Drenaż limfatyczny w ciąży i po porodzie - jakie daje efekty i czy jest bezpieczny?

2021-04-29 12:31

Drenaż limfatyczny to masaż, który przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn, zmniejsza ciążowe obrzęki, redukuje cellulit i ujędrnia skórę. Jednak zanim się na niego zdecydujesz, powinnaś skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży lub po porodzie.

Drenaż limfatyczny w ciąży i po porodzie - jakie daje efekty i czy jest bezpieczny?

i

Autor: Getty images Drenaż limfatyczny - jakie daje efekty i czy jest bezpieczny?

By zrozumieć, jakie zalety ma drenaż limfatyczny warto przyjrzeć się działaniu naszego układu chłonnego. Jest on uzupełnieniem układu krwionośnego. A limfa to przefiltrowana do tkanek obwodowych część osocza krwi. Transportuje ona składniki odżywcze z krwi do tkanek i odwrotnie, pomaga usunąć z nich nadmiar płynów.

A oto informacje, dotyczące drenażu limfatycznego w ciąży i po porodzie, które powinnaś znać. Dowiedz się, czy jest bezpieczny i jakie daje efekty.

Spis treści

  1. Jak działa układ limfatyczny?
  2. Na czym polega drenaż limfatyczny?
  3. Czy można wykonywać drenaż limfatyczny w ciąży?
  4. Czy można wykonywać drenaż limfatyczny po porodzie?
  5. Drenaż limfatyczny twarzy
  6. Drenaż limfatyczny ciała za pomocą szczotki

Jak działa układ limfatyczny?

Układ chłonny nie ma własnej „pompy”, odpowiedzialnej za krążenie limfy. Jej ruch odbywa się m.in. dzięki: skurczom mięśni w węzłach i naczyniach limfatycznych, ujemnemu ciśnieniu w klatce piersiowej (wytwarza się, kiedy oddychamy przeponą).

Gdy to krążenie spowalnia albo dojdzie do zablokowania ruchu limfy, wtedy zaczynamy gorzej wyglądać i chorować. Jest kilka symptomów, które mogą świadczyć o nadmiernym gromadzeniu toksyn w organizmie: ciągłe zmęczenie, huśtawki nastrojów, cellulit, obrzęki, otyłość, problemy skórne, migreny.

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Masaż zwany drenażem limfatycznym pobudza krążenie limfy. Polega na zastosowaniu określonych technik (m.in. głaskanie, rozcieranie koliste, rozcieranie spiralne, ugniatanie, ucisk) w celu usprawnienia krążenia limfy.

Za pomocą drenażu zapobiegamy lub likwidujemy obrzęki oraz przyspieszamy usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii. Drenaż limfatyczny pomaga także pozbyć się problemów z zatokami, opuchlizny twarzy.

Zabieg znacznie poprawia kondycję skóry, wygładza zmarszczki, poprawia wchłanianie substancji aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach.

Czytaj również: Masażer antycellulitowy - który można używać w ciąży, a który dopiero po połogu?

Opuchlizna w ciąży: jak poradzić sobie z opuchniętymi nogami w ciąży?

Body wrapping - metoda na ujędrnienie ciała po ciąży

Czy można wykonywać drenaż limfatyczny w ciąży?

Burza hormonalna podczas ciąży często jest przyczyną zatrzymywania wody w organizmie i opuchlizny. W walce z tymi obrzękami pomoże drenaż limfatyczny. Można z niego korzystać, jeśli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań.

W gabinetach znajdziemy nawet specjalną ofertę masaży przeznaczonych dla przyszłych mam. Mogą być rozwiązaniem wielu problemów ciężarnych: redukują opuchliznę kończyn, zmniejszają uczucie ciężkości, pomagają pozbyć się zmęczenia, a nawet wzmocnić układ odpornościowy.

Istnieją jednak przeciwwskazania do wykonania drenażu limfatycznego w ciąży. Oto one:

Jak pozbyć się cellulitu?

Czy można wykonywać drenaż limfatyczny po porodzie?

Z kolei drenaż limfatyczny po porodzie może przyspieszyć powrót do zdrowia po cesarskim cięciu, odzyskanie dawnej sylwetki oraz wspomóc redukcję cellulitu. Podczas takiego masażu pacjentka przyjmuje pozycję, która ułatwi odpływ chłonki z drenowanej części ciała.

Np. podczas drenażu kończyn górnych, dolnych i głowy, powinny być one uniesione w stosunku do tułowia, a kończyny dodatkowo zgięte pod niewielkim kątem w stawach. Z kolei po zakończeniu zabiegu kobieta powinna przez kwadrans leżeć z uniesionymi nogami, by limfa spłynęła. Masaż można wykonywać nawet codziennie.

Drenaż limfatyczny twarzy

O ile zabiegi drenażu ciała najlepiej powierzyć specjaliście to podstawowy masaż twarzy można zrobić samodzielnie, najlepiej przed lustrem. Używamy do niego obu dłoni. Wykorzystując opuszki dwóch palców– wskazującego i środkowego wykonujemy w każdym miejscu 10 kolistych ruchów skierowanych na zewnątrz.

Rozpoczynamy jednak nie od twarzy, a od miejsca na środku dekoltu tuż nad obojczykiem. Potem przechodzimy do miejsca za uszami, przed uszami po bokach szczęk, skroni i kończymy masując policzki pod oczami.

Innym dobrym pomysłem jest zastosowanie do drenażu limfatycznego kamiennej płytki gua sha. Zresztą to nie tylko nazwa narzędzia, ale także techniki masażu wykonywanego w Chinach, mającego na celu poprawę odprowadzania limfy, zwiększenie cyrkulacji krwi i pobudzenie energii witalnej ciała. Masaż za pomocą specjalnie wyprofilowanej płytki usprawnia odprowadzanie limfy, poprawia cyrkulację krwi.

  • Najpierw trzeba oczyścić skórę i nałożyć na nią krem, by zapewnić płytce poślizg.
  • Trzymając płytkę tak, by jej wcięcie obejmowało linię żuchwy przesuwamy kamień od czubka brody do ucha.
  • Następnie masujemy policzki – zaczynamy tuż przy linii nosa i przesuwamy płytkę ustawioną do skóry pod kątem 90 stopni, ruchem ku górze, aż do ucha.
  • Na nosie płytkę przesuwamy w dół, wokół ust stosujemy okrężne ruchy.
  • Pora na okolice oczu: przesuwamy kamień od kącików oczu na zewnątrz.
  • Na końcu masujemy czoło – od środka w bok.

Drenaż limfatyczny ciała za pomocą szczotki

Domowe szczotkowanie na sucho również działa jak drenaż. Taki codzienny kilkuminutowy masaż szczotką świetnie usprawnia usuwanie toksyn z organizmu. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze szczotką, masuj ciało delikatnie. Po pewnym czasie skóra przyzwyczai się do szorstkiego włosia.

Ruchy muszą być wykonywane w kierunku zgodnym z przepływem limfy: zaczynamy od stóp, potem przesuwamy się do łydek, ud, pośladków. Nie szczotkujemy brzucha oraz brodawek. Zabieg poprawia także krążenie krwi, co przekłada się na zwiększone dotlenienie komórek skóry, a tym samym wspomaga odnowę komórkową, pomaga w walce z obrzękami nóg i jest skutecznie wygładza cellulit.

Czytaj również: Masaż prenatalny – na czym polega masaż w ciąży?

Zabiegi antycellulitowe po ciąży: 3 skuteczne zabiegi na cellulit

Roller jadeitowy - do czego służy i jak go używać?

Warto wiedzieć

Jak zapobiegać zastojom limfy?

  • Codzienna dawka ruchu jest nie do przecenienia. Mogą to być ćwiczenia rozciągające, spacer, marsz z kijkami. Podnosząc nogi, pobudzisz węzły chłonne pod kolanami i w pachwinach, natomiast po ruszając rękoma – węzły pod pachami. – Możesz unosić i opuszczać pięty– to powoduje wtłaczanie nadmiaru płynów do układu limfatycznego, w efekcie chłonka staje się rzadsza, a organizm łatwiej się oczyszcza.
  • Stosuj naprzemienne ciepłe i chłodne prysznice. Strumień wody kieruj zawsze od dołu do góry – w kierunku serca. – Noś luźne ubranie. Obcisła bielizna, dżinsy, skarpetki sprzyjają zatorom.
  • Przepływ limfy poprawiają: zielone warzywa, cytrusy, buraki, owoce jagodowe, awokado, orzechy włoskie i brazylijskie, nasiona dyni, słonecznika, żurawina, siemię lniane.
  • Pij wodę.