Od 1985 roku październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Warto wiedzieć, że jest to nowotwór u kobiet diagnozowany najczęściej. Odpowiednio wcześnie wykryty można skutecznie leczyć, jednak jak pokazują statystyki, u 5 do 10% Polek choroba diagnozowana jest już w stadium zaawansowanym, to dlatego od kilkunastu lat umieralność rośnie.
Różowy Październik - miesiąc świadomości raka piersi
15 października 2024 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, jego symbolem jest różowa wstążka. Szacuje się, że (o ile to tylko możliwe) ograniczając czynniki ryzyka, można byłoby zapobiec połowie zachorowań. Regularne badania pozwalają na wczesną diagnostykę, a co za tym idzie - skuteczniejsze leczenie.
– W Polsce wykrywalność raka piersi we wczesnym stadium wynosi ok. 41 proc., podczas gdy w innych krajach europejskich przekracza 50 proc. To pokazuje, że wykrywamy raka zbyt późno, zbyt wiele kobiet trafia do lekarza już w stadium zaawansowanym
– mówi agencji Newseria Biznes Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.
Co roku diagnozę rak piersi słyszy około 22 tysięcy Polek. Najważniejsze są zdrowy styl życia, badania profilaktyczne a także samobadanie piersi, które należy wykonywać raz w miesiącu. Samobadanie najlepiej wykonać kilka dni po miesiączce, a u kobiet po menopauzie - w dowolnym dniu danego miesiąca. Ważne, by robić to regularnie.
Jeśli nie wiesz, jak możesz sama badać swoje piersi, zobacz obrazkowy poradnik:
Samobadanie piersi zajmie ci tylko chwilę. Po 35. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi. Czynnikami zwiększającymi to ryzyko są także:
- mutacja genu BRCA1 i BRCA2,
- nadwaga i otyłość,
- brak aktywności fizycznej,
- występowanie choroby w rodzinie (zwłaszcza w linii prostej matka, siostra),
- późny pierwszy poród,
- późna menopauza,
- niewłaściwa dieta obfitująca w duże ilości żywości przetworzonej oraz bogatej w tłuszcze nasycone.
Warto wiedzieć, że długie karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi. U kobiet, które karmiły piersią przez 12 miesięcy i dłużej ryzyko zachorowania jest trzy razy niższe w porównaniu do kobiet, które karmiły krótko lub wcale.
Małgorzata Socha z ważnym apelem do kobiet
W obchody akcji „Różowy Październik” włącza się wiele znanych osób. Jedną z nich jest aktorka Małgorzata Socha, która na swoim profilu na Instagramie przypomniała obserwatorkom o ważnych badaniach profilaktycznych.
− A ja znowu w temacie piersi!😎 właśnie odebrałam wynik usg i tak - jestem zdrowa! Ale to tak ważne, by regularnie się badać. Mamy Różowy Październik🎀, czyli miesiąc świadomości raka piersi. Kochane dziewczyny💗ręka do góry, która już po wizycie albo ma umówioną?🙋🏼♀️
- napisała na Instagramie Małgorzata Socha.
Do wpisu dołączyła zdjęcie, na którym pozuje trzymając w ręku wynik badania USG.
Na odpowiedź obserwatorek nie trzeba było długo czekać. Część kobiet bada się regularnie, jednak jak wskazywały fanki aktorki, nie zawsze udaje się na badania zapisać bezpłatnie, w ramach NFZ. Terminy bywają długie, potrzebne jest skierowanie. Skierowania nie trzeba mieć na badanie mammograficzne, które po 45. roku życia można wykonać bezpłatnie.
W ramach akcji „Różowy Październik” z darmowych badań często skorzystać mogą także młodsze kobiety. Nierzadko akcje profilaktyczne organizowane są przez zakłady pracy lub samorządy.