3 miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 3 miesiącu życia

2023-03-27 17:16

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, w którym rodzice łapią największy kontakt ze swoim maluszkiem. 3 miesięczne niemowlę reaguje uśmiechem na widok najbliższych i ma już z nimi widoczną gołym okiem więź. Rozwój 3 miesięcznego niemowlaka jest bardzo dynamiczny. Intencjonalnie łapie już zabawki, wkłada rączki do buzi, a leżąc na brzuszku podnosi główkę wysoko do góry.

3 miesięczne dziecko

i

Autor: Getty Images 3 miesięczne dziecko

Umiejętności 3-miesięcznego dziecka

Co powinno umieć dziecko w 3 miesiącu życia? To pytanie nurtuje wszystkich rodziców, bo właśnie teraz widać dynamiczny rozwój malucha. 3-miesięczne dziecko żywo reaguje na twój widok. Jesteś dla niego najważniejszą osobą na świecie i dlatego, gdy tylko cię widzi, uśmiecha się do ciebie i macha z radości rękami i nogami. To najpiękniejszy widok świata, który niezmiennie cię wzrusza...

Maluszek ma już dobry kontakt z otoczeniem, jest też coraz sprawniejszy fizycznie i coraz cięższy: w tym wieku powinien ważyć od 5 do 8 kg (dziewczynki są zwykle lżejsze).

Dziecko, wciąż karmione piersią, rośnie błyskawicznie, choć zauważasz, że ssie krócej. To dlatego, że umie już to dobrze robić i potrafi szybciej się najeść. Nie choruje, bo dzięki przeciwciałom otrzymywanym z mlekiem mamy jest dość odporny na wirusy. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym otrzymują w mieszance naśladujące działanie przeciwciał substancje: probiotyki, żelazo i witaminy. 

Rozwój dziecka w 1. roku życia

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 miesiąc życia

3-miesięczne niemowlę ma już na tyle mocne mięśnie, że trzymane pionowo, potrafi przez kilka, kilkanaście sekund utrzymać sztywno główkę. Leżąc na brzuszku, dziecko w 3 miesiącu życia unosi główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć prawie na wprost. W tej pozycji może wytrzymać nawet kilkadziesiąt sekund.

Dziecko w 3 miesiącu życia osiąga już symetrię ciała – jego plecy na całej długości przylegają do podłoża, rączki są otwarte, dziecko potrafi je łączyć w linii środkowej ciała. W tym czasie niemowlę podejmuje pierwsze próby pełzania, unosząc pośladki i starając się odepchnąć nóżkami od podłoża.

Zobacz: Raczkowanie i pełzanie rozwija mózg!

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt

Co potrafi 3-miesięczne dziecko?

  • Dziecko zaczyna w 3 miesiącu życia podejmuje próby obracania się z brzucha na plecki (na obrót w odwrotną stronę trzeba będzie jeszcze poczekać przynajmniej miesiąc).
  • Potrafi zlokalizować źródło dźwięku, świadomie szuka mamy i taty, i cieszy się na ich widok. Jest już w stanie rozpoznać, w jakim są nastroju.
  • W 3 miesiącu życia dziecko najchętniej bawi się swoimi rączkami, wkładając je do buzi i celowo sięga po różne przedmioty, znajdujące się w zasięgu jego rączek.
  • Potrafi już komunikować swoje potrzeby i stosunek do tego, co się dzieje, zmieniając ton płaczu albo wydawanych dźwięków. Umie już piszczeć z radości i wie, że gdy zacznie rozpaczliwie płakać, natychmiast do niego przyjdziesz. Wydawane przez dziecko dźwięki coraz częściej skierowane są do ciebie jako odpowiedź na to, co do niego mówisz.

Duża motoryka u 3-miesięcznego dziecka 

Dziecko w wieku 3 miesięcy jest coraz bardziej ruchliwe, a jego ciało wyprostowuje się i malec nie przybiera już pozycji embrionalnej – lubi sobie swobodnie pomachać rączkami i nóżkami. Potrafi dostrzec, że np. machnięcie nóżką powoduje rozkołysanie się wiszącej zabawki, dlatego robi to specjalnie. Jest już coraz sprawniejszy, mocno trzyma główkę w pozycji na brzuszku i kiedy go nosisz na rękach. Nie potrafi jeszcze chwytać przedmiotów, choć czasem mu się to udaje. Gdy jednak włożysz mu zabawkę do rączki – złapie ją i zacznie nią potrząsać.

