Dla mam 9. tydzień ciąży może być trudny, ale nie jest to reguła. Jeśli czujesz się dobrze, nie ma sensu, abyś wprowadzała zmiany w swoim trybie życia. Warto jednak pamiętać o tym, że im wcześniejsza ciąża, tym większe ryzyko jej niepowodzenia. Zobacz, jak rozwija się dziecko w 9. tygodniu ciąży i co dzieje się w organizmie mamy.
9. tydzień ciąży to początek 3. miesiąca ciąży i 1. trymestr ciąży. To 7. tydzień życia dziecka.
Kalkulator ciąży
Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.
Co chcesz wiedzieć:
Spis treści
- 9. tydzień ciąży - rozwój dziecka
- 9. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
- 9. tydzień ciąży - wygląd płodu
- 9. tydzień ciąży - objawy
- 9. tydzień ciąży - dolegliwości: ból podbrzusza i plamienie
9. tydzień ciąży - rozwój dziecka
9. tydzień ciąży to końcówka okresu zarodkowego rosnącego dziecka. Pojawiają się zaczątki mózgu oraz płuca, nerki, wątroba, układ pokarmowy i krwionośny oraz całkowicie ukształtowany kościec.
Na razie jeszcze zbudowany jest nie z kości, ale z galaretowatej chrząstki. Samorzutnie kurczą się mięśnie, dzięki czemu dziecko porusza się. Ręce i nogi są już wyposażone w palce.
Istotną zmianą w tym czasie jest podział na płeć. Chociaż nie widać, jakiej płci będzie dziecko (dowiesz się tego z USG za ok. 3-4 tygodnie), mimo że wszystko jest już zapisane w genach. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek – jajeczka.
9. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
9. tydzień ciąży - wygląd płodu
Na USG robionym w 9. tygodniu ciąży przyszli rodzice mogą zobaczyć już wyodrębniony tułów i kończyny dziecka, główka wciąż przylega do klatki piersiowej. Głowa nadal jest ona największym elementem ciała – musi taka być, by pomieścić ekspresowo rosnący mózg.
Zmienia się też twarz płodu, nabierając więcej ludzkich cech: pojawia się górna warga, a nawet dziurki w nosie. Uwydatnia się dolna szczęka, rysuje broda, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy – ku przodowi twarzy.
W 9. tygodniu ciąży dziecko ma już 2,5 cm, licząc odległość od czubka głowy do końca tułowia. Ta metoda została stworzona ze względu na częste podkurczanie nóżek dziecka.
Czytaj również: Polecamy kalkulatory: Przydatne narzędzia na czas ciąży
Sprawdź, jak wygląda rozwój dziecka w 10 tygodniu ciąży
Kalkulator ciąży - sprawdź, w którym tygodniu ciąży jesteś
Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!
W 9. tygodniu ciąży dziecko ma już 2,5 cm. Wyglądem przypomina owoc winogrona.
9. tydzień ciąży - objawy
9. tydzień ciąży to czas, gdy niektóre mamy mogą szczycić się wyjątkowo gładką, kwitnącą cerą. Innym jednak na skórze „kwitną” liczne wypryski, a cera staje się szczególnie podatna na podrażnienia.
Jeśli masz jasną karnację, zapewne często się rumienisz. To naturalny efekt zwiększonej objętości krwi w czasie ciąży.
W 9 tygodniu ciąży wszystkim przyszłym mamom powiększa się biust. Czas na kupno wygodnego biustonosza dla ciężarnych – rozwojowego, bo to nie koniec tego procesu. Na pewno zwróciłaś uwagę, że zmienia się też wygląd piersi: otoczka brodawki sutkowej nabiera koloru lekko brązowego.
Chociaż piersi rosną, to jednak wielkość brzucha w 9. tygodniu ciąży nie zmienia się. Nie jest on jeszcze widoczny, choć ty sama możesz czuć ucisk w pasie.
Możesz nadal odczuwać nudności i wymioty, które w ciągu następnych dwóch, trzech tygodni będą miały największe nasilenie.
9. tydzień ciąży - dolegliwości: ból podbrzusza i plamienie
W twoim organizmie następują także inne zmiany – dotyczą wielu narządów, nie tylko piersi. W 9. tygodniu ciąży twoja macica zaczyna się powiększać, możesz więc odczuwać tępy ból w podbrzuszu.
U niektórych kobiet pojawia się także skąpa czerwonawa lub brązowawa wydzielina z pochwy w terminie „normalnego” pojawiania się miesiączki. To zazwyczaj niegroźny objaw zmian hormonalnych, ale plamienie zawsze lepiej skonsultować z lekarzem.
Czytaj również: Na co zwrócić uwagę przy doborze bielizny ciążowej?
Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe
Jakie badania wykonać w 3. miesiącu ciąży. Zobacz FILM
Zmiany ciążowe dotyczą niemal każdego układu twoim organizmie. Stopniowo zwiększa się objętość krwi, w szczególności jej części zwanej osoczem.
W rezultacie krew staje się bardziej rozcieńczona. Zjawisko to nazywamy hemodylucją. Dodatkowo, na skutek rozszerzania się naczyń krwionośnych, masz niskie ciśnienie krwi.
Może to skutkować osłabieniem i tendencją do omdleń. Zadbaj o możliwość regeneracji i wypoczynku, kiedy tego potrzebujesz.
W związku ze zwiększeniem objętości krwi krążącej, twoje serce zaczyna bić nieco szybciej – w ciąży pojedynczej o około 10 – 15 uderzeń na minutę, w ciąży bliźniaczej o 20 – 30 uderzeń na minutę.
Twój organizm potrzebuje teraz również więcej tlenu – ze względu na swój przyspieszony metabolizm, potrzebuje go także w coraz większej ilości dziecko.
Twoje oskrzela i tchawica rozszerzają się, dzięki czemu więcej tlenu dociera do płuc. Zadbaj o częste przebywanie na świeżym, jak najmniej zanieczyszczonym powietrzu.