Kalendarz rozwoju dziecka: 3 tydzień życia dziecka.
Dziecko przyszło na świat z pewnymi bezwarunkowymi odruchami, które są charakterystyczne tylko dla tego okres. Możesz je sprawdzić w 3 tygodniu zycia dziecka, a większość z nich zaniknie pod koniec czwartego miesiąca życia.
Dobrze wiedzieć
3-tygodniowe dziecko: odruchy, które możesz u niego sprowokować
- Odruch Moro: przestraszone hałasem lub nagłym ruchem dziecko gwałtownie rozprostowuje rączki i nóżki, jakby się chciało czegoś uchwycić, a następnie przyciska mocno rączki do siebie, zaciskając przy tym piąstki, jakby chciało kogoś objąć.
- Odruch chwytny: kiedy podasz dziecku swój kciuk lub wsadzisz mu coś do rączki, natychmiast zaciśnie palce z taką siłą, że jesteś w stanie unieść dziecko do góry.
- Odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe palce zegną się do środka natomiast duży palec wygnie się do góry.
- Odruch Rootinga: kiedy delikatnie muśniesz dziecko w policzek zobaczysz jak delikatnie odwraca główkę w tę stronę i otwiera buzię, gotowe do ssania.
- Odruch kroczenia: podtrzymując dziecko w pozycji pionowej pod paszkami w taki sposób, by stópkami dotykało ziemi zobaczysz jak stawia krok za krokiem jakby chodziło.
Zobacz:
Co męczy niemowlaka?
Sprawdź jak prawidłowo powinien wyglądać odruch chwytania.
3-tygodniowe dziecko potrafi już:
- Nawiązywać swój pierwszy kontakt z otoczeniem przez skórę – w ten sposób poznaje pierwsze bardzo ważne wrażenia jak ciepło i zimno.
- Zdrowy noworodek często uspokaja się dzięki dotknięciu – gdy tylko zostanie przytulony do ciała mamy.
- Twoje dziecko potrafi już rozróżniać kwaśne i słodkie smaki; najbardziej mu smakuje słodkie i ciepłe mleko mamy.