W 32. tygodniu ciąży nie czujesz się najlepiej – winny temu jest stres związany z przyszłym porodem i obawą „jak to będzie”. Masz również coraz większe problemy z poruszaniem się. Zobacz, jak sobie radzić z dolegliwościami w 3. tygodniu ciąży.
32. tydzień ciąży to początek 8. miesiąca ciąży i prawie półmetek 3. trymestru ciąży. To 30. tydzień życia dziecka
Kalkulator ciąży
Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.
Co chcesz wiedzieć:
Spis treści
- Rozwój dziecka w 32. tygodniu ciąży
- Wielkość i wygląd dziecka w 32. tygodniu ciąży
- Objawy ciąży w 32. tygodniu ciąży
- Dolegliwości ciążowe w 32. tygodniu ciąży
- Usg i badania rekomendowane w 32. tygodniu ciąży
Polecany artykuł:
Rozwój dziecka w 32. tygodniu ciąży
Dziecko w 32. tygodniu ciąży nie ma już miejsca na podskoki, a ponieważ sprawiają mu one wielką frajdę, łatwo z nich nie rezygnuje.
Dlatego teraz ruchy dziecka mogą być dla ciebie nieprzyjemne, a nawet bolesne. Jeśli dziecko do w 32. tygodnia ciąży nadal nie ustawiło się główką w dół, nie trać nadziei. Dzieci potrafią samodzielnie obrócić się do porodu niemal w ostatniej chwili.
Dziecko w w 32. tygodniu ciąży rozróżnia dzień i noc, ma okresy czuwania i snu z marzeniami sennymi. Najbardziej lubi muzykę poważną, choć jego gusta muzyczne mogą być różne. Wiesz, kiedy dziecko się uspokaja, kiedy jest zaniepokojone, co lubi, a za czym nie przepada.
Wielkość i wygląd dziecka w 32. tygodniu ciąży
W 32. tygodniu ciąży dziecko waży już 1800 g i mierzy ponad 40 cm. Płuca malca potrafią się już rozprężać i mają wystarczające pole powierzchni, by umożliwić przechodzenie tlenu do krwi.
Nie ma jeszcze krążenia płucnego, które włączy się dopiero po porodzie, ale wszystkie naczynia krwionośne czekają już w gotowości. Jeśli to chłopiec, w 3.2 tygodniu ciąży jego jądra zstępują na właściwe miejsce.
Czytaj: Rozwój płodu: co widzi dziecko w brzuchu? Jak rozwijają się zmysły?
Muzyka w ciąży: czy warto puszczać muzykę dziecku w brzuchu?
Twój maluszek przybiera teraz dynamicznie na wadze. Jego ciężar ciała może już sięgać nawet 1800 g, a długość ciała 42 cm. To już całkiem blisko do osiągnięcia masy urodzeniowej.
Objawy ciąży w 32. tygodniu ciąży
Macica, której pojemność od początku ciąży wzrosła 500-krotnie, wypełnia w 32. tygodniu ciąży już niemal całą jamę brzuszną, a jej dno znajduje się tuż pod żebrami.
Ucisk na przeponę powoduje trudności ze złapaniem oddechu. Dolegliwości te łagodzi spanie z wysoko uniesioną głową.
Twój brzuch jest teraz bardzo duży, co odbija się również na twojej wadze. W końcu składa się na nią to, co się w nim znajduje, a więc dziecko (ponad półtora kilograma), macica, płyn owodniowy czy łożysko.
To wszystko razem ze zwiększoną objętością krwi i wodą zatrzymywaną przez organizm składa się na dodatkowe 6–7 kg.
W 32. tygodniu ciąży wybierz szpital, w którym urodzisz. Zaplanuj też tak uczęszczanie do szkoły rodzenia, aby zdążyć odbyć wszystkie zajęcia. Zastanów się, czy wolisz szkołę, w której zajęcia są skomasowane np. w ciągu weekendu, czy też cotygodniowe spotkania.
Dolegliwości ciążowe w 32. tygodniu ciąży
Duży brzuch sprawia, że masz nie tylko problemy ze schyleniem się, np. aby zawiązać buty. Masz również kłopoty z utrzymaniem równowagi. To dlatego, ze zmieniła się twój środek ciężkości ciała. Lepiej więc spacerować powoli i dostojnie.
Typowe objawy dla 32. tygodnia ciąży to np. biała wydzielina z pochwy. Pojawia się ponieważ na tym etapie ciąży korek zamykający wejście do macicy (czop śluzowy) czasami przepuszcza trochę śluzu.
Jeśli jednak jest jej naprawdę bardzo dużo lub ma nieprzyjemny zapach, skonsultuj się z lekarzem.
Możesz też mieć przesuszoną skórę, co jest spowodowane burzą hormonalną, która ciągle szaleje w twoim organizmie i dalszym rozciąganiem się skóry.
Ta ostatnia przyczyna wywołuje również świąd skóry – jeśli jest bardzo dokuczliwy, udaj się do lekarza. Swędzenie brzucha może być też objawem cholestaza ciężarnych.
Czytaj: Białe upławy w ciąży: czy są powodem do niepokoju?
Cukrzyca ciężarnych: diagnoza i co dalej?
Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!
Twój brzuszek jest już całkiem spory. Dno macicy (czyli jej górna część) sięga połowy odległości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym.
Twój środek ciężkości przesunął się do przodu. Łatwiej z tego powodu o zaburzenia równowagi. To także zwiększone obciążenie dla kręgosłupa, którego bóle mogą ci teraz dokuczać.
Jest to mniej prawdopodobne, jeśli w ciąży jesteś aktywna fizycznie np. uczestniczysz w zajęciach jogi lub fitness dla ciężarnych. Jeśli bóle mimo wszystko dokuczają, pomoże ci fizjoterapeuta lub osteopata – znajdź takiego, który ma doświadczenie lub otwartość na pracę z ciężarnymi.
Możesz spodziewać się masażu. Być może twój ciążowy brzuszek zostanie też oklejony taśmami, żeby nieco odciążyć kręgosłup. Podobne odciążenie możesz też zrobić sobie sama, jeśli nauczysz się odpowiednio zawiązywać brzuch chustą.
Usg i badania rekomendowane w 32. tygodniu ciąży
Pomiędzy 27. tygodniem a 32. tygodniem ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie następujących obowiązkowych badań: USG, morfologia krwi, badanie moczu, przeciwciała odpornościowe (anty Rh), pomiar ciśnienia, pomiar masy ciała, ocena pH wydzieliny pochwowej, badanie położnicze (wysokość dna macicy), ocena czynności serca płodu (KTG). Jeśli któregoś z nich nie zrobiłaś do 32 tygodnia ciąży, zapytaj o to niezwłocznie lekarza prowadzącego.
Czytaj: Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania
Czy wiesz, że KTG możesz wykonywać samodzielnie w domu
Polecany artykuł: