoczna.
W 20. tygodniu ciąży macica jest już wyczuwalna na wysokości pępka, a co tydzień będzie się jeszcze powiększać o kolejny centymetr.
Bez problemu rozpoznajesz też dokazywanie dziecka w brzuchu, w 20 tygodniu ciąży zaczynasz regularnie odczuwać ruchy dziecka.
20. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe
W 20. tygodniu ciąży skutkiem działania relaksyny mogą być też zaparcia. Pomoże na nie wypijanie na czczo siemienia lnianego, które reguluje procesy trawienne i zawiera szereg dobroczynnych dla ciężarnej substancji, m.in.: witaminy z grupy B, kwas foliowy, potas, żelazo i magnez.
Siemię lniane pomaga również na zgagę w ciąży. Innym sposobem jest wypijanie na czczo szklanki wody z łyżeczką miodu. Na zaparcia pomaga też dieta obfitująca w błonnik oraz ruch.
W drugim trymestrze twoja macica zaczyna przygotowywać się do porodu – choć może ci się wydawać, że to za wcześnie, to jednak prawda.
Trening polega na kurczeniu i rozkurczaniu się mięśnia macicy, dlatego możesz (choć nie musisz) w 20. tygodniu ciąży odczuwać pierwsze skurcze, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa.
Są słabe i niegroźne. Przechodzą same po paru minutach, zwłaszcza gdy zmienisz pozycje ciała, położysz się lub usiądziesz.
Możesz odczuwać swędzenie skóry. Jest to spowodowane rozciąganiem się skóry na brzuchy, ale na wszelki wypadek powiedz o tym lekarzowi, bo może to być również objaw cholestazy ciężarnych.
20. tydzień ciąży - zmiany w organizmie
W 20. tygodniu ciąży dzięki relaksynie (hormonowi produkowanemu przez ciałko żółte) masz nie tylko rozluźnione stawy, co powoduje twoją niezdarność (np. wszystko zaczyna lecieć ci z rąk), ale czujesz się też spokojna i wyciszona.
To dobry czas na kupowanie ubrań ciążowych - te sprzed kilku miesięcy mogą już stawać się za ciasne. Dbaj o siebie i o dziecko starając się nosić luźne stroje, które nie będą uciskały brzucha.
Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!
20. tydzień ciąży - badania i USG
Jesteś na półmetku! To dobry czas by wykonać kolejne badanie ultrasonograficzne – tzw. USG połówkowe. Rekomendowane jest wykonanie go między 18. a 22. tygodniem ciąży. Celem badania jest szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych - mówi mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
Maluszek badany jest dosłownie od stóp do głów, ze szczególnym uwzględnieniem mózgu i serduszka. To bardzo ważne badanie, gdyż wykrycie niektórych wad umożliwia leczenie maleństwa jeszcze przed urodzeniem (operacje wewnątrzmaciczne) lub zaplanowanie leczenia po porodzie.
Przy okazji wykonywania USG połówkowego wielu rodziców chętnie korzysta z możliwości zobaczenia swojego dziecka w obrazie trójwymiarowym (3D), a nawet podglądnięcia aktywności maluszka w czasie rzeczywistym (4D).
Nie martw się jednak, jeśli lekarz, u którego wykonujesz USG połówkowe nie dysponuje sprzętem 3D/4D. Do celów diagnostycznych wystarczające jest tradycyjne USG dwuwymiarowe.
Jeśli zechcesz, lekarz będzie mógł również poinformować cię o płci dzieciątka. Narządy płciowe są na tym etapie dobrze widoczne. Jeśli jednak chcesz by płeć dziecka pozostała niespodzianką do czasu porodu, poproś lekarza by zachował tę informację dla siebie.
20. tydzień ciąży - zdjęcia
Polecany artykuł: