Podczas 30. tygodnia ciąży zaczynasz zapewne myśleć już o urządzaniu pokoju dla dziecka. Wiele przyszłych mam nagle postanawia zrobić remont, wyszorować okna i podłogi, poprzestawiać meble... Zobacz, jak rozwija się dziecko w 30. tygodniu ciąży i jeśli się dobrze czujesz, ruszaj do sklepu kompletować wyprawkę.
30. tydzień ciąży to 7. miesiąc ciąży i 3. trymestr ciąży. To 28. tydzień życia dziecka.
Kalkulator ciąży
Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.
Co chcesz wiedzieć:
Spis treści
- 30. tydzień ciąży - rozwój dziecka
- 30 tydzień ciąży - ZDJĘCIA
- 30. tydzień ciąży - wielkość i wygląd dziecka
- 30. tydzień ciąży - objawy ciąży
- 30. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe
- 30. tydzień ciąży - badania
30. tydzień ciąży - rozwój dziecka
W 30. tygodniu ciąży dojrzewają nadal płuca i mięśnie dziecka: nóżki malca rozwijają się najpóźniej, na razie ich mięśnie są jeszcze bardzo słabe.
Bardzo szybko rozwija się za to mózg, jest coraz bardziej pofałdowany, co pozwala mu już na kontrolę i regulację temperatury ciała, a w przyszłości umożliwi maluszkowi przyswajanie i zapamiętywanie informacji. Coraz większy mózg wypycha kości czaszki do przodu.
W 30. tygodniu ciąży część dzieci ustawia się już głową w dół i pozostaje w tej pozycji do porodu. Pozostałe zrobią to w najbliższych tygodniach.
Zobacz też: 31. tydzień ciąży - jak rozwija się dziecko?
Wypróbuj kalkulatory - narzędzia przydatne na czas ciąży
30 tydzień ciąży - ZDJĘCIA
Listen to "Pregoreksja - dlaczego odchudzanie w ciąży jest niebezpieczne? [SuperZdrowi]" on Spreaker.30. tydzień ciąży - wielkość i wygląd dziecka
W 30. tygodniu ciąży dziecko waży około 1400 g i mierzy ok. 39-40 cm. W macicy robi się ciasno, więc dla wygody dziecko kuli się i krzyżuje rączki oraz nóżki.
Przez skórę dziecka nie widać już siateczki naczyń krwionośnych, bo skóra robi się grubsza. U płodów płci męskiej jądra zstępują do moszny, u dziewczynek natomiast wyraźnie widać już łechtaczkę, nie zakrytą jeszcze zbyt małymi wargami sromowymi.
Jego ruchy nie są już tak gwałtownie przez ciebie odczuwane, chociaż aktywny płód wierci się niemal bez przerwy. Wiele kobiet zauważa, że ich dzieci są najbardziej ruchliwe około północy.
Czytaj: Ruchy dziecka: 10 najważniejszych informacji
Obracanie dziecka w brzuchu sposobem na uniknięcie cesarskiego cięcia
W 30. tygodniu ciąży waga maluszka wynosi około 1400 gramów. Maluch mierzy już 39 cm (od czubka głowy do stóp). Powoli więc zbliża się do swoich wymiarów i wagi urodzeniowej.
30. tydzień ciąży - objawy ciąży
Zwiększająca się waga w ciąży nie ułatwia przyszłej mamie życia w ostatnim trymestrze ciąży. Pojawia się zmęczenie, które jest to typowym objawem w 30. tygodniu ciąży i nie powinnaś się nim niepokoić.
Im większy brzuch, tym trudniej jest ci się poruszać, trudniej też znaleźć wygodną pozycje do spania.
Prawdopodobnie możesz mieć teraz duży apetyt. To dlatego, że malec rośnie teraz bardzo intensywnie i gromadzi tkankę tłuszczową, dlatego potrzebuje twoich kalorii.
To jednak prosta droga do tego, żebyś i ty zdobyła dodatkową tkankę tłuszczową, a tego na pewno nie chcesz. Aby nie przytyć nadmiernie, jedz zdrowo (unikaj fast foodów), sięgaj po warzywa, kasze, chude mięso, owoce, produkty z pełnego przemiału i ryby.
Sprawdź: Wypróbuj nasz kalkulator wagi i sprawdź, ile możesz przytyć w ciąży
Dieta w ciąży – jadłospis dla ciężarnej
30. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe
Każda ciąża jest inna i każda kobieta w inny sposób odczuwa uroki i ciemniejsze strony tego stanu. Może więc się okazać, że mimo dużego brzuszka do końca ciąży będziesz tryskać energią.
Nie zdziw się, jeśli najdzie cię ochota na remont mieszkania. To syndrom wicia gniazda, czyli zjawisko, które podświadomie każe kobiecie przygotowywać dom na spotkanie maluszka.
Pamiętaj, aby się nie przemęczać i zlecić trudne do wykonania prace partnerowi lub rodzinie, jeśli nie chcesz, by to szaleństwo skończyło się przedwcześnie na porodówce.
Sama ogranicz się do wyboru koloru zasłonki, modelu łóżeczka czy kupna skarpetek. To dobry czas na kompletowanie wyprawki dla dziecka, bo wiesz już, jakiej będzie płci, możesz więc kupić konkretne rzeczy. Zajęcia miłe, czasochłonne, a zarazem bezpieczne.
W 30. tygodniu ciąży nie przeprostowuj kręgosłupa i nie wypinaj brzucha. Może to spowodować problemy z kręgosłupem po porodzie – trudno będzie skorygować lordozę.
Prawidłową postawę podczas ciąży pomogą utrzymać ćwiczenia pilates i regularna, niekoniecznie intensywna, aktywność fizyczna. Dużo spaceruj, pływaj, a jeśli już nie pracujesz, staraj się jak najczęściej wychodzić z domu (chyba, że lekarz zabroni z uwagi na dobro ciąży).
Czytaj: Ćwiczenia dla ciężarnych: dlaczego warto je wykonywać?
Joga dla kobiet w ciąży. Pozycje jogi dla ciężarnych
30. tydzień ciąży - badania
Między 27.–32. tygodniem ciąży wykonuje się zazwyczaj ogólne badanie USG, oceniające stopień rozwoju płodu. Lekarz ocenia anatomię dziecka, sprawdza, czy od poprzedniego badania nie pojawiły się jakieś nieprawidłowości w budowie dziecka, czy maluch prawidłowo rośnie. Lekarz ocenia także ilość wód płodowych oraz czynność serca płodu.
Oprócz USG powinnaś teraz wykonać inne badania zlecone zapewne przez twojego ginekologa: morfologię krwi, badanie ogólne moczu. Jeśli masz wskazanie, czyli grupę krwi z czynnikiem Rh (–). wykonaj badanie w kierunku oceny przeciwciał anty-D. To ostatni tydzień, kiedy powinno się podać immunoglobulinę anty-D.
Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!
Czas wykonać kolejne badanie ultrasonograficzne zalecane pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży. Lekarz ocenia prawidłowość rozwoju płodu. Ponownie przygląda się poszczególnym narządom.
Określa także szacowaną masę płodu (EFW – estimated fetal weight). Masa szacowana jest na podstawie algorytmu matematycznego, w który wyposażony jest aparat USG. Zwykle do oszacowania masy potrzebny jest pomiar obwodu główki (HC – head circumference), obwodu brzuszka (AC – abdominal circumference), długości kości udowej (FL – femur length).
Lekarz określa na jakim centylu znajduje się maleństwo (prawidłowo powinno znajdować się pomiędzy 10 a 90 centylem dla danego wieku ciążowego w danej populacji) i porównuje poszczególne parametry biometryczne w aktualnym USG z wynikiem z poprzedniego USG, żeby określić czy płód prawidłowo wzrasta.
Polecany artykuł:
Zbilansowana dieta w ciąży a nie odchudzanie - POSŁUCHAJ PODCASTU.