Umiejętności 10-miesięcznego dziecka
Kalendarz rozwoju dziecka: 10 miesiąc życia dziecka.
Przeciętne 10-miesięczne dziecko ma już kilka pierwszych ząbków. Ząbkowanie to trudny okres, ale górne i dolne jedynki oraz dwójki pomagają smykowi w gryzieniu chrupków, kawałków jabłuszka czy ciasteczka. Dieta 10-miesięcznego niemowlęcia powinna być bowiem urozmaicona: bogata w warzywa i owoce, mięso, ryby oraz produkty zbożowe. Nie zapominaj o podawaniu maluszkowi nabiału i produktów mlecznych, które są niezbędnym elementem jego jadłospisu. W tym wieku nadal powinien pić mleko – z piersi lub modyfikowane.
Rozwój fizyczny dziecka w 10 miesiącu życia
W 10 miesiącu życia dziecko niewiele przybiera na wadze (w granicach ok. 200 g) i rośnie przeciętnie o 1,5 centymetra. Przyrost masy ciała staje się coraz wolniejszy. Niektóre dzieci nawet całkowicie rezygnują już z piersi na rzecz przepysznych, dorosłych potraw, inne jednak będą do mleka mamy wracać jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Jeśli mama nie ogranicza samodzielności dziecka, to być może potrafi on już sam się nakarmić.
Zobacz: Co potrafi 10-miesięczne dziecko? W jaki sposób stymulować jego rozwój?
Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?
Malca rozpiera energia: raczkuje, staje przy meblach, uderza zabawkami w podłogę, rzuca klockami... To dlatego, że jego zdolności motoryczne są coraz większe. Większość dzieci w tym wieku już stoi na dwóch nóżkach, a nawet przesuwa się, robiąc kroczki w bok, ale musi trzymać się mebli. Umie za to doskonale kucać i opadać na pupę, gdy chcą przejść do raczkowania.
Są jednak takie maluchy, które nie potrafią stać, za to doskonale łapią równowagę, siedząc w siadzie prostym, czyli z nóżkami wyciągniętymi przed siebie. Niektóre 10-miesięczne dzieci potrafią nawet wspiąć się na fotel lub kanapę, zarzucając nóżkę na mebel: zdobycie tej umiejętności oznacza dla rodziców konieczność nieustannej obserwacji malca i chronienia go przed upadkiem z wysokości.
Kiedy niemowlę zacznie mówić? Zobacz, jak przebiega rozwój dziecka w 1. roku życia [FILM]
Co powinno umieć 10-miesięczne dziecko?
- Jeśli dużo rozmawiasz ze swoim dzieckiem, to możesz liczyć na to, że również sporo będzie rozumiało np. proste polecenia typu daj, weź, zostaw. Próbuje z tobą rozmawiać, nawet jeśli tylko w swoim języku, to po intonacji odróżnić możesz czy to pytanie czy wyraz radości lub złość. Być może właśnie teraz usłyszycie po raz pierwszy „mama” lub „tata”.
- Możesz zauważyć też początki logicznego myślenia. Zaczyna łączyć przyczynę ze skutkiem, trafnie przewidywać kolejność powtarzających się zdarzeń. Coraz szybciej uczy się reagować na nowe sytuacje, ale wciąż może nie przepadać za nowymi twarzami i samotnością. Jest ukierunkowane na cel i jego postępowanie ma coraz bardziej jasne dla wszystkich przyczyny.
Rozwój intelektualny dziecka w 10 miesiącu życia
Dziecko robi ogromne postępy w procesach myślowych. Przewiduje powtarzające się zdarzenia, dlatego specjalnie upuszcza zabawkę, by mama ją podniosła, naciska guziczek, by usłyszeć muzykę, odkrywa kocyk – by ujrzeć ukrytą pod nim maskotkę. Dynamiczny rozwój intelektualny to również zasługa dużej sprawności rączek, które dotykają, naciskają, wrzucają, wyjmują, ciągną i przekładają.
Każda taka zabawa pokrętłami w zabawkach, klockami czy przedmiotami codziennego użytku rozwija mózg malca, pomaga mu w zdobywaniu doświadczeń i uczy nowych rzeczy. Ulubionymi zajęciami dziecka w tym wieku są: wkładanie i wyjmowanie mniejszych przedmiotów do i z pudełek, układanie piramidy z kółek nakładanych na patyk oraz przeglądanie książeczek (dziecko potrafi już samodzielnie przewrócić stronę chwytem pęsetowym).
10-miesięczne dziecko to mała papuga. Naśladuje kichanie taty i szczekanie psa spotkanego w parku. Nie tylko zaczyna wypowiadać pierwsze słowa, a przynajmniej zlepki głosek, którymi nazywa przedmioty lub czynności, ale i dużo rozumie z tego, co do niego mówisz (w tym proste polecenia, np. „chodź!”).
Coraz aktywniej nawiązuje kontakty z bliskimi mu osobami: tatą, mamą, rodzeństwem... Zaczepia ich, by zwrócić na siebie uwagę, popisuje się, robiąc „pa-pa” lub „Kosi kosi łapci”, bo wie, że wzbudza tym zachwyt otoczenia. Zaśmiewa się z min taty i z jego łaskotek. Potrafi też zwrócić się o pomoc do dorosłego, np. podając mu pusty kubeczek, aby go napełnił.
Wspieraj 10-miesięczne niemowlę w rozwijaniu umiejętności:
- poznawczych:pozwól niemowlęciu na samodzielne rozwiązywanie problemów: otwieranie pudełka, dopasowywanie klocka do otworu w sorterze; dopiero, gdy sobie nie radzi, interweniuj;
- motorycznych: nie zabraniaj dziecku wspinać się na fotele czy chodzić przy szafkach, zadbaj jednak o jego bezpieczeństwo w czasie takiego treningu;
- komunikacyjnych: mów dużo do malucha, łącząc słowa z gestami, np. mówiąc: „daj!” – wyciągnij rękę do dziecka, a podając mu jabłuszko, powiedz: „proszę” i „smacznego”;
- społecznych:dawaj dziecku do zrozumienia, że pewne jego zachowania są złe, np. gdy zaczyna ciągnąć cię za włosy lub niszczyć zabawkę, powiedz stanowczo: „nie!”. Możesz też pogrozić mu palcem, by kojarzył słowo z gestem.
Rozwój emocjonalny dziecka w 10 miesiącu życia
Maluch ma silne poczucie własności i potrafi emocjonalnie związać się z jakąś zabawką. Dlatego nie pozwala innym dzieciom bawić się samochodzikiem, który akurat trzyma w dłoni, może też mieć kłopot np. z zaśnięciem bez ulubionej przytulanki. Najsilniej związany jest jednak z osobą, z którą spędza najwięcej czasu.
Gdy mama, tata czy niania nagle zniknie w toalecie, dziecko podnosi raban na cały dom. To typowy lęk separacyjny, normalny w tym wieku. Powodem do histerii może być również ułożenie w łóżeczku do popołudniowej drzemki, zabranie smoczka czy wyłączenie bajki, którą dziecko oglądało. Maluch nie radzi sobie jeszcze z emocjami i nie potrafi zrezygnować z własnych pragnień i potrzeb tylko dlatego, że jego rodzice uważają, że to dobry pomysł.