Rozwój poznawczy 3-miesięcznego niemowlaka

Zmysły dziecka są już sprawne i maluch chętnie z nich korzysta. Uwielbia rozglądać się wokół siebie. Nie tylko interesuje się tym, co widzi, ale chciałby też dotknąć tego, co zwraca jego uwagę – i wyciąga rączki do zabawek. Bardzo często własne dłonie traktuje jak zabawki: w tym wieku je odkrywa i ogląda ze skupieniem, choć nie rozumie jeszcze, że te pulchne paluszki są po prostu częścią jego ciała.

Często wkłada piąstki do buzi. Ma doskonale rozwinięty słuch i potrafi już zlokalizować dźwięk, który słyszy. W tym celu rozgląda się wokoło, aż dostrzeże np. grającą karuzelkę lub mówiącą do niego mamę. Zainteresowanie światem powoduje, że dziecko śpi w ciągu dnia trochę krócej. Teraz potrafi czuwać i bawić się nawet przez półtorej–dwie godziny. Dopiero wtedy czuje się zmęczone i zapada w drzemkę.

Dobrze wiedzieć

Po ukończeniu 3 miesiąca życia twoje dziecko powinno umieć:

  • potrząsać podaną mu grzechotką;
  • w pozycji pionowej trzymać prosto główkę;
  • odwracać główkę w kierunku dźwięku;
  • leżąc na brzuszku, na krótko unieść się na rękach;
  • wkładać rączki do buzi;
  • przewrócić się z pleców na bok.

Zobacz również:  Jak przyspieszyć naukę mówienia?

3-miesięczne dziecko - komunikacja ze światem

Dziecko poznaje cię i uśmiecha się do ciebie, a także grucha, chcąc nawiązać z tobą kontakt. Coraz częściej ze sobą rozmawiacie: ty coś mu opowiadasz, a ono radośnie głuży w odpowiedzi. Nadal lubi naśladować dźwięki, które słyszy, dlatego śpiewaj i mów do niego jak najwięcej. Potrafi już nie tylko się uśmiechać, ale i śmiać, a rozśmieszają go zarówno łaskotki w brzuszek, jak i np. jakiś niecodzienny dźwięk.

Ponieważ dziecko już zauważyło, że jego płacz to doskonały sposób na przywołanie cię do siebie, dlatego gdy się nudzi albo czuje samotne, zaczyna krzyczeć i marudzić. Gdy się zezłości lub jest naprawdę głodne, rozpoczyna prawdziwy koncert. Uspokoi go tylko wzięcie na ręce.

Maluch dotąd spędzał długie godziny w swoim łóżeczku, wpatrując się w karuzelkę lub światło na ścianie. Teraz nie chce już w nim leżeć, bo pole widzenia jest tam ograniczone. Dużo bardziej woli leżaczek, w którym może obserwować mamę gotującą obiad lub bawiące się rodzeństwo. Dziecko chce być w otoczeniu innych ludzi, bo jest coraz bardziej towarzyskie i nie lubi samotności. Niestety, można to zaobserwować także w nocy. Budzi się często na jedzenie lub przytulanie: usypia natychmiast, gdy weźmiesz go do siebie do łóżka.

Dobrze wiedzieć

POMÓŻ MALUSZKOWI W ROZWOJU UMIEJĘTNOŚCI:

  • poznawczych – kup nosidełko albo chustę do noszenia i zabieraj maluszka wszędzie ze sobą – w ten sposób pozwalasz mu poznawać otoczenie i nowe miejsca;
  • motorycznych – nadal kładź malca na brzuszku, jest teraz silniejszy, więc nie będzie się buntował, a inna perspektywa widzenia na pewno go zainteresuje;
  • komunikacyjnych – głużenie, czyli wydawanie przez malca gardłowych dźwięków, to naturalny etap rozwoju mowy; ćwicz z nim wydawanie takich odgłosów, pozwól, by cię naśladował;
  • społecznych – baw się z maluszkiem w „Kokoszka kaszkę ważyła”, to pierwsza zabawa ucząca dziecko wzajemnych relacji.
Rozwój noworodka (tygodnie)