Bakuchiol - tajemniczy składnik, który działa cuda

2020-11-30 8:54

Bakuchiol zdobywa coraz większą popularność w przemyśle kosmetycznym. Mówi się, że jest godnym zamiennikiem dla popularnego retinolu. Co jednak istotne, bakuchiol ma wszystkie jego zalety, a pozbawiony jest jego wad.

Bakuchiol - tajemniczy składnik, który działa cuda

i

Autor: Getty images Bakuchiol nazywa się retinolem botanicznym lub roślinnym

Bakuchiol podobno potrafi działać cuda. Znalezienie idealnego kosmetyku do skóry problematycznej - z trądzikiem czy pierwszymi zmarszczkami - nie należy do najprostszych zadań. Do tej pory w takim wypadku polecano kremy z retinolem. Nie da się jednak ukryć, że substancja ta miała nie tylko dużo zalet, ale również całkiem sporo wad.

Okazuje się jednak, że na rynku dermokosmetycznym pojawiła się całkiem poważna konkurencja dla retinolu. I to konkurencja łącząca w sobie jego zalety i... brak wad. Poznajcie bakuchiol, czyli tajemniczy składnik.

Spis treści

  1. Czym jest bakuchiol?
  2. Jak działa bakuchiol?
  3. Co wybrać - bakuchiol czy retinol?
  4. Dla jakiej skory bakuchiol?
  5. Jak stosować bakuchiol?
  6. Czy w ciąży można używać kosmetyków z bakuchiolem?

Czym jest bakuchiol?

Bakuchiol jest uważany za roślinny retinol, nawet nazywa się go retinolem botanicznym lub roślinnym. Pozyskiwany jest z jadalnych nasion indyjskiej rośliny, która nazywa się Babćia, a dokładnie Psoralea corylifolia. Roślina ta naturalnie występuje w Afryce, Azji, a także Europie Środkowej.

Mimo tego, że bakuchiol swoją budową nie przypomina retinolu, to jednak wykazuje niemal identyczne właściwości. Co ciekawe, bakuchiol jest już znany od wieków w Chinach oraz Indiach. Od zawsze stosowany był w przypadku podrażnień skóry czy egzemy, a także innych chorób skórnych o charakterze zapalnym.

Jak działa bakuchiol?

Bakuchiol wykazuje podobne parametry do retinoidów, czyli preparatów, które są stosowane w leczeniu trądziku pospolitego. Można je przyjmować doustnie, a także miejscowo. Retinoidy skutecznie hamują produkcję, a także wydzielanie łoju, spowalniają rozwój bakterii, które żywią się wydzielanym łojem, a także działają przeciwzapalnie.

Bakuchiol wykazuje niemal identyczne właściwości, ale w przeciwieństwie do retinoidów nie ma skutków ubocznych w postaci wysuszenia skóry. Bakuchiol delikatnie złuszcza martwy naskórek, ujędrnia, reguluje pracę gruczołów łojowych, zwalcza trądzik, łagodzi podrażnienia, wyrównuje koloryt skóry poprzez hamowanie produkcji melaniny, spłyca drobne zmarszczki. Nie posiada właściwości fotouczulających, może być więc stosowane przez cały rok.

- Działa wręcz przeciwnie. Bakuchiol wzmacnia odporność skóry na promieniowanie UV i łagodzi szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego - powiedziała Elżbieta Gołębka, ekspert współpracujący z marką Indeed Labs w rozmowie z serwisem wizaz.pl.

To jednak nie koniec dobroczynnych właściwości bakuchiolu. Składnik ten stymuluje także syntezę kolagenu i co ciekawe, może nawet zmniejszać ryzyko pojawienia się nowotworu skóry! Wszystko przez to, że wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, czyli redukuje, a także neutralizuje powstawanie wolnych rodników, które nie tylko przyczyniają się do szybszego starzenia się organizmu i skóry, ale także mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworu skóry.

Warto wiedzieć, że wolne rodniki w wysokim stężeniu mogą zagrażać organizmowi i uszkadzać główne składniki komórki, łącznie z DNA, białkami oraz błoną komórkową. Uszkodzenie komórki może odgrywać dużą rolę w rozwoju nowotworów oraz innych schorzeń. Przeciwnowotworowe działanie bakuchiolu zostało potwierdzone już w badaniach przedklinicznych.

Oczywiście bakuchiol leczy także trądzik dzięki swojemu działaniu przeciwbakteryjnemu. Zwalcza stany zapalne, blokuje rozmnażanie się bakterii. Wygładza skórę, delikatnie złuszcza martwy naskórek. Efekty stosowania produktów z bakuchiolem są spektakularne - skóra staje się gładsza, oczyszczona, ujednolicona, bardziej promienna, pozbawiona zmian trądzikowych i drobnych zmarszczek.

Co istotne, bakuchiol działa na głębszych warstwach skóry, nie tylko powierzchownie. To oznacza, że dzięki temu zwiększa liczbę fibroblasów, czyli komórek, które wytwarzają składniki budulcowe skóry - elastynę i kolagen. Daje to efekt sprężystej i bardziej jędrnej skóry.

Cera naczynkowa - podstawowe informacje

Co wybrać - bakuchiol czy retinol?

Do tej pory to produkty z retinolem były pierwszym wyborem w przypadku walki z trądzikiem czy pierwszymi oznakami starzenia, czyli drobnymi zmarszczkami. Od kiedy jednak na rynku dermokosmetyków pojawiła się tak duża dla retinolu konkurencja w postaci bakuchiolu rozwiązanie nie dla wszystkich jest już takie oczywiste.

Trzeba wiedzieć, że retinol, który jest aktywną postacią witaminy A i naturalnie powstaje w organizmie z beta-karotenu ma wiele skutków ubocznych i nie przez wszystkich może być stosowany. Używanie produktów z retinolem może powodować nadmierne wysuszenie skóry, zbyt duże złuszczenie i pękanie skóry. W skrajnych przypadkach pojawia się także łysienie czy zwiększona liczba pigmentu oraz barwników w skórze.

Co ważne, retinol ma także działanie silne fotouczulające, co oznacza, że po zastosowaniu produktów z tym składnikiem i ekspozycję na promienie słoneczne mogą wystąpić przebarwienia na skórze, a także duże podrażnienia. To właśnie dlatego niewskazane jest używanie produktów z retinolem wiosną oraz latem.

Zupełnie inaczej jest w przypadku bakuchiolu, który tak samo jak retinol zwalcza trądzik, zmniejsza przebarwienia, działa antybakteryjnie i przeciwzmarszczkowo, ale za to nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Bez problemu można stosować produkty z bakuchiolem wiosną i latem. Do tego po ich zastosowaniu nie ma mowy o podrażnieniach skóry czy łuszczeniu się jej. Skóra nie jest także czerwona.

Nie da się ukryć, że zdecydowanie więcej korzyści występuje w przypadku stosowania produktów z bakuchiolem. Ostatnio na rynku pojawiło się ich całkiem sporo dzięki temu, że składnik ten zaczął zdobywać coraz większą popularność. W sklepach można znaleźć zarówno kremy z bakuchiolem, jak i peelingi, maski czy płatki do twarzy.

Dla jakiej skory bakuchiol?

Dzięki temu, że bakuchiol nie podrażnia i nie wywołuje reakcji alergicznych może być stosowany przez posiadaczki każdego rodzaju skóry. W przypadku retinolu sytuacja wygląda inaczej - nie jest wskazany dla skór cienkich, naczynkowych i przesuszonych, bo może zaognić stan skóry i spowodować jeszcze większe wysuszenie, a nawet pękanie naskórka.

Produkty z retinolem roślinnym mogą natomiast stosować wszystkie kobiety. Oczywiście, może zdarzyć się, że bakuchiol spowoduje reakcję alergiczną. W takim wypadku zdecydowanie należy zaprzestać używania kosmetyku z tym składnikiem.

Czytaj: Kosmetyki z witaminami - jakie wybrać?

Plamy na skórze w ciąży. Skąd się biorą plamy na skórze i jak się ich pozbyć?

Jak stosować bakuchiol?

Aby cieszyć się najlepszymi efektami stosowania produktów z retinolem roślinnym, należy regularnie je używać. To jednak nie wszystko, bo okazuje się, że warto znać kilka innych trików, dzięki którym bakuchiol zadziała jeszcze skuteczniej.

Przede wszystkim produkty zawierające ten składnik warto nakładać na kilka minut przed pójściem spać, aby bakuchiol mógł działać przez noc. Nie jest w końcu tajemnicą, że nocą organizm się regeneruje i to również najbardziej korzystny moment dla skóry, która przyjmie więcej składników odżywczych i naprawczych, a także pozwoli im silniej zadziałać.

Retinol roślinny można także stosować kilka razy dziennie bez obaw o wysuszenie czy wystąpienie innych skutków ubocznych. Nie jest tajemnicą, że należy uważać przy stosowaniu produktów z retinolem i zazwyczaj zalecane jest stosowanie ich maksymalnie dwa razy dziennie. Inaczej jest w przypadku produktów z bakuchiolem. Ten składnik można włączyć do codziennej pielęgnacji w kilku odsłonach i używać go zarówno w kremach, jak i serum, kremu pod oczy, płatków do twarzy czy peelingu.

Czy w ciąży można używać kosmetyków z bakuchiolem?

Dobrą wiadomością jest to, że kosmetyki z bakuchiolem może stosować każda kobieta bez względu na swój stan. O ile wiadomo, że retinolu nie mogą używać kobiety w ciąży czy karmiące piersią, a mówi się nawet, że powinny uważać na niego nawet te, które dopiero się o ciążę starają, o tyle produkty z bakuchiolem mogą być stosowane bez żadnych ograniczeń.

Retinol, czyli witamina A, w wysokim stężeniu może prowadzić do poronień lub wystąpienia wad rozwojowych płodu. Oczywiście w kosmetykach nie występuje tak duże stężenie, żeby mogło być niebezpieczne, ale zdecydowanie lepiej uważać i zrezygnować w tym wyjątkowym czasie ze stosowanie produktów z retinolem, zwłaszcza że na rynku istnieje tak dobra alternatywa, jak kosmetyki z bakuchiolem. Przyszłe mamy mogą więc zadbać o swoje skóry bez żadnych obaw o niebezpieczne dla ich dzieci skutki uboczne.

Czytaj: Kosmetyki organiczne – jak rozpoznać? Czym różnią się od kosmetyków naturalnych?

Szkodliwe substancje w kosmetykach dla przyszłych mam

Kremy naturalne: 10 kremów naturalnych do twarzy, które działają cuda

Typy urody: jakim typem jesteś?

Pytanie 1 z 5
Jaki jest twój naturalny kolor włosów?