11-miesięczne dziecko - jak rozwija się prawie roczne niemowlę?

2021-12-22 11:25

11-miesięczne dziecko może już próbować chodzić, ale jeśli tak nie jest, nie martw się. Prawie roczne dziecko potrafi już rozpoznawać różne rzeczy na obrazkach. Lubi również odkrywać świat i grzebać w każdej pozornie dobrze zamkniętej szafce. Co jeszcze potrafi 11-miesieczny malec?

11-miesięczne dziecko - jak rozwija się niemowlę w 11 miesiącu życia?

i

Autor: Getty images 11-miesięczne dziecko - jak rozwija się niemowlę w 11 miesiącu życia?

Dziecko w 11 miesiącu życia jest coraz sprawniejsze fizycznie i roztropniejsze. Jego rozwój widoczny jest w każdym aspekcie: zaczyna jeść rączką chrupki, kawałki jabłuszka, radzi sobie z kubkiem.

Powinnaś nadal podawać mu mleko i produkty mleczne, bo to bardzo ważny składnik diety dziecka – nawet tego rocznego – ale nie podstawowy. Nowe zalecenia pozwalają na to, aby dziecko w wieku 11. miesięcy jadło wszystko, o ile mama nie obserwuje u niego oznak uczulenia. Dzięki różnorodnej diecie, wychowasz prawdziwego smakosza.

Sprawdź teżKalendarz rozwoju dziecka

Prawidłowy wzrost dziecka w pierwszym roku życia. Tabela wzrostu niemowląt

Spis treści

  1. Rozwój fizyczny dziecka w 11 miesiącu życia
  2. Co potrafi 11-miesięczne dziecko?
  3. Rozwój intelektualny 11-miesięcznego dziecka
  4. Emocje 11-miesięcznego dziecka
  5. Czy 11-miesięczne dziecko powinno już mówić?
  6. Rytm dnia 11-miesięcznego dziecka
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Rozwój fizyczny dziecka w 11 miesiącu życia

Raczkowanie, stanie, kucanie, siedzenie bez podparcia, stawianie pierwszych kroków – to zestaw umiejętności wielu 11-miesięcznych dzieci. Wielu, ale nie wszystkich, i to zupełnie normalne, bo duży procent maluszków zaczyna chodzić dopiero w wieku 13–14 miesięcy.

Ale nawet jeśli twoje dziecko nie porusza się jeszcze samodzielnie na dwóch nóżkach, to i tak jest coraz sprawniejsze fizycznie. A to oznacza, że wszystkie szafki i szuflady znajdujące się w jego zasięgu są w niebezpieczeństwie!

Dłonie dziecka również pracują coraz bardziej precyzyjnie i potrafią otworzyć niejeden zamek, a także łapać przedmioty (nie tylko chwytem pęsetowym, ale i kciukiem oraz palcem wskazującym). A wyrzucanie rzeczy znalezionych w szufladzie to ulubione zajęcie niemowlęcia w tym wieku.

Co potrafi 11-miesięczne dziecko?

  • Samodzielność to jest to. Dziecko coraz więcej umie. Co prawda większość dzieci w 11 miesiącu życia jeszcze nie chodzi, ale podejmują intensywne próby stawiania pierwszych kroków. Dla ciebie ważne jest, to co mówią lekarze: nie poganiaj, nie przyspieszaj, bo w przyszłości skutki mogą być opłakane dla układu ruchu.
  • 11-miesięczny odkrywca śmiało penetruje nieznane rejony, otwiera „nieotwieralne” szafki i zwiedza wszystkie zakamarki mieszkania. Gdy upuści zabawkę, potrafi kucnąć, by ją podnieść. Niestety, z powrotem do pionu bywa gorzej – trzeba najpierw przysiąść, stanąć na czworaka, bądź wykonać inną tajemniczą figurę.
  • Bywa, że dziecko w tym wieku przez chwilę potrafi samo zająć się zabawą, co nie znaczy, że przestanie być zaborcze w stosunku do mamy. Lubi wkładać mniejsze przedmioty w większe, zaczyna się też interesować rysowaniem i książeczkami z obrazkami. Rozpozna na nich psa, kota, krowę i będzie wydawać dźwięki je naśladujące (oczywiście, jeśli go wcześniej tego nauczysz).
  • Dziecko w okolicach 11 miesiąca życia zaczyna rozumieć, że jest odrębnym bytem. Wie czego chce i potrafi się tego stanowczo domagać. Zaczyna też sprawdzać, co mu wolno, czego nie. Bywa, że nie słucha poleceń i spod oka sprawdza twoją reakcję, więc najwyższy czas zacząć być konsekwentnym rodzicem.

Rozwój intelektualny 11-miesięcznego dziecka

Prawdopodobnie usłyszałaś już nieraz słowa: „mama”, „tata”, „daj” – wypowiedziane przez maluszka. Nie znaczy to, że dziecko nie mówi nic więcej – przeciwnie: 11-miesięczne dziecko gada po swojemu jak najęte. I choć nie wszystko możesz zrozumieć, to jednak jego intonacja i kontekst wskazują na to, że rozumie już, że mowa służy do komunikacji.

Dziecko reaguje na swoje imię, potrafi też wskazać paluszkiem kota, samochód i inne znajome przedmioty oraz postacie. Umie pokazać, gdzie jest jego nosek, a gdzie mama ma oko. To dowód na to, że malec już bardzo dużo rozumie.

Samodzielne przemieszczanie się po domu to dla dziecka nie tylko krok do samodzielności. To również szansa na szybsze odkrywanie świata: może dotrzeć do miejsc, gdzie zobaczy, dotknie lub powącha nowe rzeczy.

Mobilność pomaga też w zdobywaniu nowych doświadczeń: niemowlę uczy się, że przez szybę w drzwiach balkonowych nie da się przejść albo trenuje równowagę, gdy się poślizgnie. Coraz lepszy wzrok, pamięć i koncentracja powodują, że dziecko odkrywa książki.

Oczywiście na początku te z dużymi, kolorowymi ilustracjami. Samo przewraca strony i może zająć się „czytaniem” nawet przez kilka minut bez przerwy.

Zobacz również: Jak rozszerzyć dietę dziecka i wprowadzić nowe produkty?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Emocje 11-miesięcznego dziecka

Dziecko zaczyna rozumieć, że jest odrębną istotą i pokazuje to na każdym kroku. Ma swoje ulubione zabawki lub bajeczki, np. chce spać tylko z misiem i oglądać tylko książkę o pieskach.

Akceptuje tylko niektóre warzywa i chce iść na ręce tylko do mamy. Swoje wybory demonstruje krzykiem – jeśli nie chce czegoś zrobić, to jasno i głośno da ci to do zrozumienia.

Zaczyna też dostrzegać, że może mieć własne zdanie, dlatego chociaż nie pozwalasz mu wyrzucać skarpet z szuflady, będzie to robiło, mimo że doskonale zna znaczenie słowa „nie” (zwłaszcza że samo używa go coraz częściej).

Nic jednak nie robi sobie z zakazów rodziców. Pamiętaj, że w ten sposób sprawdza granice, które mu stawiają opiekunowie, dlatego dla dobra malca bądźcie konsekwentni.

Dobrze wiedzieć

Jak wspierać rozwój 11-miesięcznego dziecka?

  • poznawczy: kupuj zabawki edukacyjne, ale pozwól mu się bawić również codziennymi przedmiotami – to rozwija wyobraźnię i pomaga w zdobywaniu doświadczeń;
  • motoryczny: daj dziecku szansę na eksplorowanie otoczenia – przystosuj dom tak, by w dolnych szufladach i szafkach znajdowały się rzeczy bezpieczne dla malca, np. drewniane łyżki, plastikowe naczynia;
  • komunikacyjny: czytaj dziecku bajki, nawet jeśli nie wszystkie słowa będą dla niego zrozumiałe, pokazuj mu ilustracje i nazywaj to, co jest widoczne na obrazku;
  • społeczny: ucz malca pierwszych zasad grzeczności: mów „ p r o s z ę ”, gdy podajesz mu zabawkę, „dziękuję”, gdy ono coś ci podaje; gdy wychodzicie na spacer, powiedz: „A teraz mówimy misiowi do widzenia”.

Czy 11-miesięczne dziecko powinno już mówić?

Coraz łatwiej nawiązać kontakt z małym człowiekiem, gdyż coraz więcej rozumie i rozwija umiejętność mowy. Przeciętne dziecko mówi już w tym wieku 2-3 wyrazy. Zna swoje imię, rozpoznaje imiona innych bliskich mu osób, zna z nazwy coraz więcej przedmiotów, powoli może uczyć się np. nazw poszczególnych części ciała. Dlatego tak ważne jest, by dużo mówić do dziecka i to poprawną polszczyzną.

Czytaj również: Wpływ muzyki na rozwój mowy - czy warto śpiewać dziecku i włączać mu piosenki?

Ile powinno spać niemowlę? Dowiedz się wszystkiego o śnie swojego maluszka

Rytm dnia 11-miesięcznego dziecka

W tym okresie zmienia się cały plan dnia dziecka, przede wszystkim ze względu na to, że potrzebuje zdecydowanie mniej snu niż dotychczas (około 13 godzin). Zwykle w nocy przesypia co najmniej 6 godzin i w ciągu dnia ucina sobie dwie dłuższe drzemki. Jego menu wciąż się rozszerza, ale nadal nie powinno jeść niektórych „dorosłych” potraw.

Rozwój noworodka (tygodnie)