Umiejętności 2-miesięcznego dziecka wkraczają na nowy poziom. W 2. miesiącu życia maluch energicznie wymachuje nóżkami i rączkami, ale sam jeszcze nie potrafi zmienić pozycji. Gdy leży na plecach, przyjmuje asymetryczną pozycję, obracając główkę w jedną stronę, prostując po tej samej stronie rączkę i nóżkę lub jednocześnie zginając kończyny znajdujące się po przeciwnej stronie ciała. To tzw. odruch szermierza. Dwa miesiące wystarczyły, by dziecko zrobiło wielkie postępy w rozwoju. Co już potrafi taki maluch? Oto kalendarz rozwoju 2-miesięcznego niemowlęcia.
Spis treści
- Co potrafi 2-miesięczne dziecko?
- 2-miesięczne niemowlę: rozwój dziecka w 2. miesiącu
- Rozwój poznawczy 2-miesięcznego dziecka
- Duża motoryka - 2-miesięczne niemowlę
- Komunikacja ze światem dziecka w 2. miesiącu życia
- Kontakty społeczne 2-miesięcznego niemowlaka
- Jak wspierać rozwój dziecka w 2. miesiącu życia?
Co potrafi 2-miesięczne dziecko?
- Dziecko w 2. miesiącu życia coraz częściej otwiera ściśle zaciśnięte dotąd piąstki i prostuje paluszki. Zaczyna też powoli prostować zgięte nóżki.
- Położone na brzuchu dziecko unosi głowę i potrafi utrzymać ją w tej pozycji przez ok. 10 sekund.
- Dziecko w 2. miesiącu życia próbuje już podpierać się na zgiętych ramionach.
- Kiedy nie śpi, najchętniej obserwuje twarze rodziców. Jeśli nie ma ich w pobliżu wpatruje się we wszystkie przedmioty, które znajdują się niedaleko.
- Na buzi 2-miesięcznego niemowlęcia pojawia się pierwszy świadomy uśmiech. To jedna z najpiękniejszych chwil w życiu rodziców.
- Dziecko zaczyna się z tobą komunikować na swój sposób - gruchać, to znaczy mówić: „ee”, „aa” oraz głużyć – czyli wydawać gardłowe dźwięki w rodzaju „eehe”.
- Wsłuchuje się w domowe odgłosy i odwraca główkę w kierunku źródła dźwięku.
- Pod koniec 2. miesiąca życia dziecko potrafi potrzymać w rączce podaną grzechotkę i przypatrywać się jej przez dłuższą chwilę.
Zobacz również: Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?
2-miesięczne niemowlę: rozwój dziecka w 2. miesiącu
Twoje dziecko od dnia narodzin bardzo się zmieniło – przede wszystkim nabrało niemowlęcych kształtów. Do powstania rozkosznych fałdek przyczyniło się pyszne i pożywne mleko mamy, będące źródłem kalorii i skarbnicą cennych składników odżywczych. Dostarcza dziecku niezbędnych do rozwoju białek, tłuszczów, węglowodanów, probiotyków, cholesterolu, witamin i mikroelementów, czyli substancji wpływających nie tylko na wzrost i sprawność ciała maleństwa.
Są one również „paliwem” dla rozwoju jego mózgu: tłuszcze stanowią jego budulec, a nienasycone kwasy tłuszczowe DHA i ALA – wpływają pozytywnie na rozwój poznawczy dziecka. Za prawidłowy rozwój tych funkcji odpowiada również żelazo. Jak dokładnie wygląda rozwój dziecka w 2. miesiącu życia i jak go stymulować?
Rozwój poznawczy 2-miesięcznego dziecka
W 2. miesiącu życia twoje dziecko ze śpiącego i płaczącego noworodka zmienia się w niemowlę, które coraz więcej rozumie i potrafi. W ciągu pierwszych tygodni życia malec zrobił niesamowite postępy, które są zauważalne nie tylko dla jego rodziców, ale też dla innych osób, które widzą dziecko rzadziej. Przede wszystkim jego rytm życia się ustala. Śpi w określonych godzinach, w nocy budzi się zwykle o podobnych porach.
W ciągu dnia potrafi już zachowywać dłuższe przerwy między drzemkami. W tym czasie nie tylko je, ale również czuwa, czyli rozgląda się. Zaczyna go interesować jego najbliższe otoczenie: zabawki zawieszone przy łóżeczku, światło padające z okna, kolorowe przedmioty, które znajdują się w zasięgu jego wzroku.
Najuważniej obserwuje ciebie – podczas karmienia, a także wtedy, gdy go ubierasz i przewijasz. Gdy pokazujesz mu grzechotkę, jest w stanie wodzić za nią oczami. Zaczyna poznawać też świat innymi zmysłami – słucha uważnie twojego głosu i potrafi na niego zareagować, zanim jeszcze cię zobaczy.
Duża motoryka - 2-miesięczne niemowlę
Maluch jest coraz silniejszy, dlatego potrafi już przez chwilę trzymać główkę w górze, leżąc na brzuszku. Gdy jednak weźmiesz go na ręce, będzie się „chybotał”, dlatego lepiej nadal podkładaj swoją dłoń pod jego kark. Gdy położysz dziecko w łóżeczku, zobaczysz, że jest coraz bardziej ruchliwe: zaczyna przekręcać główkę w tym kierunku, gdzie widzi coś ciekawego, częściej prostuje nóżki, macha rączkami, a czasem nawet wyciąga je w stronę zabawek, choć oczywiście nie potrafi ich jeszcze chwycić. Jego dłonie coraz rzadziej zaciskają się w piąstki (to odruch noworodkowy, który powoli zanika).
Komunikacja ze światem dziecka w 2. miesiącu życia
Dziecko próbuje nawiązać z tobą kontakt. Umie naśladować mimikę twojej twarzy, a nawet zaczyna ci „odpowiadać”, gdy do niego mówisz. Na twoje śpiewne, powolnie wypowiadane słowa zaczyna reagować własnymi okrzykami i dźwiękami. To jego pierwsze rozmowy z mamą. Może zacząć już głużyć, czyli wydawać gardłowe dźwięki: „gha”, „kha”, „agh”. Zdaniem specjalistów, którzy obserwowali 2-miesięczne niemowlaki, po pierwszych sześciu tygodniach życia malec jest w stanie wyartykułować cztery razy więcej dźwięków niż w dniu narodzin.
Kontakty społeczne 2-miesięcznego niemowlaka
Maluszek jest coraz bardziej towarzyski i lubi, gdy bierze się go na ręce – dzięki temu może podziwiać świat z pozycji pionowej i nie ma dla niego znaczenia, czy trzyma go jego mama, tata czy ciocia, bo nie boi się obcych, choć potrafi odróżnić ich od rodziców czy rodzeństwa. Nadal najważniejszą istotą na ziemi jesteś dla niego ty, dlatego uspokaja się natychmiast, gdy tulisz go lub gdy zaczynasz do niego mówić. Na twój widok zaczyna machać energicznie kończynami, okazując w ten sposób swoją radość. Okazywanie emocji to nadal jedyny język dziecka: obserwując je, nauczyłaś się już rozpoznawać jego potrzeby – wiesz, jak reaguje na głód, a jak na nudę. Wiesz też, kiedy zaczyna być śpiący, a kiedy ma typową dla tego okresu kolkę.
Jak wspierać rozwój dziecka w 2. miesiącu życia?
- Umiejętności poznawcze – pokazuj dziecku kolorowe zabawki i przesuwaj je, by wodziło za nimi wzrokiem; noś je na rękach, pokazując mu coraz to inne obrazy, śpiewaj mu piosenki.
- Umiejętności motoryczne – zawieszaj zabawki każdego dnia po innej stronie łóżeczka, by malec uczył się odwracania główki w różne strony; często kładź go na macie edukacyjnej, by rozwijał mięśnie, sięgając w stronę zabawek lub unosząc główkę do góry, leżąc na brzuszku.
- Umiejętności komunikacyjne – gdy dziecko zaczyna coś wykrzykiwać, odpowiedz mu takimi samymi dźwiękami – w ten sposób pokażesz, że ono też może cię naśladować i że to fajna zabawa.
- Umiejętności społeczne – odpowiadaj zawsze na zaczepki niemowlęcia – będzie widziało, że reagujesz na jego wezwanie.