Koziołek Matołek i nie tylko. 5 hitowych książek dla dzieci z czasów PRL

2025-04-05 8:42

Jakie książki dla dzieci w czasach PRL cieszyły się największą popularnością? To oczywiście zależało od upodobań najmłodszych czytelników, ale można wskazać tytuły, które były szczególnie lubiane i znajdowały się niemal w każdym domu.

Koziołek Matołek i nie tylko. 5 hitowych książek dla dzieci z czasów PRL

i

Autor: Getty Images

A jeśli nie było ich w domu, to regularnie wypożyczano je z bibliotek. Obowiązkowo obłożone w szaro-brązowy papier.

Tytus, Romek i A'Tomek

Komiks, którego bohaterów nie trzeba było przedstawiać żadnemu dziecku. Każdy wiedział też doskonale, kim jest Papcio Chmiel i profesor. T. Alent. Kolekcja wszystkich komiksów to seria składająca się z - bagatela - 25 ksiąg. Komiks o przygodach szympansa Tytusa de Zoo oraz dwóch harcerzy po raz pierwszy ukazał się w 1957 roku.

Burzliwe dzieje pirata Rabarbara

Rabarbar pewnego dnia porzucił statek Kaczy Kuper, by działać na własną rękę jako najbardziej znany pirat PRL. Jego nieodłącznym atrybutem była fajka (nabita nie tytoniem a pieprzem i grochowinami), a ulubioną potrawą - grochówka, którą gotowała mu żona Barbara. Rabarbar i Barbara mieli też synka Krztynka. Książka Wojciecha Witkowskiego doczekała się też kontynuacji pod tytułem: Dalsze burzliwe dzieje Pirata Rabarbara. Autorem ilustracji był Edward Lutczyn.

120 przygód Koziołka Matołka

To kolejna ilustrowana książka, uwielbiana przez maluchy w czasach PRL. Jej bohaterem jest Koziołek Matołek, który postanawia opuścić rodzinne strony, by dotrzeć do Pacanowa (gdzie podobno kują, czyli podkuwają, kozy). Koziołek przeżywa - czasem zabawne, a czasem mrożące krew w żyłach - przygody. Świat, po którym wędruje, czasem bywa wrogi, ale za każdym razem wszystko kończy się dobrze.

Z przygód krasnala Hałabały

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się jeszcze przed drugą wojną światową (w 1936 roku). Autorka, Lucyna Krzemieniecka stworzyła postać, którą do dziś wiele osób wspomina z wielkim sentymentem. Stało się to na życzenie sąsiada pisarki, Tadeuszka, który wymarzył sobie bajkę o kransalu. Opowieść napisana jest w połowie prozą, w połowie wierszem. Tłem przygód sympatycznego Hałabały jest przyroda i zmieniające się pory roku.

Bułeczka

Bułeczka to książka autorstwa Jadwigi Korczakowskiej, która po raz pierwszy ukazała się w 1957 roku. Opowiada o dwóch dziewczynkach: Wandzi i tytułowej Bułeczce, którym - mimo różnic udało się wreszcie zaprzyjaźnić. Bułeczka jest sierotą, która trafia do domu dalszych krewnych. Nie wszystkim podoba się, że jest ruchliwa i gadatliwa oraz radosna. Najbardziej nie lubi jej gospodyni i... Wandzia, a przyszywani rodzice większość czasu spędzają w pracy.

Oczywiście lista książek uwielbianych przez dzieci w czasach PRL jest dużo dłuższa. Dzieci z Leszczynowej Górki, Plastusiowy pamiętnik, Przygody Lisa Witalisa, O wróbelku Elemelku... Tytuły tych książek można wymieniać w nieskończoność. O tym, że wciąż cieszą się ogromnym sentymentem świadczą wznowienia wydawnicze (wystarczy podać przykład Koziołka MatołkaBułeczki czy kultowej serii Poczytaj mi Mamo wydaną kilka lat temu przez Naszą Księgarnię).

M jak Mama Google News