23. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-06-04 13:51

W 23. tygodniu ciąży twój brzuszek w porównaniu z poprzednim tygodniem znów jest trochę większy, dlatego to naturalne, że chętnie porównujesz swoją wagę z innymi ciężarnymi. Sprawdź, ile przytyłaś i jak rozwija się twój maluszek w 23. tygodniu ciąży.

ciąża

i

Autor: Getty images W 23 tygodniu ciąży brzuch jest coraz większy – jego obwód przy średniej wadze przyszłej mamy, może wynosić od ok. 80 do 90 cm.

W 23. tygodniu ciąży twój maluszek większość czasu spędza na śnie. Kołyszą go twoje ruchy – gdy chodzisz, krzątasz się po domu... Z uwagi na to, że jego układ nerwowy coraz lepiej funkcjonuje, może zacząć odczuwać ból. Na szczęście macica i wody płodowe skutecznie chronią dziecko przed nieprzyjemnymi doznaniami.

Który to miesiąc ciąży?

23. tydzień ciąży to początek 6. miesiąca ciąży i 2. trymestr ciąży. To 21. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój dziecka w 23. tygodniu ciąży
  2. Wielkość i wygląd dziecka w 23. tygodniu ciąży
  3. Objawy ciąży w 23. tygodniu ciąży
  4. Dolegliwości ciążowe w 23. tygodniu ciąży

Rozwój dziecka w 23. tygodniu ciąży

W 23. tygodniu ciąży twardnieją kostki w uchu środkowym dziecka, co pozwala dziecku odbierać dźwięki dochodzące do niego z wnętrza ciała mamy, ale i spoza macicy.

W 23. tygodniu ciąży dziecko śpi prawie 20 godzin na dobę, ale i tak znajduje dość czasu i ochoty na dokazywanie. Najchętniej wtedy, kiedy ty śpisz, bo brak kołysania pobudza dziecko do aktywności.

Wielkość i wygląd dziecka w 23. tygodniu ciąży

W 23. tygodniu ciąży płód mierzy około 30 cm (licząc z nóżkami), a waży około 500 g. Jego ciało jest już ukształtowane, nabiera też prawidłowych proporcji. Chociaż wiele narządów już działa, to jednak, nadal udoskonala się ich  funkcjonowanie.

Skóra dziecka jest wciąż pomarszczona, ma czerwonawy odcień za sprawą rozwijających się pod nią naczyń krwionośnych i jest pokryta tłustą mazią płodową. Dzięki niej skóra nie nasiąka płynem owodniowym.

Zobacz: Co się dzieje w twoim brzuchu  - kalendarz ciąży

Jak rozwija się płód w 24 tygodniu ciąży?

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
24 tygodnia ciąży

Autor: Getty images

W 23. tygodniu ciąży twoje maleństwo kształtem i wagą przypomina dorodnego bakłażana - nic dziwnego, że wyraźnie wyczuwasz jego ruchy i kopnięcia. Z tygodnia na tydzień te ruchy będą jeszcze silniejsze.

Objawy ciąży w 23. tygodniu ciąży

W 23. tygodniu ciąży macica umiejscowiona jest nad pęcherzem moczowym i powoduje jego ucisk, zatem niedługo znowu zaczniesz częściej odwiedzać toaletę.

Brzuch jest coraz większy – jego obwód przy średniej wadze przyszłej mamy, może wynosić od ok. 80 do 90 cm. Na razie jest wysoko, obniży się dopiero tuż przed porodem, gdy dziecko wpasuje się w kanał rodny. Możesz też zajrzeć do środka swojego brzucha dzięki badaniu USG.

Czytaj: Badanie USG w ciąży - co to jest USG 3D i 4D?

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch

Dolegliwości ciążowe w 23. tygodniu ciąży

Pomiędzy 4. miesiącem a 7. miesiącem ciąży wiele kobiet doświadcza silniejszych niż wcześniej orgazmów. Zdaniem naukowcy płód to odczuwa i reaguje na niego przyspieszonym biciem serca. Nie potrafią jednak wyjaśnić, czy przyczyną są skurcze macicy, czy też endorfiny.

W 23. tygodniu ciąża jest już na tyle zaawansowana, że możesz się cieszyć z jej uroków, ale jeszcze nie tak dojrzała, by zakłócać normalne funkcjonowanie.

Mimo to zaczynasz odczuwać jej pierwsze niedogodności. Rosnący brzuch wymusza zmianę sylwetki, dlatego możesz zacząć odczuwać bóle pleców.

Pamiętaj, ze najlepszym lekarstwem na to jest wzmocnienie mięśni pleców przez ćwiczenia na ból kręgosłupa. Oczywiście teraz nie możesz gimnastykować się zbyt intensywnie, ale jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, zapisz się na jogę, fitness dla przyszłych mam, koniecznie wykup karnet na basen, bo pływanie wzmacnia mięśnie grzbietu i pleców.

W 23. tygodniu ciąży możesz zauważyć ciemne plamki na skórze – to przebarwienia, które pod wpływem hormonów stają się bardziej wyraźne.

Jeśli twój 23. tydzień ciąży wypada latem, chroń skórę przed słońcem – od promieni UV przebarwienia stają się mocniejsze.

Typową dolegliwością 2 trymestru są bolesne skurcze łydek. Może to świadczyć o niedoborach substancji odżywczych, dlatego spróbuj urozmaicić swoją dietę o produkty bogate w magnez i potas. Być może konieczne będzie też przyjmowanie suplementów, ale o tym musi zadecydować lekarz. 

Czytaj: 11 sposobów na ból pleców w ciąży

Opalanie w ciąży: czy w ciąży wolno się wygrzewać na słońcu?

23. tydzień ciąży to dobry czas na to, by powoli zacząć się rozglądać za szpitalem, w którym chcesz urodzić swoje dziecko. To ważne, żeby wybrać taką placówkę, która spełnia twoje oczekiwania i której personel będzie ci odpowiadać.

Poszukaj też szkoły rodzenia. Wprawdzie na uczęszczanie na zajęcia jeszcze za wcześnie – trwają one zwykle 6 tygodni – ale warto mieć czas, aby znaleźć te najlepszą.

Badania w 6. miesiącu ciąży
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Zgaga to objaw, który towarzyszy wielu przyszłym mamom. Winowajcą są znowu hormony ciążowe, a dokładnie progesteron powodujący zwiotczenie dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo, rosnąca macica powoduje zwiększanie ciśnienia wewnątrz żołądka.

Skutkuje to przesuwaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, dające nieprzyjemne odczucie pieczenia. Możesz łagodzić tę dolegliwość jedząc częściej mniejsze porcje posiłków i dokładnie przeżuwając pożywienie.

Warto spożywać posiłki o umiarkowanej temperaturze – nie za zimne i nie za gorące, zrezygnować z potraw pikantnych, tłustych, smażonych oraz bardzo słodkich, a wybierać produkty bogate w białko.

Pomocne bywa również spożywanie kisielu z siemienia lnianego lub napoju z glinki leczniczej. Jeśli zgaga dokucza ci nocą, pamiętaj by ułożyć się nieco wyżej na poduszkach, aby kwasy żołądkowe nie cofały się zbyt łatwo do przełyku.

Czy znasz swoje ciążowe prawa i przywileje?
Pytanie 1 z 12
Możesz skorzystać z bezpłatnej opieki położnej jeszcze przed porodem?
Zdjęcie