Kalkulator ciąży. Oblicz, który to tydzień ciąży, miesiąc, trymestr
Który tydzień ciąży? Na czym polega obliczanie tygodnia ciąży?
Jak obliczyć tydzień ciąży? W tym celu stosuje się wzór, który lekarze wykorzystują też do obliczania przybliżonego terminu porodu. To tzw. reguła Naegelego. Niemiecki lekarz ginekolog zastanawiał się, ile tygodni trwa ciąża i przyjął, że przeciętna ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 280 dni, a do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj ok. 14 dnia cyklu – wtedy następuje owulacja.
Według opracowanego przez niego wzoru, aby wyznaczyć datę urodzenia dziecka, należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok. Teraz już wiesz, jak liczyć tydzień ciąży!
Reguła nie bierze pod uwagę faktu, że tak naprawdę początek ciąży liczy się od zapłodnienia, a nie od daty ostatniej miesiączki, dlatego wiek ciąży obliczany zgodnie z tą regułą jest zawsze o 2 tygodnie starszy niż wiek prawdziwy. Mimo to lekarze obliczają datę porodu, posługując się właśnie regułą Naegelego.
Wzór ten wykorzystywany jest również do obliczania, który to tydzień ciąży pacjentki i określania, który miesiąc i trymestr ciąży. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie: „w którym tygodniu ciąży jestem?”, skorzystaj z tej reguły lub wypróbuj nasz kalkulator ciążowy.
Kalkulator tygodnia ciąży. Dlaczego warto wiedzieć, który to tydzień ciąży?
Informacja o tym, który to tydzień ciąży, jest potrzebna nie tylko lekarzowi, ale również każdej przyszłej mamie. W książkach i w internecie można znaleźć zdjęcia i wiele informacji o rozwoju płodu, o dolegliwościach występujących w ciąży podzielonych na tygodnie ciąży.
Jeśli chcesz porównać te wiadomości ze swoimi doświadczeniami, powinnaś wiedzieć, jak liczyć tygodnie ciąży. Możesz wtedy sprawdzić, jak wygląda twoje dziecko w danym tygodniu ciąży lub dowiedzieć się, kiedy prawdopodobnie miną twoje nudności ciążowe. Obliczanie wieku ciąży przyda się też, gdy chcesz dowiedzieć się, za jaki czas będziesz mogła poznać płeć swojego maluszka (jest to widoczne na badaniu USG niekiedy już w 11. - 12. tygodniu ciąży, a z większą wiarygodnością – gdy w kalendarzu ciąży zakończy się 20. tydzień).
Kalkulator ciążowy pomaga obliczyć przewidywany termin porodu
Każdy wie, że ciąża trwa 9 miesięcy, ale ile dokładnie? Kalkulator tygodnia ciąży jest narzędziem, które pomaga to obliczyć, czyli oszacować również przewidywany termin porodu. To bardzo istotna informacja, nie tylko dlatego, że musisz do tego czasu skompletować wyprawkę lub dlatego, że to dzień, w którym pierwszy raz zobaczysz i przytulisz swoje dziecko.
Termin porodu to dzień, w którym – jeśli poród się nie zacznie - musisz zgłosić się do szpitala na badanie USG. Ciąża po terminie powinna być bowiem monitorowana. Ale nie martw się – wiek płodu obliczany nie z daty zapłodnienia, której często nie znamy, od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czasem różni się od rzeczywistego. Dlatego wiele maluszków rodzi się po przewidywanym terminie porodu
Tydzień ciąży a badania lekarskie
Jeśli będziesz wiedziała, jak zaawansowana jest twoja ciąża, nie przegapisz też niezbędnych wizyt w przychodni. Obliczanie tygodnia ciąży jest bowiem potrzebne również do wydania odpowiednich zaleceń lekarskich. Wszystkie badania badające kondycję płodu, ale również badania oceniające zdrowie matki wykonywane są w konkretnych momentach ciąży, a kalkulator ciąży pozwala ustalić te terminy. I tak np. pierwsze USG przyszła mama powinna wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży, a np. badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy – w 24. – 28. tygodniu.
Trymestr ciąży a leki i suplementy
Informacja o tym, w którym jesteś trymestrze ciąży jest konieczna także do przyjmowania zalecanych suplementów oraz oznaczenia przez lekarza ich dawek. Część z nich, np. kwas foliowy podaje się tylko do drugiego trymestru ciąży. Są też na rynku preparaty z witaminami i minerałami, których skład dostosowany jest do potrzeb konkretnego trymestru ciąży. Dlatego skorzystaj z przelicznika tygodni ciąży: dzięki niemu dowiesz się, kiedy zmienić jeden suplement na inny.
Obliczanie tygodnia ciąży zwiększa bezpieczeństwo ciąży
Obliczanie tygodnia ciąży stosowane jest również w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko porodu przedwczesnego. Warto znać dokładny tydzień ciąży, gdy trafisz do szpitala z powody niepokojących objawów. Lekarze, znając wiek ciąży, dostosowują do niego rodzaj leczenia oraz postępowanie, mające na celu utrzymanie przy życiu dziecka poza łonem matki w momencie, gdyby doszło do porodu przed terminem.