26 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-06-07 12:38

W 26 tygodniu ciąży często pojawia się anemia. Przestrzegając odpowiedniej diety możesz jej skutecznie zapobiec. Sprawdź, jak zachowuje się twoje ciało w 26 tygodniu ciąży i jak rozwija się dziecko.

26 tydzień ciąży

i

Autor: Getty images 26 tydzień ciąży to dobry czas na kompletowanie wyprawki dla maluszka.

W 26 tygodniu ciąży dziecko potrzebuje bardzo dużo wapnia, bo proces kostnienia jest teraz na najwyższym poziomie. Dlatego warto zadbać o prawidłową dietę i suplementy w ciąży.

Pod koniec 6 miesiąca ciąży możesz też zauważyć pewne zmiany w swoich piersiach, które już przygotowują się do karmienia.

 

Który to miesiąc ciąży?

26 tydzień ciąży, to już 6 miesiąc ciąży i przedostatni tydzień 2 trymestru ciąży. To 24 tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 26 tydzień ciąży - rozwój dziecka
  2. 26 tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 26 tydzień ciąży - objawy ciąży 
  4. 26 tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe
  5. 26 tydzień ciąży - wielkość i wygląd dziecka

26 tydzień ciąży - rozwój dziecka

26 tydzień ciąży to mały-wielki przełom w rozwoju psychomotorycznym płodu. Dziecko wreszcie otwiera oczy (wcześniej jego powieki były ciągle zaciśnięte).

Są momenty, gdy w „domku” dziecka robi się jaśniej - zależy to od grubości twojego ubrania i oświetlenia pomieszczenia. Dziecko nie lubi jasnego światła, dlatego odwraca główkę od jego źródła, a nawet potrafi zasłonić oczy rączkami.

W 26 tygodniu ciąży w ramach ćwiczeń oddechowych dziecko wciąga wody płodowe nosem i z jego pomocą je „wydmuchuje” lub wypuszcza je ustami.

To dla układu oddechowego trening przed prawdziwym oddychaniem, które organizm malca podejmie zaraz po odcięciu pępowiny.

Do tego procesu przygotowują się też płuca, które wytwarzają surfaktant. To substancja, która jest niezbędna do prawidłowego oddychania po porodzie. Wypełnia pęcherzyki płucne od wewnątrz, bo na razie nie ma w nich powietrza, mogłyby więc zapadać się jak przebita piłka.

Ale właśnie dzięki temu surfaktantowi pęcherzyki nie zapadają się ani nie zlepiają i – w razie gdyby dziecko urodziło się już teraz – płuca będą częściowo przygotowane do oddychania. A to często duży problem przy przedwczesnym porodzie.

Kręgosłup dziecka jest coraz twardszy i silniejszy, a jego narządy pracują coraz doskonalej. Świetnie słychać bicie serca, czego świadkiem możesz być podczas badania USG.

Maluszek reaguje nie tylko na światło, ale i na inne bodźce - dotykowe i słuchowe. Potrafi odczuwać dźwięki przez drgania wód płodowych, dlatego czasem może się przestraszyć nagłym hałasem.

Czytaj:

Co widzi dziecko w brzuchu? Jak rozwijają się zmysły?

Jak rozwija się dziecko w 27 tygodniu ciąży?

26 tydzień ciąży - ZDJĘCIA

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
26 tydzień ciąży

Autor: Getty images

W 26 tygodniu ciąży średnia waga dzieci wynosi blisko kilogram, czyli tyle co dorodna papaja. Długość maluszka (mierzona od czubka głowy do stóp) wynosi zaś około 35 cm.

26 tydzień ciąży - objawy ciąży 

Brzuch w 26 tygodniu ciąży jest już zaokrąglony i dość dobrze widoczny. Ważne jest teraz, abyś zadbała o swoją skórę na brzuszku, odpowiednio ją pielęgnując, co pozwoli ci uniknąć rozstępów.

Pod koniec 2 trymestru często bowiem pojawiają się te nieestetyczne zmiany. Pielęgnuj napiętą skórę stosując kremy nawilżające oraz środki przeciwko rozstępom, z których większość przeznaczona jest do stosowania już od początku 4 miesiąca ciąży.

Zwróć też uwagę na rozstępy na swoich piersiach. Pod koniec 6 miesiąca biust jest powiększony, gdyż piersi przygotowują się do laktacji.

Nie zdziw się, jeśli zauważysz wyciekającą z nich gęstą żółtawą wydzielinę. Choć trudno w to uwierzyć, masz już pokarm. Tak się czasem zdarza, że pierwsze mleko, nazywane siarą lub młodziwem, pojawia się na długo przed porodem, nawet w 26 tygodniu ciąży.

Tak twój organizm przygotowuje się do karmienia piersią dziecka. Jednak jeśli nie zaobserwujesz u siebie siary, nie przejmuj się – nie ma to znaczenia dla przyszłego karmienia piersią. Jego brak na tym etapie nie jest powodem do obaw. Będzie jeszcze czas na jego wyprodukowanie.

