9-miesięczne dziecko (niemowlę). Jak wygląda rozwój dziecka w 9 miesiącu życia?

2021-06-08 13:32

9-miesięczne dziecko rozumie znaczenie niektórych słów i szuka wzrokiem przedmiotu o którym mówisz. Pojawiają się pierwsze oznaki myślenia dedukcyjnego. Przeczytaj i dowiedz się, czym jeszcze charakteryzuje się rozwój 9-miesięcznego dziecka.

9-miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 9 miesiącu życia

i

Autor: Getty images Rozwój dziecka w 9 miesiącu życia

W 9 miesiącu życia dziecka mały spryciarz może np. wpaść na pomysł, jak zdobyć zabawkę znajdującą się poza jego zasięgiem, poprzez usunięcie przeszkody lub przyciągnięcia koca.

Szczególne zainteresowanie budzą zabawki, które wydają dźwięki, stąd zamiłowanie do energicznego potrząsania grzechotką, dzwonienia dzwoneczkiem czy naciskania piszczących gumowych zwierzątek oraz do słuchania muzyki i kiwania się w jej rytm.

Nóżki dziecka są coraz silniejsze. Maluch chętnie to wykorzystuje, trenując stawanie, które jest pierwszym krokiem do wykonania... pierwszego kroku! Zobacz, jak rozwija się 9-miesięczne niemowlę.

Spis treści

  1. Rozwój fizyczny w 9 miesiącu życia dziecka
  2. Jak wspierać dziecko w rozwijaniu umiejętności:
  3. Rozwój emocjonalny 9 miesięcznego dziecka
  4. Rozwój intelektualny 9 miesięcznego dziecka
  5. Co potrafi 9-miesięczne dziecko?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Rozwój fizyczny w 9 miesiącu życia dziecka

Dziecko 9-miesięczne jest bardzo zajęte. Raczkuje, bawi się, zagląda do szafek, próbuje stawać przy meblach, dlatego nie zawsze ma ochotę na jedzenie. Nawet jeśli malec stracił zainteresowanie piersią lub butelką, powinnaś dbać o jego prawidłową dietę. Pamiętaj, że w tym wieku powinien zjadać 4–5 posiłków dziennie.

Nadal w jego menu muszą znaleźć się posiłki mleczne, np. kaszka i mleko mamy lub mleko modyfikowane, ale również bardziej „dorosłe” dania, takie jak zupki i obiadki – już niezmiksowane na gładką papkę, ale z kawałeczkami warzyw, kluseczek czy ryżu i mięsa, tak by smyk trenował gryzienie i żucie pokarmów swoimi pierwszymi mleczakami.

Czytaj również: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Kalendarz rozwoju dziecka: jak wygląda rozwój niemowlęcia?

Dobrze wiedzieć

Jak wspierać dziecko w rozwijaniu umiejętności:

  • poznawczych: baw się z malcem w a kuku!, zakrywając jego główkę pieluszką i pozwalając, by sam ją sobie ściągnął – to rozwija w dziecku świadomość własnego ciała;
  • motorycznych: baw się z maluchem w turlanie, czołganie po podłodze przez puduszki, koce i inne miękkie przeszkody; zapisz się z nim na basen – to doskonały trening dla mięśni;
  • komunikacyjnych: dawaj dziecku do zabawy przedmioty wydające dźwięki: dzwonki, łyżki i miski, butelki plastikowe wypełnione grochem – niech ćwiczy muzykowanie i rozwija zmysł słuchu;
  • społecznych: bawcie się z maluszkiem w chowanego, wołając go po imieniu, a gdy go „znajdziesz” – mocno przytul.

Uwaga! Od czasu porodu waga dziecka zwiększyła się ok. 6-8 kg. Wyrzynają się kolejne ząbki, teraz będą to najprawdopodobniej boczne górne siekacze. Warto więc dziecku podawać pokarmy wymagające gryzienia, by wzmacniać mięśnie żuchwy.

Zdarza się, że dziecko w wieku 9 miesięcy nadal raczkuje (często w bardzo szybkim tempie) albo dopiero uczy się tej cennej umiejętności, wykorzystując ją na swój sposób (np. ciągnie jedną wyprostowaną nogę za sobą), lub po prostu omija etap raczkowania i od razu próbuje chodzić na dwóch nóżkach.

Pierwsze próby stawania przy meblach lub podciąganie się do pionu z pozycji siedzącej podejmuje większość 9-miesięcznych malców. Niektóre potrafią już nawet przez chwilę stać, nie trzymając się niczego. Oczywiście chwieją się przy tym i bujają, ale to ich sposób na złapanie równowagi.

Oprócz rozwoju nóżek i umiejętności poruszania się dziecko ćwiczy też sprawność dłoni. W tym wieku chętnie zbiera z podłogi wszystkie okruszki, precyzyjnie łapiąc je w dwa palce. Umie też ściągnąć sobie czapkę lub skarpetki. Wszystko to jest możliwe dzięki umiejętności pewnego siedzenia. Malec nie musi się podpierać w tej pozycji i ma swobodne rączki, które wykorzystuje do manipulowania przedmiotami, zabawkami czy do samodzielnego jedzenia rączkami.

Zobacz również: Nocne karmienie niemowląt. Kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Kiedy dziecko zaczyna mówić? W jakim wieku pierwsze słowa?

Rozwój emocjonalny 9 miesięcznego dziecka

Dziecko zaczyna powoli odkrywać fakt, że jest oddzielną jednostką. Umie okazywać własne emocje – kręci stanowczo główką, gdy się na coś nie zgadza, lub odwraca głowę, gdy nie chce jeść. Ma swoje ulubione piosenki, które rozpoznaje i kiwa się zgodnie z ich rytmem.

Potrafi rozpoznawać czyjeś oczekiwania i odpowiadać na nie: bije brawo, bo wie, że to ci się podoba, popisuje się przed tatą, bo wie, że to zwraca jego uwagę. Często po jakiejś swojej „sztuczce” czeka na reakcję innych osób, a potem powtarza ją w nieskończoność.

Maluch w tym wieku może zacząć już mówić pierwsze słowa, na razie tylko te proste: dwu-, trzysylabowe. Duże znaczenie w rozwoju mowy dziecka ma gryzienie i żucie pokarmów, które rozwija aparat mowy. Nawet jeśli dziecko nadal tylko gaworzy, to na pewno rozumie bardzo dużo: zwykle ok. 40 słów i poleceń.

Sprzyjają temu zabawa i „rozmowy” rodziców z dzieckiem – im więcej mówimy, tym więcej ono rozumie. Na razie do komunikowania się z otoczeniem maluch wykorzystuje też inne sposoby: potrafi celowo krzyczeć lub rzucać zabawkami, aby zwrócić na siebie uwagę.

Rozwój intelektualny 9 miesięcznego dziecka

Duży postęp intelektualny dziecka objawia się m.in. tym, że wiele rzeczy robi celowo, ze względu na reakcje innych, bo wie, że jego działanie odniesie jakiś skutek. Coraz rzadziej poznaje przedmioty za pomocą ust (np. liżąc je), a coraz częściej ogląda je i obmacuje dłońmi.

Odkrywa też swoje ciało i potrafi ruszać poszczególnymi jego częściami. To dowód na rozwój koordynacji ruchowej. Świadomość ciała pozwala mu też zakryć buzię lub oczy w czasie zabawy. Kolejnym osiągnięciem jest dedukcja – malec wie, że musi podejść do zabawki, by jej dosięgnąć lub odkryć ją, gdy jest zakryta kocykiem.

Dobrze wiedzieć

Co potrafi 9-miesięczne dziecko?

  • Ruchy 9-miesięcznego niemowlęcia są coraz bardziej precyzyjne, rączki coraz sprawniejsze, podnosi z ziemi coraz mniejsze przedmioty, które nadal może wkładać do buzi, choć powoli na znaczeniu zyskują zmysł wzroku i dotyku. Potrafi dotknąć palcem wskazującym do wybranego przedmiotu czy jego części, umie też np. zdjąć z głowy czapkę. Wszystko to świadczy o coraz lepszej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Nadal jeszcze nie zawsze wie, gdzie przebiega granica między własnym ciałem a środowiskiem zewnętrznym, ale jest jej coraz bardziej świadome.
  • Dziecko w 9 miesiącu życia uwielbia mówić. Gaworzy, używając wielu sylab. Po swojemu nazywa czynności i przedmioty, próbuje po rodzicach i opiekunach powtarzać słowa, zdarza mu się używać ich w odpowiednich sytuacjach. Zdecydowanie więcej słów rozumie (średnio od trzydziestu do czterdziestu słów) niż jest w stanie wypowiedzieć.
  • Z upodobaniem naśladuje miny rodziców, powtarza gesty po otaczających je osobach. Szaleje za zabawami typu „a kuku”. Lubi się przytulać, nie lubi rozstawać się ani z mamą ani z tatą, chętnie się do nich przytula i rozdaje buziaki. Do łez rozbawiają malucha wasze miny. Powoli zanika lęk przed obcymi.
  • Dziecko 9-miesięczne siada samodzielnie, z pozycji siedzącej przechodzi do pozycji na brzuszku, raczkuje, czasem potrafi utrzymać się chwilę w pozycji stojącej. Są też takie, które potrafią ustać samodzielnie na szeroko rozstawionych nogach. Chwiejąc się, usiłują znaleźć swój środek ciężkości. Część dzieci chce już także chodzić, przytrzymując się szafki czy stołu;
  • W 9 miesiącu życia największy postęp w rozwoju zdolności poznawczych dziecka polega na tym, że robi ono różne rzeczy celowo, a nie przypadkowo. Jego działania mają już swój określony cel.
  • 9-miesięczne dziecko nie jest w stanie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Choć wielu rodziców nie może doczekać się pożegnania z pieluszkami, warto jeszcze wstrzymać się z nocnikowaniem.
Rozwój noworodka (tygodnie)