6-miesięczne niemowlę uczy się szybko, coraz lepiej wykorzystując zmysły i kojarząc ze sobą różne informacje przez nie rejestrowane. Coraz więcej pamięta, jego wspomnienia sięgają nawet do dwóch tygodni wstecz.
Gdy twoje dziecko skończy pół roku, jego rozwój może coraz częściej odbiegać od schematów. Może się zdarzyć, że nauczy się raczkować za trzy tygodnie albo za trzy miesiące. Powie „mama” już wkrótce albo dopiero w swoje drugie urodziny!
To, co możesz teraz robić, to wspierać jego rozwój odpowiednią stymulacją i troską o jego zdrowie oraz dietę. Szósty miesiąc życia to czas, kiedy musisz wprowadzić do menu malucha stałe posiłki. Możesz nadal karmić go piersią albo podawać mu mleko następne. Wartościowe posiłki będą wspierały wzrost mózgu i mięśni oraz dostarczały energii potrzebnej do poznawania świata.
Spis treści
- Rozwój fizyczny 6-miesięcznego dziecka
- Rozwój emocjonalny w 6 miesiącu życia dziecka
- Rozwój intelektualny półrocznego dziecka
- Co potrafi 6-miesięczne niemowlę
Rozwój fizyczny 6-miesięcznego dziecka
Półroczne niemowlę potrafi już przemieszczać się samodzielnie. Nie na nogach, oczywiście, ale na brzuszku. Umiejętność pełzania, kręcenia się wokół własnej osi i turlania po podłodze wykazuje większość maluchów w tym wieku.
Dzięki silnym mięśniom karku i ramion potrafią też opierać się na wyprostowanych rączkach i kolankach w pozycji „foczki”, podciągać do siedzenia, a niekiedy siedzieć samodzielnie. Znaczące postępy widać w motoryce małej, czyli w sprawności dłoni. Dziecko chwyta przedmiot całą dłonią i wyprostowanym kciukiem, umie przekładać go z ręki do ręki.
Leżąc na plecach, z zamiłowaniem ssie duży palec swojej stopy. To niezmiernie ważna umiejętność: świadczy o tym, że malec umie koordynować swoje ruchy (ręka – noga – usta) i panuje nad pracą mięśni. Ssanie stópek stymuluje też receptory dotykowe w jego stopach, co jest ważne w przyszłej nauce chodzenia.
Czytaj również: Kalendarz rozwoju dziecka: jak rozwija się dziecko?
Kiedy niemowlę zaczyna chodzić? Zobacz, jak przebiega rozwój dziecka w 1. roku życia [FILM]
W 6 miesiącu życia nadszedł już czas na urozmaicenie menu, czyli rozszerzanie diety malca. W tym miesiącu zacznij powoli wprowadzać nowe pokarmy. Pierwsze potrawy, jakie podasz dziecku, powinny mieć delikatny smak i konsystencję kremu.
Zacząć możesz od np. kaszki ryżowej lub kukurydzianej rozrobionej twoim mlekiem lub, jeśli nie karmisz piersią, mlekiem modyfikowanym. Potem możesz też podać niemowlęciu tarte jabłko, puree z gotowanej marchewki lub ziemniaka.
Nauka sprawnego jedzenia łyżeczką będzie wymagała od ciebie cierpliwości i niewątpliwie potrwa, ale od samego początku warto dziecku pozwalać na próby samodzielnego posługiwania się tym narzędziem. Korzyści dostrzeżesz bardzo szybko, a przecież wszechobecne ślady posiłku nie są wcale trudne do sprzątnięcia.
Na przełomie szóstego i siódmego miesiąca trzeba zaszczepić dziecko przeciw WZW typu B (dawka trzecia) i poliomyelitis (OPV – dawka trzecia).
Rozwój emocjonalny w 6 miesiącu życia dziecka
Gdy maluch płacze, wystarczy, że pokażesz mu się i czule do niego przemówisz. Dla półrocznego dziecka obecność rodziców jest bardzo ważna. Dzieci są do nich mocno przywiązane i nie chcą już zostawać same lub w towarzystwie mniej znanych cioć czy babć.
Niemowlę potrafi już zapamiętać, że to ty śpiewasz mu piosenki, a tata – wygłupia się z nim na dywanie, dlatego w zależności od swojego humoru, może zachęcać któreś z was piskiem do zabawy.
Rozwój intelektualny półrocznego dziecka
Dziecko wie, że dźwięki, które wydaje, służą do komunikacji z rodzicami i zwracają ich uwagę. Dlatego „mówi” do nich bardzo dużo i chętnie ich naśladuje. Na razie jest w stanie wypowiedzieć kilka sylab: ba-ba, da-da, ma-ma, ale umie też modulować swój głos i śpiewnie gaworzyć.
Powoli zaczyna rozumieć, co się do niego mówi, dlatego nie zdziw się, gdy zareaguje na swoje imię odwróceniem główki. Zaczyna też używać gestów do porozumienia się z otoczeniem, np. wyciąga rączki, by wziąć je na ręce, odpycha twoją rękę z łyżeczką, gdy nie chce jeść.
W tym wieku maluszek spędza coraz więcej czasu w pozycji siedzącej, odkrywa więc mnóstwo nowych rzeczy, których dotąd nie miał szansy zauważyć. Z zapałem poznaje świat i zdobywa coraz to nowe doświadczenia, które potrafi już zapamiętać.
Zaczyna się rozglądać za zabawką, która upadła na podłogę, a potem specjalnie znów ją upuszcza, bo już wie, że przedmioty „znikają”, potrafi skojarzyć gest wysunięcia dłoni z odgłosem upadającej zabawki, przewiduje też, że zaraz pochylisz się i mu ją podasz.
Będzie to trenował w nieskończoność – nie ze złośliwości, lecz po to, by jego mózg zapamiętał ten związek przyczynowo-skutkowy. Dziecko w tym wieku zapamiętuje również wydarzenia z niedalekiej przeszłości, dlatego na spacerze rozgląda się za pieskiem, którego widziało wczoraj.
Zobacz: Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?
Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne
Etapy rozwoju mowy u niemowlaka. Jak pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju mowy?
Co potrafi 6-miesięczne niemowlę
- Półroczne dziecko dąży do samodzielności, chce samo siedzieć, próbuje raczkować. Jego ruchliwość sprawia, że nawet na chwilę nie możecie spuścić go z oczu.
- Turla się i obraca nawet przez sen, coraz szybciej pełza. Niestety, jeszcze nie do końca panuje nad kierunkiem swojego ruchu, nie ma też wyczucia odległości więc często uderza w przeszkody. Może też znienacka pojawiać się w zupełnie niespodziewanych miejscach, dlatego warto patrzeć pod nogi oraz usuwać niebezpieczne przeszkody i przedmioty z jego zasięgu.
- Zabawki sprawiają dziecku w 6 miesiącu życia coraz większą radość. Potrafi je już przekładać z ręki do ręki, obracać w rączkach, coraz pewniej sięga po przedmioty, nawet te sporo oddalone.
- Zaczyna powoli odkrywać, że przedmioty są różne w dotyku - jedne miękkie inne nie, gładkie, szorstkie czy kudłate jak ulubiony miś. Bo twoje dziecko zaczyna mieć już ulubione zabawki, szukać ich, gdy nie ma ich w pobliżu. Co gorsza, powoli zaczyna dostrzegać, gdy ich zabraknie i głośno to sygnalizuje a nawet próbuje ich szukać.
- 6-miesięczne dziecko odróżnia twój głos i głos taty od innych. Słysząc je odwraca się w stronę, z której dochodzą, często śmiejąc się radośnie.
- Sam również robi się coraz bardziej gadatliwy, zaczyna nadawać własne nazwy przedmiotom. Gdy nie ma odpowiedniego audytorium, rozmawia sam ze sobą, ale chętniej z własnym odbiciem w lustrze. Ulubione słowa to: „ba”, „ga”, „da”, „ma”, „pa”, „ła”.
- Wasze dziecko wie, w jakim jesteście humorze, cieszy się wraz z wami, a gdy jesteście smutni bądź kłócicie się potrafi wybuchnąć płaczem. Zdarza mu się też zapłakać, gdy znajdzie się w zupełnie nieznanym otoczeniu.
Pomóż dziecku w rozwijaniu umiejętności
- poznawczych: dawaj mu do zabawy nie tylko grzechotki, ale także kubeczek, kartonowe pudełko czy inny bezpieczny przedmiot codziennego użytku – niech poznaje nowe faktury, kolory, kształty; zamień głęboki wózek na spacerówkę, by umożliwić dziecku obserwowanie świata podczas spaceru;
- motorycznych: często kładź malucha na podłodze, aby trenował umiejętność poruszania się;
- komunikacyjnych: mów dużo do smyka, ucz go prostych wyrazów i ich znaczenia: powiedz „tata” i pokaż na męża, powiedz: „pa-pa” i pomachaj ręką;
- społecznych: baw się z maluchem w „a kuku!” i w chowanie przedmiotów pod kocykiem: niech dziecko samo odkrywa zgubę – takie interakcje to dobry trening rozwoju społecznego.