W 26 tygodniu ciąży w piersiach mogą także pojawić się niewielkie, twarde, zaczerwienione i dość bolesne grudki. Są one wynikiem zatkania przewodów mlecznych i mogą się pojawić już we wcześniejszym okresie ciąży.

Na zatkane przewody mleczne najlepiej jest zastosować ciepłe okłady i masaż piersi w ciąży. Podobnie działa strumień ciepłej wody pod prysznicem.

Czytaj:

Masaż piersi w ciąży. Jak zadbać o biust w ciąży?

Rozstępy w ciąży. 14 skutecznych kremów na rozstępy

Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

26 tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe

W 26 tygodniu ciąży możesz już zacząć odczuwać typowe ciążowe dolegliwości, jak żylaki na nogach i w okolicach odbytu (hemoroidy), zaparcia, obrzęki nóg.

Żylaki są częstą dolegliwością, której sprzyja ciążowy przyrost wagi, brak ruchu, ale i czynniki genetyczne, obrzęki natomiast spowodowane są utrudnionym odpływem nadmiaru wody i soli z kończyn dolnych.

Zaparcia to z kolei wynik słabszej perystaltyki jelit spowodowanej zmianami hormonalnymi, ale i uciskiem macicy na narządy układu pokarmowego. Na każdą z wymienionych dolegliwości pomoże lekkostrawna dieta, pełna błonnika, picie dużych ilości wody oraz aktywność fizyczna

Czytaj:

Wypróbuj nasze kalkulatory - przydatne narzędzia na czas ciąży

Obrzęki w ciąży - sposoby na problemy z nogami w ciąży

Charakterystycznym problemem w 2 trymestrze ciąży może być też niedokrwistość. Może pojawić się właśnie w okolicach 26 tygodnia ciąży jako skutek tego, że organizm cały czas przygotowuje się do utraty krwi w czasie porodu.

Dlatego produkuje jej więcej i zwiększa jej objętość, podobnie jak szpik produkuje zwiększoną liczbę czerwonych krwinek. Takie "rozcieńczenie" krwi powoduje anemię.

Z niedokrwistością w ciąży trzeba walczyć, ponieważ utrudnia ona gojenie się tkanek po porodzie i może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, które pod koniec okresu płodowego gromadzi żelazo, czerpiąc je z krwi mamy - jeśli nie otrzyma go w odpowiedniej ilości, jego zapasy będą niewystarczające.

Jeśli lekarz stwierdzi u ciebie anemię, zaleci dietę bogatą w żelazo, a także suplementację w ciąży preparatem witaminowym lub żelazem w tabletkach.

Czytaj:

Niedokrwistość w ciąży: anemia jak do niej nie dopuścić?

Czy niedobory ŻELAZA W CIĄŻY mogą być przyczyną porodu przedwczesnego?

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

26 tydzień ciąży - wielkość i wygląd dziecka

W 26 tygodniu ciąży rozwijający się płód coraz szybciej zyskuje na wadze i rośnie, dlatego w macicy robi mu się ciasno: pod koniec 2 trymestru waży ok. 900 g.

Może już teraz przyjąć pozycję embrionalną z główką skierowaną w dół. Co prawda do porodu jeszcze daleko, ale z czasem coraz trudniej byłoby mu się obrócić w prawidłowym kierunku, dlatego większość dzieci instynktownie robi to wtedy, gdy jeszcze ma możliwość w miarę swobodnego "pływania" w wodach płodowych.

To ważne, bo od ułożenia dziecka może zależeć to, czy będziesz w stanie rodzić naturalnie - ułożenie pośladkowe zazwyczaj wymaga przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Czytaj:

Jak powinno być ułożone dziecko w brzuchu?

Jak przygotować się do cesarki?

Badania w 6. miesiącu ciąży
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Możesz mieć problemy ze snem. Twoja macica sięga już teraz powyżej pępka, więc jeśli lubiłaś spać głównie na brzuchu, problemem może być znalezienie wygodnej pozycji. Zalecana jest pozycja na lewym boku – jest ona najkorzystniejsza dla krążenia krwi w twoim organizmie i dobrego ukrwienia łożyska.

Będzie ci wygodniej, jeśli pomiędzy nogi włożysz sobie wałek – możesz zrobić go z kołdry, koca lub zakupić specjalną poduszkę – rogal w kształcie C – dla kobiet w ciąży.

Przyczyną nocnych pobudek jest też częstomocz. Wiele kobiet skarży się również na skurcze łydek i stóp. Ich przyczyną jest utrudnione krążenie krwi w żyłach kończyn dolnych, a także niedobory magnezu. Zadbaj o dietę bogatą w ten makroelement i regularne ćwiczenia fizyczne.

26 tydzień ciąży to też dobry moment, żeby pomyśleć o szkole rodzenia, jeśli dotąd tego nie zrobiłaś. Zrób dobry wywiad wśród młodych mam i wybierz szkołę, która oferuje dobrej jakości edukację okołoporodową. Szkoła ma cię przygotować do jak najlepszego doświadczenia porodu i początków macierzyństwa, a nie do bycia potulną pacjentką danego szpitala!

Sonda
Czy pracujesz będąc w ciąży?