Spis treści
Beauty boys to mężczyźni, którzy używają makijażu. Mogą malować się na co dzień (co jest jednak rzadkością, chyba że mają już status celebryty/gwiazdy, której wolno więcej) albo od czasu do czasu z okazji większego wyjścia, publicznego występu bądź też tworzyć specjalne tutoriale (czyli filmy instruktażowe) w serwisach internetowych, najczęściej konkretnie w YouTube.
Beauty boy, wbrew wielu stereotypowym wyobrażeniom, nie jest draq queen, czyli performerem, odgrywającym w określonym czasie kobiecą postać. Używa make upu, aby ładniej wyglądać, wyrazić siebie, wyrazić swoją kreatywność. Beauty boy identyfikuje się jako mężczyzna, nie chce dokonać korekty płci. Część z nich może, ale nie musi, być gejami.
Beauty boy: historia męskiego makijażu
Choć używanie makijażu przez mężczyzn wydaje się całkiem nowym zjawiskiem, nic bardziej mylnego. Mężczyźni przypudrowywali noski jeszcze przed naszą erą, a konkretnie w czwartym stuleciu. W grobowcach osób płci obojga, pochowanych w dolinie Eufratu i Tygrysu znaleziono muszle wypełnione kosmetykami.
Z ciężkiego makijażu słynęli Sumerowie, a wielu z nas kojarzy też egipskie kocie oko, znane z ilustracji przedstawiających różne posągi w szkolnych podręcznikach.
W Rzymie zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet zbyt wyraźny makijaż nie był dobrze widziany, ale zawsze warto było przypudrować sobie lico i zamalować łysinę.
Pudrować się i podkreślać usta lubili i angielscy królowie, natomiast za czasów Ludwika XVI we Francji i panie, i panowie pomadowali się (kwestia higieny to już inna sprawa...) nader chętnie1.
Współcześnie dominuje przekonanie, że makijaż mężczyznom nie przystoi. O ile łatwiej wybaczyć go artystom - wystarczy wspomnieć Davida Bowie, Prince'a czy Boya George'a - o tyle przeciętnemu facetowi zostać beauty boyem już nie tak łatwo.
W Polsce beauty boys nadal są traktowani jako niezwykłe zjawisko. Wystarczy wspomnieć występ Stanisława Wołosza i Michała Gorywody w "Dzień Dobry TVN" - młodziutcy i malujący się chłopcy wzbudzili ogromną sensację, a komentarzy dotyczących ich wyglądu, orientacji seksualnej czy zdrowia psychicznego pojawiło się mnóstwo.
Zobaczcie wspomniany występ beauty boys!
Beauty Boys: kim są ci najpopularniejsi
Jak zaznacza Paul Deslandes, historyk zajmujący się właśnie kwestią męskiego piękna na przestrzeni wieków, "beauty boys wchodzą do mainstreamu w bardzo oryginalny, ale i pełen mocy sposób"2. Naukowiec zaznacza jednak, że mimo to wątpi, by nagle mężczyźni zaczęli masowo robić sobie makijaż, bo do tego trzeba głębszych i długotrwałych zmian kulturowych.
Paul Deslandes dodaje też, że beauty boys nie malują się, by przypominać kobiety, ale by zredefiniować męskie piękno. Niektórym wychodzi to całkiem dobrze.
James Charles ma na Instagramie ponad 14 milionów followersów (stan na luty 2019), został też pierwszym męskim ambasadorem marki CoverGirl. Warto bowiem zaznaczyć, że beauty boys są uniwersalni - nie prezentują makijażu wyłącznie dla mężczyzn, najczęściej śledzą ich w mediach społecznościowych kobiety.
Patrick Starrr ma oddane grono "jedynie" 5 milionów fanów, ale współpracował m. in. z Kim Kardashian, Kris Jenner i inną znaną specjalistką od make-upu - Nikkie Tutorials.
Manny Gutierrez znany jest jako Manny MUA (skrót od ang. "make up artist"). Rzucił studia medyczne, by poświęcić się makijażowi i całkiem nieźle mu to wychodzi - a przynajmniej zdaje się tak uważać niemal 5 milionów jego obserwatorów.
Alex Faction cieszy się (jak na razie) zdecydowanie mniejszą popularnością (255 tysięcy obserwatorów) niż wyżej wspomniani panowie, ale i wygląda zdecydowanie bardziej tradycyjnie męsko - jego postać nie budzi tylu kontrowersji, co inni beauty boys - ma w końcu zarost, krótkie włosy i wypracowaną "klatę" - idealnie wpisywałby się w klasyczny ideał męskości, gdyby tylko się nie malował...
To tylko niektórzy beauty boys - zobaczcie w załączonej galerii zdjęcia tych najbardziej znanych!