Kalendarz rozwoju dziecka: 17 miesiąc życia dziecka.
17-miesięczne dziecko: zachowania
- Dziecka jest wszędzie pełno i bawi się coraz bardziej skomplikowanymi zabawkami.
- 17-miesięczne dziecko nie cierpi, gdy coś mu się nie udaje i zaczyna wrzeszczeć i płakać. Albo rzuca się na ziemię i kopie. Albo robi wszystko to na raz. Takie zachowanie dziecka jest dla sporej grupki rodziców początkiem prawdziwego, trwającego czasem wiele miesięcy, koszmaru.
Dowiedz się, jak poskromić złośnika >>
- Wszystko dlatego, że dziecko w 17 miesiącu życia nie umie sobie poradzić z emocjami, które go ogarniają, gdy okazuje się, że nie wszystko dzieje się tak, jak by sobie tego życzyło.
- Odkrywa też, że słowo "nie" i opór, nawet bierny, może być środkiem nacisku prowadzącym do osiągnięcia celu.
- Waszym zadaniem jest uniknięcie sytuacji, w której takie zachowania wejdą dziecku w krew i staną się stałym elementem waszego życia. Nie możecie ulegać szantażowi, ani też dać się unieść gniewowi i np. dać dziecku klapsa.
17-miesięczne dziecko potrafi jeść łyżką, pić z kubeczka... Co jeszcze? Zobacz WIDEO
Sprawdź, jak sobie radzić z dziecięcą histerią >>
17-miesięczne dziecko i rodzina:
- Dziecko w 17 miesiącu życia zawsze reaguje na swoje imię, pozuje do zdjęć, lubi być bohaterem filmów i wprost uwielbia oglądać się na zdjęciach. Z drugiej strony, dziecko rozpoznaje i zapamiętuje coraz więcej twarzy, kojarzy wujków i ciocie, rozpoznaje ich na zdjęciach.
- 17-miesięczne dziecko lubi słuchać opowieści rodzinnych. Umie chodzić jak kot, biegać jak pies, udawać pociąg i samochód.
17-miesięczne dziecko: sen
Czasem śnią mu się koszmary. Dziecko może budzić się z krzykiem jeszcze przez kilka miesięcy. Wszystko dlatego, że w 17 miesiącu życia dużo już umie zauważyć, ale niewiele właściwie zinterpretować... Rosnąca samodzielność i samoświadomość może też zaburzać nieco poczucie bezpieczeństwa i skłaniać dziecko do ssania kciuka, smoczka, huśtania się czy tulenia ukochanej zabawki.
Przeczytaj, skąd się biorą koszmary senne >>
17-miesięczne dziecko a nocnik
Najwyższa pora na spotkanie z nocnikiem. Co prawda nie możecie liczyć na to, że dziecko od razu zrozumie, do czego on służy, ale szanse na to powoli rosną.