Domowe sposoby na rozstępy. Sprawdź, czy są skuteczne

2020-05-07 8:55

Domowe sposoby na rozstępy nie zastąpią dobrego kremu przeciw rozstępom, mogą jednak znacząco wspierać codzienną pielęgnację skóry narażonej na rozstępy. Wiele z nich sprawdzi się również wtedy, gdy rozstępy już pojawiły się na skórze.

Domowe sposoby na rozstępy

i

Autor: Getty Images Domowe sposoby na rozstępy nie zastąpią specjalistycznych kremów, jednak warto je stosować, aby wspomagać regenerację skóry.

Spis treści

  1. Oleje pielęgnacyjne
  2. Olej rycynowy
  3. Aloes z witaminą E
  4. Okłady z białka jajek
  5. Peeling z kawy
  6. Sok z cytryny
  7. Peeling z cukru
  8. Masło kakaowe
  9. Ujędrniająca kąpiel w mięcie
Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Rozstępy to jeden z najczęstszych ciążowych problemów ze skórą - dermatolodzy szacują, że ma je nawet co trzecia (a wedle niektórych lekarzy nawet co druga) przyszła mama.

Skłonność do rozstępów dziedziczy się po rodzicach (przede wszystkim po mamie), jednak na skutek splotu różnych niekorzystnych okoliczności - np. gwałtownego przybierania na wadze, co wiąże się ze zbyt szybkim rozciąganiem skóry) mogą się one pojawić również i u kobiet, które nie są do nich genetycznie predysponowane.

Dlatego większość kobiet stosuje w okresie ciąży kosmetyki przeciw rozstępom. Większość - ale nie wszystkie. Zwolenniczki naturalnych metod chętniej korzystają z domowych sposobów na rozstępy, które - zdaniem wielu osób - nie tylko pomagają im zapobiec, ale również sprawdzają się wówczas, kiedy rozstępy już pojawią się na skórze.

Metody te bezsprzecznie mają zalety: są bezpieczne (zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie), a składniki wykorzystywane w pielęgnacji - stosunkowo tanie i zazwyczaj bez trudu dostępne. Warto jednak pamiętać, że - jak zresztą większość domowych sposobów pielęgnacji - zdaniem profesjonalistów domowe sposoby na rozstępy nie zastąpią ani profesjonalnych kosmetyków, ani tym bardziej specjalistycznych zabiegów w salonie. Dlatego nie należy traktować ich jako jedynej metody pielęgnacji. Które warto wypróbować? 

Czytaj: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Oleje pielęgnacyjne

Wiele olejów stosowanych do nawilżania lub natłuszczania skóry ma również działanie ujędrniające i antyrozstępowe. Należy do nich olej z kiełków pszenicy, który uelastycznia skórę i zapobiega degeneracji włókien kolagenu i elastyny dzięki dużej zawartości lecytyny i witaminy E, a także olej arganowy, który przyspiesza odnowę włókien kolagenu i elastyny. 

Ujędrniająco i antyrozstępowo działa także olej ze słodkich migdałów, bogaty w proteiny, sole mineralne, witaminy E, B i D, kwas linolowy i oleinowy. Przy świeżych rozstępach warto wypróbować olej Inca Inchi, którego cennym składnikiem są witaminy oraz  nienasycone kwasy tłuszczowe: omega-3 i omega-6 regenerujące i wzmacniające włókna kolagenu.

Działanie antyrozstępowe ma również olej macadamia (bogaty w kwasy tłuszczowe i trójglicerydy kwasu palmitynowego Omega 7).  

Każdy z tych olejów można wmasowywać bezpośrednio w skórę dwa razy dziennie, można je też dodać do kremu ujędrniającego (wtedy jego działanie będzie silniejsze) - wystarczy dwie-trzy krople oleju zmieszać z wyciśniętą w zagłębienie dłoni porcją kremu.

Czytaj: Olej zamiast kremu: jakie oleje stosować do ciała w ciąży?

Olej rycynowy

Kupisz go w każdej aptece, być może masz nawet w domu i wykorzystujesz np. do wzmocnienia brwi lub wcierasz w podrażnioną skórę głowy. Olej rycynowy można stosować na skórę pokrytą rozstępami, przez 10-15 minut wmasowując go dokładnie w rozstępy - po tym czasie skórę należy na pół godziny przykryć cienką warstwą materiału i rozgrzać, np. kładąc termofor z ciepłą wodą - zawarte w nim kwasy tłuszczowe i witaminy wnikną wtedy w skórę.

Czytaj: Body wrapping - metoda na ujędrnienie ciała po ciąży

Aloes z witaminą E

Aloes ma silne działanie regenerujące i kojące, przyspiesza również gojenie się ran - zdaniem wielu zwolenników domowych metod pielęgnacji pomaga również w walce z rozstępami. By był skuteczniejszy, do porcji do żelu z aloesu należy wycisnąć kapsułkę witaminy E i taką mieszankę następnie wmasować w skórę narażoną na rozstępy lub już nimi pokrytą.

Jeśli masz w domu również oliwę z oliwek i witaminę A, z aloesu i witaminy E możesz przygotować prosty krem. Wystarczy zmieszać 125 ml oliwy, 70 ml żelu z aloesu, zawartość dwóch kapsułek z witaminą A i czterech z witaminą E, przełożyć do szczelnego opakowania i taką mieszankę wmasowywać w skórę dwa razy dziennie, a sam krem przechowywać w lodówce.

Okłady z białka jajek

Białko jajka bogate jest w substancje odżywcze, w tym aminokwasy i witaminy. Oddziel je od żółtka, roztrzep widelcem lub ubijakiem, a gdy będzie już lekko spienione, nałóż bezpośrednio na rozstępy i poczekaj, aż zaschnie - po kwadransie zmyj, a następnie wmasuj w skórę dowolny olej pielęgnacyjny lub oliwę z oliwek.

Peeling z kawy

Działa złuszczająco, ścierając skórę wokół rozstępu i delikatnie go rozjaśniając. Jego przygotowanie nie wymaga specjalnego wysiłku: wystarczy łyżkę świeżo zmielonej kawy zalać niewielką ilością wrzątku (tak, by powstała gęsta papka), a do mieszanki dodać niewielką ilość żelu do kąpieli lub mydła w płynie. Taką papkę trzeba następnie wetrzeć w miejsca pokryte rozstępami, chwilę masować i na koniec spłukać ciepłą wodą.

Sok z cytryny

Sok z cytryny ma lekkie działanie rozjaśniające i złuszczające - często poleca się go jako domowy sposób na rozjaśnianie blizn, a rozstępy są przecież blizną. Wystarczy wycisnąć sok z cytryny, wmasować go bezpośrednio w rozstępy i zostawić, by się wchłonął. Po kwadransie skórę trzeba spłukać ciepłą wodą. Nie jest to sposób odpowiedni dla osób z bardzo wrażliwą skórą - w takim przypadku sok z cytryny warto złagodzić np. dodatkiem soku z ogórka, dzięki czemu ryzyko podrażnień będzie dużo mniejsze.

Czytaj: Rozstępy na piersiach - jak się pozbyć rozstępów na piersiach po ciąży?

Peeling z cukru

Kilka łyżek zwykłego białego cukru wymieszana z niewielką ilością oleju ze słodkich migdałów lub oleju arganowego (który złagodzi tarcie) pomaga, zdaniem zwolenników tej metody, zmniejszyć już istniejące rozstępy. Skórę należy masować peelingiem przez kilka minut, a następnie spłukać resztki preparatu pod prysznicem.

Masło kakaowe

Masło kakaowe pozyskiwane jest z kakaowca - jego ziarenka poddawane są fermentacji, a następnie wyciska się z nich oleisty płyn o złotym kolorze. W składzie masła kakaowego są przede wszystkim tłuszcze nasycone (m.in. kwas stearynowy i palmitynowy) - to dzięki nim po nałożeniu tego produktu na skórę jest ona gładka i dobrze nawilżona. Wielu zwolenników tego produktu jest przekonanych, że to wyjątkowo skuteczny domowy sposób na rozstępy. Nakłada się je bezpośrednio na skórę, zarówno w celach profilaktycznych, jak i wówczas, gdy rozstępy już się pojawią.

Czytaj: Kremy naturalne: 10 kremów naturalnych do twarzy, które działają cuda

Ujędrniająca kąpiel w mięcie

Miętowa kąpiel - zdaniem zwolenniczek tej metody - odświeża, ujędrnia i uelastycznia skórę, przygotowując ją do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kilka torebek miętowej herbaty trzeba zalać litrem wrzącej wody, a gdy po dwudziestu minutach powstanie z nich napar, przelać go do wanny wypełnionej ciepłą (nie gorącą) wodą. W takiej kąpieli można spędzić nie więcej, niż kwadrans, po upływie tego czasu należy szybko umyć się pod prysznicem, osuszyć skórę i wetrzeć w nią krem przeciw rozstępom lub olej pielęgnacyjny. Ze względu na dość intensywny zapach mięty z tego sposobu powinny zrezygnować te przyszłe mamy, które są teraz wrażliwe na zapachy.

Sonda
Co stosujesz na rozstępy?