21. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-06-02 14:30

W 21. tygodniu ciąży twój maluszek umie już odróżniać wszystkie smaki i nadal jest bardzo ruchliwy. Ty natomiast stajesz się roztargniona i niezgrabna. Zobacz, jak się rozwija dziecko i jakie objawy mogą ci towarzyszyć w 21. tygodniu ciąży.

ciąża

i

Autor: Getty images W 21 tygodniu ciąża jest widoczna i odczuwalna – czujesz już delikatne ruchy dziecka.

21. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już wielkość małego melona. Rozpycha się w macicy, dlatego i twój brzuszek jest coraz większy. To może powodować obrzęki, które są normalnym objawem w drugim trymestrze. Na szczęście istnieje na nie prosty sposób.

Który to miesiąc ciąży?

21. tydzień ciąży to 5. miesiąc ciąży i 2. trymestr ciąży. To 19. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój dziecka w 21. tygodniu ciąży
  2. Wielkość i wygląd dziecka w 20. tygodniu ciąży
  3. Objawy ciąży w 21. tygodniu ciąży
  4. Dolegliwości ciążowe w 21. tygodniu ciąży

Rozwój dziecka w 21. tygodniu ciąży

Płód połyka wody płodowe, które są następnie wydalane przez jelita – są one już na tyle dojrzałe, że potrafią to robić. Organiczne resztki zostają jednak zgromadzone w jelicie grubym – będą usunięte dopiero po porodzie w postaci smółki.

Wody mają różny smak, w zależności od tego, co zjadłaś.  Dzięki temu dziecko przyzwyczaja się do różnorodnych smaków i nie będziesz musiała stosować restrykcyjnej diety w czasie karmienia piersią.

W 21. tygodniu ciąży dziecko kręci bioderkami, obraca się wokół własnej osi, zgina ręce i nogi. Ma wyraźnie ustalone swoje pory aktywności i snu.

Szpik kostny malca jest już na tyle dojrzały, że zaczyna produkować komórki krwi (do tej pory robiła to głównie wątroba). Rusza też produkcja białych krwinek, które w przyszłości będą ważne dla rozwoju odporności dziecka.

Wielkość i wygląd dziecka w 20. tygodniu ciąży

W 21. tygodniu ciąży dziecko ma już 18 cm od czubka głowy do pupy i waży 300-350 g. Dziecko jest już na takim etapie rozwoju, że gdyby urodziło się z jakichś przyczyn teraz, miałoby szanse na przeżycie na poziomie 15-20 proc.

Czytaj:

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Sprawdź też inne kalkulatory przydatne w okresie ciąży

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
ciąża

Autor: Getty images

Twoje maleństwo rośnie i powoli nabiera krągłości. W 21 tygodniu ciąży jego waga może już nawet sięgać 350 g, czyli tyle co waży mały melon. Długość ciała od głowy do stóp może z kolei sięgać nawet 25 cm.

Objawy ciąży w 21. tygodniu ciąży

W 21. tygodniu ciąży czujesz się dobrze. Na wadze przybrałaś już ok. 5 kg. Ciąża jest widoczna i odczuwalna – czujesz już delikatne ruchy dziecka. To niesamowite uczucie, które trudno jest opisać. Musisz to przeżyć sama.

Pamiętaj, żeby dbać o wagę – chociaż jesteś w ciąży, to jednak nadmierny przyrost kilogramów nie jest dobry ani dla ciebie (np. zwiększa ryzyko cukrzycy ciężarnych), ani dla dziecka (może w przyszłości być podatne na otyłość i inne choroby cywilizacyjne).

Kalkulator ciąży - który to tydzień ciąży, miesiąc, trymestr?

Kontrolowanie ciśnienia w ciąży - przeczytaj, co mówi o tym ekspert

Dieta w ciąży: co jeść, by nie przytyć nadmiernie

Dolegliwości ciążowe w 21. tygodniu ciąży

Utrzymujące się roztargnienie daje ci się we znaki? To efekt zmian hormonalnych, ale i tego, że teraz cały czas myślisz o ciąży i o dziecku, trudno ci więc skupić się na czymś innym.

Warto się do tego przyzwyczaić, a może nawet polubić, bo roztargnienie będzie ci towarzyszyło jeszcze jakiś czas. Możliwe, że aż do porodu.

W 21. tygodniu ciąży obserwuj swoje ciało, bo to jest zwykle ten czas, kiedy mogą się pojawić choroby typowo ciążowe: cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie indukowane ciążą czy cholestaza ciężarnych.

Kiedy tylko coś cię niepokoi, zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu. Nie lekceważ niepokojących objawów, nawet jeśli do tej pory byłaś zupełnie zdrowa.

Jeśli w 21. tygodniu ciąży nadal dokuczają ci obrzęki, dużo pij – to zazwyczaj zapobiega takim kłopotom. Pamiętaj jednak, że powiększająca się macica uciska duże naczynia żylne w jamie brzusznej, przez co krew w twoich żyłach krąży wolniej niż przed ciążą.

Jeśli obrzęk powiększa się, nogi bardzo bolą i pojawia się zaczerwienienie, skontaktuj się z lekarzem. Drobne problemy z naczyniami leczy odpoczynek z uniesionymi nogami i specjalne rajstopy przeciwzakrzepowe.

Czytaj również: Kalkulator wagi - sprawdź, ile możesz przytyć w ciąży?

Jak rozwija się dziecko w 22 tygodniu ciąży?

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!

W 21. tygodniu ciąży możesz wykonać USG 3D! Po co? Zobacz FILM

Wszystko o badaniu USG 3D
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

To moment, kiedy warto zacząć myśleć o edukacji przedporodowej. Od 21. tygodnia ciąży przysługują ci bezpłatne (w ramach NFZ) spotkania edukacyjne z wybraną przez ciebie położną środowiskową (położną podstawowej opieki zdrowotnej).

Ich celem jest przygotowanie cię do porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Spotkania mogą odbywać się w gabinecie położnej lub (w niektórych przypadkach) w domu ciężarnej. Początkowo, od 21. do 31. tygodnia ciąży przysługuje ci jedno spotkanie tygodniowo. Od 32. tygodnia będzie to 2 spotkania w tygodniu.

Jeśli nie wybrałaś jeszcze swojej położnej POZ, czas zrobić to teraz. Pamiętaj, że wybór położnej jest dowolny – nie obowiązuje rejonizacja, nie musisz także wybierać położnej w przychodni, gdzie zatrudniony jest wybrany dla dziecka pediatra. Warto poprosić koleżanki, które są już mamami o polecenie godnej zaufania położnej środowiskowej.

Jak ciąża wpłynęła na twój charakter?

Pytanie 1 z 16
Oczekiwanie na dziecko to dla ciebie: