Spis treści
Cieniowanie włosów to jedna z technik, jakie stosują fryzjerzy, by nadać fryzurze pożądaną formę. Polega na skracaniu włosów warstwami – zazwyczaj kosmyki znajdujące się na zewnątrz są krótsze, a te pod spodem - dłuższe. Taki zabieg sprawia, że włosy wyglądają na dużo gęstsze, niż są w rzeczywistości. Ale optyczne dodanie włosom objętości nie jest jedynym efektem cieniowania. Wycieniowane włosy łatwiej unoszą się u nasady, dzięki czemu fryzura wydaje się lżejsza, a twarz optycznie wyszczuplona. Lepiej też się układają, a w trakcie każdego ich modelowania można uzyskać nieco odmienny efekt, co sprawia, że fryzura długo się nie nudzi. W przypadku włosów falowanych lub kręconych ich wycieniowanie dodatkowo zaś wzmacnia skręt, dodając wyrazistości sprężynkom i lokom.
Techniki cieniowania włosów
Fryzury cieniowane pasują praktycznie do każdego typu twarzy, rodzaju włosów i każdej ich długości. Jednak cieniowanie cieniowaniu nierówne: nie dla każdej kobiety odpowiednia będzie taka sama intensywność cieniowania. Dlatego też fryzjerzy cieniują włosy na różne sposoby. Fryzjer, dobierając właściwą technikę cieniowania, bierze pod uwagę kilka czynników – przede wszystkim teksturę włosów i ich grubość oraz kształt twarzy. Wybiera również odpowiednie narzędzie. Jeszcze do niedawna do cieniowania służyły prawie wyłącznie degażówki, czyli nożyczki o charakterystycznym wyglądzie, z ząbkowanymi ostrzami. Dziś jednak stosuje się je coraz rzadziej, gdyż niszczyły one strukturę włosów i osłabiały je, prowadząc do rozdwajania się końcówek. Najlepszym, zdaniem wielu ekspertów, narzędziem do cieniowania włosów są ostre nożyczki fryzjerskie, które w rękach sprawnego i doświadczonego fryzjera potrafią czynić prawdziwe cuda. Niektórzy fryzjerzy cieniują też włosy za pomocą maszynki do strzyżenia, noża chińskiego, a nawet tradycyjnej brzytwy.
Cieniowanie włosów długich i krótkich
Warto wiedzieć, że cieniowanie włosów długich wygląda nieco inaczej niż cieniowanie włosów krótkich – fryzjer w trakcie strzyżenia musi bowiem pamiętać, by między poszczególnymi warstwami włosów zachować odpowiednie proporcje, gdyż tylko dzięki temu można sprawić, że fryzura będzie wyglądała naturalnie. Przejścia między włosami różnej długości muszą być łagodne, stopniowe i bardzo delikatne. Dlatego w trakcie strzyżenia włosy najpierw dzieli się na sekcję wewnętrzną i zewnętrzną, a następnie skraca w określonych miejscach pod określonym kątem tak, by po cięciu tworzyły harmonijną całość, a włosy same się układały.
Cieniowanie włosów krok po kroku
Cieniowanie włosów tylko z pozoru jest proste, jednak umiejętne ich stopniowanie tak, by fryzura wyglądała bardzo naturalnie, to niełatwa sztuka. Dlatego decydując się na ten rodzaj strzyżenia, najlepiej powierzyć swoje włosy profesjonaliście, który wie, jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg. Zbyt słabe cieniowanie nie da spodziewanego efektu, zaś włosy za mocno wycieniowane mogą sprawić, że fryzura nabierze topornego, ciężkiego wyglądu. Z kolei wycieniowanie samych tylko końcówek sprawi, że rysy twarzy będą wyglądać na bardziej miękkie, zaokrąglone, co przy owalnej lub okrągłej buzi optycznie doda kilogramów.
Mimo to są śmiałkowie, którzy decydują się na to, by samodzielnie cieniować włosy w domu. Samodzielne cieniowanie włosów wymaga nie tylko odwagi, ale również kilku akcesoriów. Oto instrukcja samodzielnego cieniowania włosów krok po kroku:
Krok 1.
Przygotuj niezbędne akcesoria: bardzo ostre, fryzjerskie nożyczki (zwykłe się nie nadają, bo zgniatają włosy, co prowadzi do ich zniszczenia), grzebień lub szczotkę, duże lusterko, miękką frotkę do włosów (zwykła gumka będzie je wyrywać lub łamać).
Krok 2.
Rozczesz włosy, a następnie zwiąż frotką na czubku głowy i rozczesz kucyk.
Krok 3.
Chwyć kucyk rękami tuż przy końcu, by się naprężył, a następnie obetnij końcówki na długości 1 cm (potem można skrócić je bardziej).
Krok 4.
Rozpuść włosy, rozczesz je, a następnie podziel przynajmniej na pięć pasm (im będzie ich więcej, tym bardziej subtelne będą przejścia między nimi). Każde z nich zwiąż gumką, a następnie po kolei ponownie rozczesuj i przycinaj o centymetr.
Krok 5.
Gdy przytniesz już ostatni kucyk, rozpuść włosy, rozczesz je i oceń, czy cieniowanie jest wystarczające. Jeśli tak – to już wszystko. Jeśli nie, wszystkie czynności należy wykonać powtórnie.