Kalendarz rozwoju dziecka: 8 rok życia dziecka
8-letnie dziecko: rozwój ośmiolatka
Rozwój dziecka, które ma 8 lat przebiega dość spokojnie.
- 8-letnie dziecko przestaje uważać się za pępek świata, rozwija w sobie czułość i empatię.
- Dziecko w 8 roku życia zaczyna rozumieć, że to jak się zachowuje, ma wpływ na stosunek otoczenia do niego.
- Wiele mam może być zaskoczonych przylepnością, zdawałoby się dużych już, pociech. Nie ma jednak powodu do niepokoju. To w tym wieku normalne zachowanie - dla ośmiolatka mama jest najwyższym autorytetem i gotów jest porzucić najlepszą zabawę, by towarzyszyć ci w prozaicznych czynnościach dnia codziennego.
8-letnie dziecko: czego obawia się ośmiolatek
Irracjonalne strachy spod szafy i groźba wybuchu wojny przestały być zmorą ośmiolatka. Pozostały natomiast, zupełnie racjonalne, obawy przed problemami szkolnymi, ośmieszeniem czy agresją ze strony obcych.
Czytaj: Dlaczego dziecko jest smutne
Sprawdź, jak reagować na agresję w szkole
8-letnie dziecko jest towarzyskie
Dziecko 8-letnie lubi zawierać nowe znajomości, a w grupie rówieśniczej walczy o prestiż i popularność. Buduje grupę przyjaciół w oparciu o wspólne zainteresowania i zaufanie. Dziecko w tym wieku najczęściej jest małym seksistą - jego krąg przyjaciół jest jednopłciowy, a o płci przeciwnej wyraża się z lekceważeniem.
8-letnie dziecko: szkoła to jego naturalne środowisko
- Szkoła ma coraz większe znaczenie w życiu ośmiolatka, który coraz lepiej w niej sobie radzi. Pora się pogodzić z tym, że stracił już niewinność - najprawdopodobniej wie już, jak ściągać, umie podpowiadać, wypierać się w żywe oczy, kłamać i oszukiwać. Jednocześnie nauczyciel jest wciąż jeszcze wielkim autorytetem, z którego zdaniem trzeba się liczyć.
- Ośmiolatek odróżnia dobro od zła, umie się dobrze zachowywać i wyłapuje wszelkie odstępstwa od zasad, a zasady są dla niego bardzo ważne. Uważa, że reguł należy przestrzegać przede wszystkim ze względu na groźbę kary. Jeszcze nie podważa autorytetu dorosłych, a wszelkie nakazy przez nich formułowane uważa za sprawiedliwe i słuszne.
Czytaj: Jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem >>