8-miesięczne dziecko (niemowlę). Jak rozwija się dziecko w 8 miesiącu życia?

2021-06-08 13:11

8-miesięczne dziecko potrafi już dobrze wyrazić cztery podstawowe emocje: zadowolenie, przyjemność, podniecenie i niezadowolenie. Zakładaj blokady na szuflady i zamykaj drzwi do łazienki! Twoje dziecko właśnie zaczęło raczkować i teraz jego mały wszędobylski nosek dotrze do każdego zakamarka waszego domu.

8-miesięczne dziecko (niemowlę). Jak rozwija się dziecko w 8 miesiącu życia?

i

Autor: Getty images Jak rozwija się dziecko w 8 miesiącu życia?

8-miesięczne niemowlę lepiej też kontroluje własne potrzeby i zachcianki, sięga po konkretne zabawki, pokazuje gestami, czego chce, gaworzy i pokrzykuje, by zwrócić na siebie uwagę. Naśladuje coraz więcej gestów, takich jak klaskanie, pukanie, machanie.

Zaczyna orientować się w zależnościach przyczynowo-skutkowych. Upuszcza zabawkę i obserwuje co się stanie. W 8 miesiącu życia dziecka zabawa w upuść-podnieś zyskuje nowy wymiar, prawda? Nadal jest jedną z ulubionych, ale pojawiają się inne, które lubi powtarzać. Jak rozwija się i co jeszcze potrafi niemowlę w wieku 8 miesięcy?

Spis treści

  1. Rozwój fizyczny 8-miesięcznego dziecka
  2. Rozwój emocjonalny i intelektualny w 8 miesiącu życia
  3. Co potrafi 8-miesięczne dziecko?
  4. 8-miesięczne dziecko: bezpieczeństwo w domu

Rozwój fizyczny 8-miesięcznego dziecka

Dziecko w wieku 8 miesięcy bardzo dynamicznie rozwija się ruchowo. Jest coraz bardziej samodzielne: potrafi samo napić się z kubka niekapka czy zjeść trzymaną w rączkach chrupkę. To doskonały trening żucia i gryzienia, czyli umiejętności, które za chwilę staną się niezbędne.

Im malec starszy, tym powinien dostawać twardsze i większe kawałki jedzenia. Warzywa, owoce, mięsko i oczywiście mleko – mamy lub modyfikowane – to ważne elementy diety niemowlęcia.

Rozwój dziecka w 1. roku życia
Dobrze wiedzieć

Wspieraj dziecko w rozwijaniu umiejętności:

  • poznawczych: dużo dziecku czytaj, pokazuj mu kolorowe ilustracje w książkach i nazywaj narysowane przedmioty; pozwalaj mu na spacerze dotykać listków, gałązek, kamyczków, aby poznawało otaczający je świat;
  • motorycznych: nie martw się, jeśli maluszek jeszcze nie raczkuje; zachęcaj go do tego, sadzając często na podłodze i układając zabawki w niewielkiej odległości od niego, tak by musiał się przesunąć w ich stronę, aby po nie sięgnąć;
  • komunikacyjnych: zabieraj dziecko ze sobą, gdy gotujesz albo sprzątasz i pozwól mu, aby ci „pomagało” – kiedy weźmie do ręki jakiś przedmiot, nazywaj go, mówiąc: „Trzymasz w rączce łyżkę, a to jest miska”; stosuj gesty, które pozwolą mu zrozumieć, co do niego mówisz, np. pokiwaj palcem, kiedy mu na coś nie pozwalasz, albo kiwaj głową, gdy potakujesz;
  • społecznych: kup maluchowi misia (nawet jeśli to chłopiec), pokazuj mu, jak się go przytula, jak można się z nim bawić; bij brawo i ucz malca reakcji na słowa czy zachowania innych osób.

8 miesiąc życia to dla wielu dzieci prawdziwy przełom. Większość z nich już pewnie siedzi, a nawet próbuje przechodzić z tej pozycji do stawania na czworakach. Te niemowlęta, które nie potrafią jeszcze raczkować, często przesuwają się na pupie. Są i takie, które czołgają się jak dobrze wyszkoleni żołnierze lub wymyślają własne sposoby poruszania się.

Bez względu na metodę, to uniezależnienie się od mamy jest dla dziecka nie lada wydarzeniem: może bez pomocy rodziców sprawdzić, co dzieje się w drugim pokoju albo dotrzeć do kuchni i opróżnić szuflady. Przy okazji maluch może podejmować próby stawania przy meblach, ale na to jeszcze za wcześnie ze względu na słabe mięśnie nóżek i bioder, dlatego nie zachęcaj go do takich treningów.

Zobacz również: Kalendarz rozwoju dziecka - jak rozwija się niemowlę?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Rozwój emocjonalny i intelektualny w 8 miesiącu życia

Nieufność do obcych i mocny związek z mamą to uczucia, które nadal górują w serduszku 8-miesięcznego malca. Pozostawienie go na chwilę w pokoju może skończyć się straszną awanturą. Mimo to dziecko zaczyna odkrywać urok samodzielności.

Może okazać się, że „ucieknie” na czworakach w jakiś zakamarek domu i będzie się tam bawiło samotnie przez kilka minut. Dlatego nieustanne obserwowanie niemowlęcia jest teraz niezmiernie ważne. To kwestia jego bezpieczeństwa.

Ośrodkowy układ nerwowy jest coraz dojrzalszy, dlatego dziecko potrafi już koordynować swoje ruchy i przetwarzać zdobyte doświadczenia. Wspaniałą zabawą jest dla niego wkładanie i wyjmowanie przedmiotów z większych lub mniejszych pojemników. Tak wspaniałą, że może ją powtarzać kilkanaście razy dziennie.

Fajne jest też zrzucanie rzeczy na ziemię: dziecko uczy się wtedy zależności przyczynowo-skutkowej i tego, że przedmioty upuszczone spadają, wydając przy tym dźwięki, ale nie znikają. Zainteresowanie malca światem jest tak duże, że nie zgadza się on już na leżenie w czasie spaceru chce obserwować wszystko na siedząco. W wózku jednak zwykle szybko usypia.

Maluchowi nadal nie zamyka się buzia, choć mówi tylko we własnym języku. Jednak coraz częściej udaje się w nim dostrzec powtarzające się sylaby, które z czasem zamienią się w pierwsze słowa. Maluch coraz lepiej potrafi też słuchać – umie skupić się przez kilka minut, gdy czytasz mu książeczkę, wsłuchuje się w ulubioną piosenkę. Uczy się naśladowania zarówno dźwięków (np. „pa, pa”), jak i gestów (machanie rączką).

Dziecko w tym wieku doskonale potrafi również zwrócić na siebie uwagę – okrzykami lub innymi dźwiękami. Reaguje też na swoje imię, wie, kim są „tata” i „ babcia”, rozgląda się za nimi, gdy spytasz, gdzie są. Doskonale pokazuje emocje: złość, zadowolenie czy niechęć.

Czytaj również: Jak wspierać rozwój 8-miesięcznego niemowlaka?

O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety miesiąc po miesiącu?

Dobrze wiedzieć

Co potrafi 8-miesięczne dziecko?

  • 8-miesięczne niemowlę umie chwytać jednocześnie trzema palcami: kciukiem, wskazującym i środkowym (chwyt nożycowy lub pęsetowy). Zaczyna również coraz sprawniej manipulować przedmiotami:  ściskać je, obracać, kołysać, przekładać z ręki do ręki.
  • Dziecko coraz lepiej rozumie mowę i zaczyna wyodrębniać znane sobie słowa, które zapamiętuje i wie, co one oznaczają: macha rączką, gdy usłyszy "pa-pa" czy pociera oczy, słysząc słowo „spać”. Coraz częściej też prowadzi samo ze sobą długie dyskusje, tworząc własny niepowtarzalny język.
  • W 8 miesiącu życia dziecka rośnie też jego świadomość tego, że jest odrębną jednostką. Na znaczeniu zyskuje ulubiona maskotka, taka, do której można się przytulić i poczuć się bezpiecznie.
  • Większość niemowląt w tym wieku bardzo przeżywa nawet najkrótsze rozstanie z mamą. Potrafią wybuchnąć płaczem nawet wtedy, gdy na chwilę znika ona w łazience. Nie należy przesadnie ulegać presji – w końcu to czas, gdy spora część mam wraca do pracy. Dobrą metodą jest uprzedzanie o swoim zniknięciu i pojawienie się po chwili, tak by dziecko, które przecież rozpoznaje zależności przyczynowo-skutkowe wiedziało, że „zniknięta” mama zawsze wraca.
  • Niemowlę na tym etapie rozwoju nie zdaje sobie sprawy, że to co lubi robić: szczypanie, gryzienie czy ciągnięcie za włosy powoduje ból.

8-miesięczne dziecko: bezpieczeństwo w domu

Dzieci w 8 miesiącu życia potrafią już samodzielnie siedzieć i to przez kilka minut, niektórym nawet udaje się przez chwilę stać, przytrzymując się mebli.

Sprawdź, czy w domu nie ma jakiś zasadzek czyhających na dziecko, które w 8 miesiącu życia staje się już bardzo ruchliwe i zaczyna wędrować po całym domu. Co prawda na początku miesiąca robi to wciąż pełzając lub niepewnie raczkując, ale pod koniec miesiąca najprawdopodobniej będzie ci trudno za nim nadążyć. Może mieć problem z pokonywaniem schodków i wyczuciem odległości, ale w ciągu kilku najbliższych tygodni to się zmieni.

Twój maluch może nadal bać się obcych. Natężenie lęku to sprawa jednostkowa, niektóre niemowlęta na kilka sekund sztywnieją, a potem szybko się oswajają z nową osobą, u innych poczucie zagrożenia jest tak wielkie, że histerycznie zanoszą się płaczem i nie sposób ich uspokoić, co zdecydowanie utrudnia wam życie towarzyskie.

Na spacerach, zamiast przykładnie spać rozgląda się dookoła, chłonąc nowe wrażenia, nie chce leżeć, woli siedzieć. Pochyla się do przodu, podpierając się ramionami i dłońmi – to tzw. pozycja trójnoga, która jest ważnym etapem w rozwoju dziecka

Uwaga! Masa i wzrost niemowlęcia rosną teraz prawie dwa razy wolniej w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami. Dziecko przybiera na wadze około 370-380 gramów, a rośnie o 1,2-1,3 cm na miesiąc.

Rozwój noworodka (tygodnie)