FARBOWANIE WŁOSÓW krok po kroku

2014-02-18 8:25

Chcesz zmienić swój wygląd? Przefarbuj włosy. Nie musisz od razu radykalnie zmieniać odcienia - wystarczy, że o kilka tonów przyciemnisz je lub rozjaśnisz. Podpowiadamy, jak przeprowadzić zabieg farbowania włosów, by efekt był udany.

FARBOWANIE WŁOSÓW krok po kroku

i

Autor: Photos.com Przefarbuj włosy. Nie musisz od razu radykalnie zmieniać odcienia – wystarczy, że o kilka tonów przyciemnisz je lub rozjaśnisz.

Farbowanie włosów możesz przeprowadzić w salonie fryzjerskim, albo samodzielnie - w domu. Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj nasz poradnik, jak przefarbować włosy krok po kroku.

Farbowanie włosów - jakiego preparatu użyć

Masz do wyboru środki do koloryzacji nietrwałej, półtrwałej i trwałej. Pod tym pierwszym hasłem kryją się preparaty osiadające na powierzchni włosów i zostawiające na nich tylko bardzo delikatne refleksy. Kolor zmywa się po 6-8 myciach. Do drugiej grupy zaliczają się preparaty, które wnikają płytko pod powierzchnię włosa. Efekt jest wyraźniejszy, ale utrzymuje się tylko około siedmiu tygodni. Jeśli zależy ci na trwałym efekcie, kup farbę do włosów, która działa w środku włosa. Amoniak (lub bezpieczniejsza dla włosów, ale nieco mniej skuteczna monoetanoloamina) rozchyla szeroko łuski tworzące otoczkę ochronną i w ten sposób umożliwia przedostanie się do wewnątrz utleniaczowi i podstawie barwnika. Kiedy podstawa zostanie utleniona, powstaje barwnik, który nadaje kolor włosom.

Farbowanie włosów - wybieramy kolor

Musisz dopasować go do karnacji, koloru oczu, brwi, no i do swojej osobowości. To, jak będziesz się w nim czuła, możesz ocenić, przykładając do twarzy kolorowe pasemka z palet dostarczanych przez producentów środków do koloryzacji. Wybierając farbę, pamiętaj o sprawdzeniu, do jakiego wyjściowego koloru włosów jest przeznaczona. Zazwyczaj trudno nam stwierdzić, czy mamy na głowie ciemny blond, czy może jasny brąz. Dlatego przy najbliższej okazji podpytaj o to swojego fryzjera albo kolejny raz skorzystaj z próbników wykładanych w drogerii. Pamiętaj, żeby używać próbnika należącego do farby, którą zamierzasz zastosować.

Cel farbowania włosów: przyciemnianie

Podczas tego zabiegu musisz równomiernie nałożyć preparat na całą długość włosów, bo w przeciwnym razie powstaną brzydkie ciemne plamy. Jeśli na ciemny kolor chcesz przefarbować włosy wcześniej rozjaśniane, nanieś najpierw farbę na środek i końcówki, a odrosty zostaw na koniec.
Samodzielnie możesz tylko nieznacznie przyciemniać fryzurę. Jeśli natomiast jasną czuprynę masz zamiar przefarbować na bardzo ciemny kolor, wybierz się lepiej do fryzjera. W domowych warunkach brąz nałożony na jasny blond może zyskać zielonkawy odcień, a mahoń stać się bardzo jaskrawy.

A może pigmentacja...

Pamiętaj, że szczególnego postępowania wymagają siwe włosy. Są oporne na farbowanie, dlatego jeśli masz ich dużo, musisz również skorzystać z usług fachowca. Przeprowadzi on prawdopodobnie zabieg pigmentacji. Naniesie najpierw samą farbę – bez wody utlenionej – i dopiero po kilku minutach nałoży mieszankę wody i utleniacza. Dobrym sposobem na siwiznę są preparaty przywracające pierwotny kolor. Na głowę nakłada się krem zawierający syntetycznie wyprodukowany prekursor melaniny. Kiedy wniknie on do warstwy korowej włosa, pod wpływem zawartego w powietrzu tlenu zaczyna się proces tworzenia barwnika. Efekt jest widoczny po kilku dniach, a w razie potrzeby aplikację można powtórzyć. Preparatu nie powinno się nakładać na włosy farbowane, bo może to nieprzewidywalnie zmienić kolor, ale po zabiegu fryzurę można dowolnie farbować.

Cel: rozjaśnianie

Chcesz rozjaśnić włosy o 2-3 tony? Wystarczy ci po prostu jaśniejsza farba. Ale jeśli oczekujesz bardziej spektakularnych efektów, musisz zastosować rozjaśniacz, a tego typu preparat jest w stanie bardzo włosom zaszkodzić. Nałożony na głowę utlenia brązowo-czarną eumelaninę i w przeciwieństwie do farby nie oferuje jej w zamian żadnego sztucznego barwnika. Włos zostaje więc prawie zupełnie bezbronny.
Rozjaśniacz trzeba nanieść równomiernie na całej długości włosów i delikatnie unieść je grzebieniem. Chodzi o to, żeby wszystkie miały dostęp powietrza. W przeciwnym razie te znajdujące się pod spodem, będą jaśniejsze i bardziej zniszczone. Niestety, tego typu preparat nie zmienia koloru włosów bezpośrednio z ciemnego na jasny. Jeżeli nałożymy go na bardzo ciemne włosy, prawdopodobnie wcale nie otrzymamy blondu. Zazwyczaj najpierw pojawia się odcień czerwono-pomarańczowy, który potem przechodzi w żółty. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest nałożenie farby lub szamponu koloryzującego. 
– W przypadku ciemnych włosów można spróbować rozjaśniania dwuetapowego – mówi Paweł Gromadowski z warszawskiego salonu fryzjerskiego Klub Urody. – Po pierwszym rozjaśnieniu na włosy trzeba nałożyć zmywalny kolor, bo mogą mieć bardzo brzydką barwę. Kiedy miną dwa tygodnie, zabieg rozjaśniania można powtórzyć i po nim nałożyć już trwałą farbę. W ten sposób włosy trochę mniej ucierpią. Ale tak naprawdę na zabieg rozjaśniania trzeba wybrać się do zaufanego fryzjera, zwłaszcza gdy włosy były już wcześniej rozjaśniane, a teraz pojawiły się odrosty.

Akcja pielęgnacja

Po zmianie koloru włosy wymagają bardzo troskliwej opieki. Możesz sporządzić im kompres z żółtka, oleju rycynowego i kilku kropel cytryny, ale znacznie lepiej zrobią im specjalistyczne kosmetyki – szampony, odżywki i maski. Najkorzystniejsze są te przeznaczone oddzielnie do włosów rozjaśnianych lub przyciemnianych, bo jedne i drugie mają trochę inne potrzeby.
– Ciemne włosy są odporniejsze, ponieważ mają w sobie dużo pigmentu i są z reguły mniej uszkodzone – mówi stylista fryzur Maciej Wróblewski. – Potrzeba im kosmetyków, które dodadzą połysku, a także zamkną łuski i w ten sposób zapobiegną utracie barwnika. Natomiast włosy rozjaśnione z powodu braku ciemnego pigmentu są prawie przezroczyste, a przez to bezbronne wobec takich czynników zewnętrznych jak słońce. Potrzebują więc np. preparatów z silikonem, który jest w stanie zastąpić im ochronę, jaką daje pigment.
Włosy potrzebują troskliwej pielęgnacji nie tylko po myciu. W lecie musisz chronić je przed słońcem za każdym razem, gdy wychodzisz z domu. Spryskuj je przeznaczonymi do tego mgiełkami, które oprócz różnych składników odżywczych zawierają też filtr UV. Trzeba je najczęściej rozpylać pół godziny przed ekspozycją słoneczną i potem ponawiać aplikację co kilka godzin.

Zrób to koniecznie

Ważne zasady:

  • Jeśli przy koloryzacji nie możesz liczyć na czyjąś pomoc, wybierz farbę z aplikatorem. Nałożysz ją znacznie sprawniej niż przy użyciu pędzelka.
  • Nie oszczędzaj na produkcie. Grube i długie włosy potrzebują więcej farby, w przeciwnym razie kolor będzie nierównomierny. Kup więc dwa opakowania.
  • Przed nałożeniem farby lub rozjaśniacza nie myj włosów. Tłuszcz stanowi dla nich warstwę ochronną.
  • Używaj dołączonych do opakowania rękawiczek – farby są silnie działającymi preparatami chemicznymi, które mogą podrażniać skórę dłoni.
  • Skórę na twarzy wzdłuż linii włosów posmaruj tłustym kremem lub wazeliną – zabezpieczy ją to przed zafarbowaniem. Na ramiona połóż sobie taki ręcznik, którego nie będzie ci potem żal wyrzucić.
  • Nanoszenie preparatu zaczynaj od tyłu głowy i przesuwaj się w kierunku karku. Później rozpocznij aplikację z przodu.
  • Postępuj zawsze według wskazówek producenta umieszczonych na opakowaniu. Przetrzymywanie lub przedwczesne zmywanie produktu może skończyć się źle. Grube i siwe włosy dosyć trudno łapią kolor, dlatego jeśli zostałaś nimi obdarzona przez naturę, przestrzegaj czasu przeznaczonego dla włosów opornych na farbowanie.
  • Bardzo dokładnie spłucz preparat. W przeciwnym razie w dalszym ciągu będzie działał na włosach i je zniszczy.
  • Po skończonym zabiegu obowiązkowo nałóż odżywkę dołączoną do opakowania.
  • Jeśli końcówki włosów nierówno pokryły się kolorem, ufarbuj je powtórnie, ale tym razem nie nakładaj już farby przy skórze głowy.
miesięcznik "Zdrowie"